$ DOLAR → Alış: 15,91 / Satış: 15,98
€ EURO → Alış: 16,84 / Satış: 16,90

CIA PİLOTU MARSHALL’IN AYDIN DOĞAN İLİŞKİSİ

CIA PİLOTU MARSHALL’IN AYDIN DOĞAN İLİŞKİSİ
  • 08.10.2016

Dünyanın en büyük terör olayı kabul edilen 11 Eylül saldırıları hakkında, bir çok teori ortaya atılırken, bunların içinde en dikkat çekici ve dehşet verici olanı; saldırıların arkasında ABD’nin olması. Akabinde ABD’nin Ortadoğu ve Afganistan işgaline başlaması ve “artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak” yönünde yapılan açıklamalar iddiaları doğrular nitelikteki adımlar olarak değerlendiriliyor.

 

11 Eylül’ün arkasında bazı ABD unsurlarının bulunduğa yönelik çeşitli belgeseller ve kitaplar yazıldı. Bunların en önemlisi sayılan “Big Bamboozle” kitabının  yazarının mesleği ve başına gelenler kitabın daha dikkatli ele alınmasını gerektiriyor.

 

DOĞAN İLE TEMAS

 

Ilık bir sonbahar sabahı 2012 yılı eylül ayının ortaları. İstanbul’un en güzel manzaralarından birine sahip Hilton Bosphorus’un lobisindeki Teras Restaurant’ta  50’li yaşlarda iki ABD’li çift bir yandan kahvaltı sonrası Türk kahvesini höpürdetirken, diğer yandan boğazın ılık esintisini oturdukları balkondan iliklerine kadar hissediyorlardı.

 

O eşsiz manzara Philip Marshall’ın yüzündeki endişeyi yok etmeye yeterli olamıyordu. Polis kayıtlarında 2009 yılında boşanmış görünse de, Philip Marshall ve eşi Sean birlikte İstanbul’a gelmişti.

 

Aynı günlerde Hilton bir çifti daha ağırlıyordu. Almanya’da yaşayan genç çiftin ikisinin de ebeveynlerinden biri Türk diğeri, Avrupalı idi. Yazımızın kahramanları olan bu iki Hilton misafiri çiftten biri Marshall çifti, diğerinin ise güvenlik gereği isimlerini vermemekle birlikte eşlerden erkeği ‘A’, kadını ise ‘B’ olarak kodlandıralım.

 

A&B aynı balkonda Marshall çifti ile tanışırlar. Bizimkiler henüz Türkiye’ye yerleşmeyi düşünmediklerinden İstanbul’a geldiklerinde Hilton’da kalıyorlar. İstanbul’u iyi bilen melez çiftimiz, Marshallara şehri gezdiriyor. Gelişen dostluk Philip’in sıkıntılarını A ile paylaşmasını sağlayacak kıvama geliyor. A Almanya’da menajerlik yapıyor. İnsan ilişkileri son derece iyi, sıcakkanlı. Philip hanımların bulunmadığı bir ortamda birkaç duble viskiden sonra A’ya kim olduğunu anlatıyor.

 

Philip Marshall bir Boeing pilotu. 30 yıllık havacılık geçmişi var. 9 Şubat 2012 tarihinde ABD’de bir kitabı yayınlamış. Kitabın adı: “Big Bamboozle”

 

Marshall kitabı Türkiye’de de yayınlatmak istediğini söylüyor. Bizim A, kaldıkları otelin sahibinin aynı zamanda Türkiye’nin en büyük yayınevinin sahibi olduğunu söylüyor.

