FETÖ’cü vakfın yöneticileri arasındaki AKP’li bakan ve vekiller kimler?

FETÖ’cü vakfın yöneticileri arasındaki AKP’li bakan ve vekiller kimler?
  • 15.11.2016
2BC_varol44

Türkiye de bazıları FETÖ’cülara dokunamıyor.

Antalya’da devletin FETÖ’cü vakfa tahsis ettiği araziye Fettah Tamince 5 yıldızlı otel e  dikti.

Erdoğan’ın imzaladığı kanun teklifini Gül onayladı, TBMM Başkanı Şahin ise mütevelli heyetinde Bakan Çelik’in de yer aldığı FETÖ’cü vakfın üniversitesinin temelini attı. 15 Temmuz’un ardından FETÖ’cü olduğu gerekçesi ile kapatılan vakfın üniversitesine ise dokunulamıyor. Antalya’da Çavuşoğlu ve Tamince’nin iktidar olduğu iddiaları, kentteki FETÖ’cü yapılanmayla yürütülen mücadelenin bir tiyatrodan ibaret olduğu eleştirilerini de beraberinde getiriyor.

 

‘GÜLEN BENİM İÇİN İDOLDÜR, ERDOĞAN’A AŞIĞIM’
“Fethullah Gülen benim için idoldür, Tayyip Erdoğan’ın adamıyım, tanıyınca âşık oldum” sözleriyle yıllardır tartışmaların odağında olan Rixos otellerinin sahibi Fettah Tamince, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından gözlerin üzerine çevrildiği isimlerin başında geliyordu. 15 Temmuz sonrası Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında ifadesine başvurulan Tamince, 1986 yılında geldiği Antalya’da Gülen cemaatinin evlerinde ve yurtlarında kaldığını anlatmış, “Cemaate dâhil olmam için kendilerini Nuh’un gemisi olarak gösterdiler” ifadelerini kullanmıştı.

 

O VAKIF FETÖ’DEN KAPATILDI AMA ÜNİVERSİTESİNE DOKUNULAMIYOR
Yusuf Yavuz’un haberine göre FETÖ üyesi olmak ve dolandırıcılık suçlamalarıyla ifadesine başvurulan Tamince, savcılığın takipsizlik kararıyla soruşturmadan kurtuldu. Tamince’nin mütevelli heyeti başkanı olduğu Uluslararası Antalya Üniversitesi’nin (UAÜ) bağlı olduğu ‘Gaye Eğitim, Sağlık, Spor ve Çevre Vakfı’ ise 15 Temmuz’un ardından kapatıldı. Ancak FETÖ’cü olduğu gerekçesiyle OHAL kararnamesi ile kapatılan vakfın bünyesinde kurulan Uluslararası Antalya Üniversitesi ise ortaya çıkan yönetsel boşluğa rağmen eğitim ve öğretime devam ediyor.
KAPATILAN FETÖ’CÜ VAKFIN YÖNETİCİSİ AKP’Lİ BAKAN

 

Antalya’da 15 Temmuz’un ardından en çok tartışılan konuların başında gelen bu konuyla ilgili hükümet kanadından kayda değer bir açıklama gelmedi. Ancak Uluslararası Antalya Üniversitesi’nin ve bağlı olduğu ve FETÖ’cü olduğu gerekçesiyle kapatılan Gaye Vakfı’nın mütevelli heyeti listesine bakıldığında akıllara soru işaretleri geliyor.
Gaye Vakfı’nın mütevelli heyeti listesinde, Fettah Tamince başta olmak üzere Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı AKP’li Menderes Türel, AKP Antalya Milletvekili Mustafa Köse ve Sadık Badak’ın yanı sıra AKP’li eski Bakan Hüseyin Çelik ve eski Antalya Valisi Sabahattin Öztürk gibi isimler bulunurken, UAÜ’nün mütevelli heyeti listesinde ise yine Tamince’nin yanında Cüneyt Zapsu’nun adı dikkat çekiyor.