 

A olayı bana anlatırken şöyle aktarıyor: “Avrupa’da doğup büyüdüğümüz için özgüvenimiz yüksek ve Türkiye’deki ilişkilerin nasıl işlediğine dair hiçbir fikrimiz yok. Mesleğim gereği girişken bir yapıya sahibim, Marshall’a yardım edebileceğimi söyledim. Gidip Hilton’un genel müdürüyle tanıştım. Sonra onu Marshal ile tanıştırdım. Birkaç gün sonra otelde Aydın Doğan’ın kızlarından biri, bir toplantı için gelmişti. Otelin genel müdürü bizi onunla tanıştırdı. Marshall bana menajerim olmamı teklif etti ise de, ben Türkiye’de yaşamadığım için kabul etmedim. Doğan ile Marshal’ı bir arada bırakarak ayrıldım. ”

 

Yine güvenlik gereği Philip Marshal’ın Aydın Doğan’ın hangi kızı ile ne görüştüğü bilgisini burada vermiyorum.

 

Abarttığımı düşünebilirsiniz, lakin  yazımız sonlandığında bunun gerekçesini anlayacaksınız.

A&B çifti, Marshall çiftini İstanbul’da bırakarak Almanya’ya dönerler. Yaklaşık bir yıl sonra İstanbul’a yerleşmeye karar verirler. B Marshall’ın eşi Sean’i telefonla aramak ister, iki kez arar telefonla ulaşamaz. Üçüncü kez aradığında telefona çıkan ses büyük trajediyi B’ye anlatır. B şaşkınlık ve üzüntü içinde durumu eşi A’ya aktarırken, kisi de şoke olurlar.

 

CIA PİLOTU

 

1959 doğumlu Philip Marshal ilk uçuş eğitimini 15 yaşında babasından aldı. 1983 yılında CIA’ya katılarak özel operasyon pilotu olur. CIA’nın Orta Amerika’daki operasyonlarına ve Amerikan Uyuşturucu ile Mücadele Dairesi’nin (DEA) sınır ötesi harekatlarında jet ve helikopter pilotu olarak görev yapar.

 

CIA’nın Nikaragua kontralarını silahlandırması, CIA-Kolombiya uyuşturucu karteli lideri Pablo Eskobar ilişkileri, İrangate Skandalı  ve CIA’nın Orta ve Güney Amerika operasyonlarında Marshall hep görevdedir.

 

Marshall 90’lı yıllarda CIA’den resmen ayrılır. Sivil havacılık sektöründe Boeing pilotu olarak göreve başlar.

 

Bir istihbaratçı dünyanın hiçbir ülkesinde emekli olamaz. Yaptığı iş, onunla mezara kadar devam eder. Hiçbir istihbarat örgütü, bir elemanını sokağa başıboş bırakmaz.

 

Marshall’ın görevi boeing pilotluğu yaparken de CIA direktifleri doğrultusunda devam eder.

 

BIG BAMBOOZLE

 

11 Eylül 2001’de gerçekleşen saldırılarda Boeing uçaklarının kullanılması Marshall’ın ilgisini bu yöne çeker. Eski bir pilot olan babası da ona bazı şüphelerinden bahseder. Tecrübeli pilot yıllarca Boeing’in her modelini kullanmış olmasının getirdiği birikimle olayı araştırmaya başlar.

 

CIA içindeki bir gruba ulaşarak buradan bazı bilgiler edinir. Dünya Ticaret Merkezi ve Pentagon’a çarpan uçakların pilot marifetinin dışında bunların kuleden de yönlendirilmesi gerektiği sonucuna ulaşır. Yani uçakta bulunan teröristler dışarıdan yardım almıştır.

 

Marshall araştırmalarına devam ederken, uçaktaki El-Kaide militanlarının Suudi Arabistan istihbaratı tarafından eğitildiği, Usame Bin Ladin’in itiraf etmesinin engellenmesi için öldürüldüğü, saldırıları ABD hükümeti içinde bulunan bir kanadın desteklediği, hâttâ planladığına dair ipuçlarına ulaşır.

 

Buna göre; 2000 yılının ocak ayında 11 Eylül’ü gerçekleştiren hava korsanları Los Angeles’te bir araya gelirler. Bazı CIA görevlileri, bu korsanlara Arizona çölünde Boeing 757 ve Boeing 767 uçaklarında uçuş eğitimi verir. 11 Eylül’ü araştıran CIA ve FBI ekibi özel isimlerden seçilir.

 

Marshall Big Bambozle adlı kitabında 11 Eylül saldırılarının sorumlusu olarak Condoleezza Rice, Donald Rumsfeld, Suudi Arabistanlı Prens Bandar, Dick Cheney ve George W. Bush suçluyor.

 

 

BUSH AİLESİNİN SUUDİ ÜYESİ

 

Suudi Prens Bandar’ın oldukça ilginç bir geçmişi var. Bandar 1983’den 2005 yılına kadar Suudi Arabistan’ın Washington büyükelçiliği görevinde bulunduktan sonra, aynı yıl güvenlik konseyi başkanlığına getirildi. Bandar aynı zamanda Suudi istihbaratını da yönetiyordu. Geçen yıl sağlık sebeplerinden dolayı görevinden ayrıldı.

 

Bandar’ın  Colorado Aspen’de 16 milyon dolar değerinde bir çiftlik evi bulunuyor. Eski ABD başkanı Bush’a o kadar yakın ki, Bush ona ‘Bandar Bush” lakabıyla seslenip aileden biri olarak görüyor. Çiftlikte sık sık bir araya geliyorlar.

 

Prens Bandar BOP’un en büyük savunucularından, Irak’ın işgali, Saddam’ın devrilmesi ve Esad rejimi karşıtı bir görüşe sahip. Eski başkan yardımcısı Dick Chenney ile de çok iyi dostlar, torunları aynı okulda eğitim almış.

 

ŞANSLI PENNY’NİN YERİ

 

Philip Marshall Kaliforniya Eyaleti’nde Calaveras adlı 45 bin nüfuslu küçük bir şehirde kızı oğlu ve köpekleri  ile birlikte yaşıyordu. Kitap yayınlandıktan sonra medya tarafından ilgi odağı olmuştu. Özellikle çocuklarının bu süreçten minimum etkilenmesi için küçük bir şehirde yaşamayı tercih etmişti.

 

Marshall’ın elinde çok daha önemli belgeler bulunuyordu. Yeni kitabında bunları yayınlamayı kafasına koymuştu. Bir akşam üstü aldığı telefonla, Murphys’de bulunan Şanslı Penyy’nin yerinde 10 yıldır görüşmediği arkadaşı LR ile buluşacaktı.

 

Takvimler 2012 ocak ayını gösteriyordu. Marshall restorandan içeri girince etrafa şöyle bir baktı. Mesleki refleksleriyle süzdüğü insanlar yerel halktan başkası değildi. Buluşacağı kişi mekanın loş köşesinde pub burgerini iştahla yiyordu. Birasını yudumlamak için kafasını kaldıran LR, Marshall ile göz göze geldi. Marshall usulca yanına otururken, LR’nin uzattığı eli sıktı. LR birasını içtikten sonra, “Uzun zaman oldu dostum. Neler yapıyorsun bakalım.”

 

Marshall masaya doğru uzanarak, “L burada ne arıyorsun.”

 

L burgerinden bir parçayı daha dişleriyle kestikten sonra, kısa bir çiğnemeyle yemek borusundan aşağıya gönderdi. Gülümsedi: “Senin için geldim Marshall. Yaramazlık yapıyorsun  dostum. Sen çok iyi maaş alan boeing pilotusun. Bir çok insan senin durumuna gelebilmek için çok şey feda ediyor. Çocukların rahat bir yaşam sürüyor. Onların geleceğini düşün.”

 

Marshall yanlarına gelen garsona bir bira ısmarladıktan sonra, “Kısa kes L, ağzındaki baklayı çıkar. Buraya benim mesleki durumumu konuşmak için gelmedin sanırım.”

 

L birasından bir yudum daha alır. Baş parmağıyla ağzının iki yanını siler ve sırıtarak, “Yaramazlık yapıyorsun dedim ya. Bak dostum birlikte çok önemli görevlerde bulunduk. Uzun zaman oldu görüşmüyoruz. Seninle kişisel hiçbir sorun yaşamadım. Ben sadece verilen emri yerine getirmek için buradayım.”

 

L hamburgerin son lokmasını da ağzına atar. O sırada Marshall kendi için gelen biradan büyük bir yudum alır. L devam eder: “Senin yazdığın şu kitap. Big neydi? Big Bamboozle. Kitabın  büyük rahatsızlık uyandırdı. Burası Amerika özgür bir ülkedeyiz. Fakat senin gibi geçmişi olan birinin sorumlulukları olmalı. Senin başka belgeler elde ettiğini birileri öğrenmiş. Bunları kullanmaman konusunda uyarılman gerektiğini düşünüyorlar. Artık yeter bir başka kitap olursa, geri dönüşü olmayan bir yola girmiş olursun.”

 

“Beni tehdit mi ediyorsun. Eski dostum.”

 

L birasından bir yudum alır. Sonra ayağa kalkar. Marshall’a elini uzatır. “Ben gidiyorum. Olayları çıkmaza sokma. Aileni düşün.”

 

KÖPEK DAHİL HEPSİ ÖLDÜ

 

2 Şubat 2013 günü Marshall’ın Meadov Ormanı’nda bulunan evinin önü polis araçları ve ambulanslardan geçilmiyordu. Duyanlar inanmakta zorluk çekiyordu. Komşuları içeri girdiklerinde 3 insan ve bir köpek cesedi ile karşılaştılar ve polise haber verdiler.

 

54 yaşındaki Philip Marshall, 17 yaşındaki oğlu Alex, 14 yaşındaki kızı Macaila ve evin köpeği ölmüştü. Polis bunalıma giren babanın çocuklarını, köpeğini ve en son kendini öldürdüğü noktasında kanaat getirdi.

 

6 sayfalık polis raporunda ölümler 9 mm. çapında Marshall’a ait olduğu söylenen Glock marka tabanca ile gerçekleşmişti.

 

Çocuklar salonda bir kanepede üzerleri battaniye ile örtülmüş uyur şekilde, köpek yatak odasında, Philip Marshall ise ön kapıya yakın sırtüstü yatmış kanlar içinde bulundu. Köpek dahil hepsi kafasından tek kurşunla öldürülmüştü. Komşulardan hiçbiri silah sesi duymamıştı.

 

Raporda bulunan toksikoloji testleri sonucunda Macaila ve Alex’in kanında düşük seviyede alkol bulundu. İlave olarak Macaila’da antihistaminik  (alerji ilaçlarında bulunan bu madde uyku getirici özelliğe sahip) rastlandı. Philip Marshall’ın kanında ise; kuvvetli ağrı kesici madde hidrokon, morfin ve antidepresan madde tespit edildi.

 

Polis raporunda Marshall’ın tıbbi dosyalarının incelendiği ve bipolar bozukluğu olduğu ifade ediliyor.

 

Raporda dikkat çekici husus: Marshall’da bipolar bozukluk teşhisi olduğu ve kanında antidepresan maddelere rastlandığı yönünde olmasına karşın, bipolar bozuklukta antidepresan tedavisi uygulanmaz. Lityum kullanılır.

 

Çocukların okulundaki etkinliklere katılan, komşularıyla iyi ilişkileri bulunan bir babanın evlatlarıyla birlikte kendini katletmesine kimse inanmadı.

 

Ayrıca Marshall’ın yatak odasında bulunan kasa, kapağı açık halde ve üzerinde bir not vardı: “Merhaba Sean”

 

Polis dosyayı çifte cinayet ve intihar olarak derleyip kapattı.

“EN İYİ NARKOTİK POLİSİ ANNE” PROJESİ GAZİOSMANPAŞA’DA HIZ KESMEDEN EĞİTİMLERE DEVAM EDİYOR!
Gaziosmanpaşa Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Büro Amirliği ve İstanbul Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü TUBİM Büro Amirliğinde görevli personeller...
103. yılında 103 sporcuyla Haliç’te 19 Mayıs kutlaması
19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Eyüpsultan’da coşkuyla kutlandı. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı için...
Eski Siyasetçiler Kahvaltıda Buluştu
Eski Anavatan Partisine yön veren siyasetçiler, Habiblerde bulunan saklı Bahçe kahvaltı solunun da bir araya geldi. Eski Anavatan Partisi Turgut...
GENÇLER “KUTSAL VATANIMIZ SİZE EMANETTİR”
Yenilik Partisi Gaziosmanpaşa İlçe Başkanı Habibe Köroğlu, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısı ile kutlama mesajı yayınladı....
Tarım 4.0 Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi açıldı
Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken, ilçenin özellikle kırsal alanlarında kalkınmayı sağlamak amacıyla bir dizi çalışma başlattı. Başlatılan çalışmalarla ilgili Başkan...
Sporcumuz Havva Bayazıt iki kategoride Türkiye Şampiyonu oldu
Eyüpsultan Belediyesi Spor Kulübü sporcuları kazandıkları başarılarla Eyüpsultan’ın gururu olmaya devam ediyor. Takım sporlarında olduğu kadar bireysel sporlarda aldıkları altın...
BİR ZAMANLARIN EN İYİ RADYOCULARI BİR ARAYA GELDİ
Marmara FM ” İdarecileri ve Program sunucuları yıllar Sonra bir araya geldi. Marmara Fm’in 1993-1996 yılları arasında, ‘Altın dönemini yaşadığı’...
Gaziosmanpaşalı Gençler, Heyecan Dolu Festivalde Yeteneklerini Sergiliyor
Gaziosmanpaşa Belediyesi tarafından bu yıl 4’üncüsü düzenlenen Gaziosmanpaşa Bilim, Spor, Sanat ve Gençlik Festivali başladı. Belediye Bahçesi’ni, açık hava şölenine...
KAMUOYUNA DUYURU
Tüm  Halkımız Davetlidir Atatürkçü Düşünce Derneği  Gaziosmanpaşa Şubesinin  19 mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve spor Bayramı  nedeniyle  FENER ALAYI  Etkinliğine...
Gaziosmanpaşa Kaymakamına veda etti.
Gaziosmanpaşa Kaymakamı Numan Hatipoğlu , Vali olarak Atandığı Tokat,a gitmeden veda yemeğinde , sevenleriyle bir araya geldi . Gaziosmanpaşa Belediye...
Eyüpsultan’da “Yerinde Dönüşüm” başladı
Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken’in talimatıyla saçak parseller olarak adlandırılan Akşemsettin, Çırçır, Yeşilpınar ve Karadolap mahallelerinde bulunan, deprem riski altındaki...
ÜMRANİYESPOR-DENİZLİSPOR  0-0
Spor Toto 1. Lig’in 37. haftasında Ümraniyespor, kendi sahasında Denizlispor ile golsüz berabere kaldı.Daha önceden şampiyonluğunu  garantileyen Ümraniyespor, Denizlispor’u konuk...
Murat Haşhaş Eczacılar gününü kutladı.
Gaziosmanpaşa nın sevilen iş insanı Haşhaşlar kuyumculuk yönetim kurulu Başkanı Murat Haşhaş, yayınladığı mesajda Başta Kızım Yağmur Haşhaş, olmak üzere...
Kudüs’ü Düşünme ve Yedi Güzel Adamı Programı Yapıldı
Gaziosmanpaşa İlim Yayma Cemiyeti ve Evliya Çelebi İmam Hatip Ortaokulunun birlikte hazırladığı Kudüs’ü Düşünme Saati ve Yedi Güzel Adamı Anma...
Engelliler Haftası’nda Eyüpsultan’da muhteşem şenlik
Eyüpsultan Belediyesi tüm dünyada 10 – 16 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Engelliler Haftası’nda muhteşem bir şenlik düzenledi. Alibeyköy Osmanlı Parkı’nda...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