 

AKP’Lİ BELEDİYE BAŞKANI HALEN LİSTEDE
Antalya kamuoyunun şimdi en çok merak ettiği soruların başında, FETÖ’cü olduğu gerekçesi ile kapatılan vakfa ait üniversiteye neden dokunulmadığı. Bir başka soru ise bağlı olduğu vakıf kapatılınca UAÜ’nün hangi yasal dayanakla eğitim ve öğretime devam ettiği yönünde. AKP’li eski bakan Hüseyin Çelik ile kentin halen belediye başkanlığını yürüten Menderes Türel’in adları ise diğer AKP’li isimlerle birlikte UAÜ’nün resmi web sayfasında yer almayı sürdürüyor.
İDRİS ÖZYOL: ‘NEYE GÖRE FAALİYET GÖSTERDİĞİ BİLİNMİYOR’
Kentte merak edilen soruları, konuyu yakından takip eden ve 15 Temmuz’un ardından bu yönde pek çok özel haber ve yazı kaleme alan Gazeteci İdris Özyol’a sorduk.
OHAL kararnamesiyle kapatılan Gaye Vakfı’na ait Uluslararası Antalya Üniversitesi’nin adının “15 Temmuz Üniversitesi” olarak değiştirilmesinin planlandığı iddialarının konuşulduğunu anlatan gazeteci İdris Özyol, ortaya çıkan belirsizliğe 15 Temmuz kılıfının giydirilmek istendiğine dikkat çekerek, “UAÜ, 6005 sayılı yasayla kuruldu. Yasada, Gaye Vakfı’nın üniversitesi olarak görülüyor. Vakıf üniversitelerinde kurumsal, tüzel kararlardan vakıf mütevelli heyetleri sorumlu. Bir de üniversite mütevellisi var ki, bu idari, mali, yani günlük rutin işlerden sorumlu. 667 sayılı kararname ile Gaye Vakfı kapatıldı. Vakfı kapatan kararnamenin 2. maddesinde, ‘Kapatılan vakıfların mal varlığı, Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne devredilir’ deniliyor ama burada devir olmadı. Diğer 15 vakıf üniversitesi kapatıldı, UAÜ kapatılmadı ancak neye göre faaliyet gösterdiği ise bilinmiyor” dedi.

 

TAMİNCE OKUL İÇİN TAHSİS EDİLEN ARAZİYE 5 YILDIZLIOTEL YAPTI
UAÜ’nün Antalya Döşemealtı ilçesinde bulunan ana yerleşkesi arazisinin devlet tahsisli olduğuna da dikkat çeken Özyol, kapatılan vakfın üzerine tahsisli Manavgat Gündoğdu’da ikinci bir arazinin daha olduğunu belirterek, “Bu arazi, turizm fakültesi, sivil havacılık yüksekokulu ve uygulama oteli yapılması için tahsis edilmiş ama Fettah Tamince bu araziye 5 yıldızlı ‘Jacaranda’ adında bir OTEL  inşa etti. Bu oteli ‘Magic Life’ grubu işletiyor. Yani bu arazide fakülte makülte yok” diye konuştu.

 

‘ERDOĞAN’IN ADI KULLANILARAK AKLAMA ÇABASI YÜRÜTÜLÜYOR’

 

FETÖ’cü Gaye Vakfı’na ait olan Uluslararası Antalya Üniversitesi’nin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gözetiminde 2 yıldır temizleniyor iddialarının gündeme getirildiğine dikkat çeken Özyol, birilerinin Cumhurbaşkanı’nın bile adını kullanarak bir aklama, meşrulaştırma çabası yürüttüğünü de sözlerine ekledi.
BURADA ÇAVUŞOĞLU VE TAMİNCE ETKİLİYLEN FETÖ OLDUĞU GİBİ KALIR
15 Temmuz sonrasında Antalya’da dillendirilen iddiaların başında, kentte Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile İşadamı Fettah Tamince’nin etkili olduğu ve bu etkinin sürmesi durumunda FETÖ yapılanmasının kentte olduğu gibi kalacağı iddiası geliyor. Bundan sonra yaşanan sürecin bu iddiaları haklı çıkarıp çıkarmayacağını ise hep birlikte bekleyip göreceğiz.
ERDOĞAN’IN İMZASINI TAŞIYAN EK KANUN MADDESİ İLE KURULDU
Bugün FETÖ’cü olduğu gerekçesi ile 15 Temmuz’un ardından kapısına kilit vurulan Gaye Eğitim Sağlık Spor ve Çevre Vakfı bünyesinde kurulan UAU’nun kurulması, 14 Mayıs 2010 tarihinde dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasını taşıyan bir kanun teklifi ile sağlanmıştı. Milli Eğitim Bakanlığı’nca hazırlanan ve YÖK Kanununda değişiklik yapılmasını öngören kanun tasarısına eklenen 125 nolu geçici madde ile Uluslararası Antalya Üniversitesi’nin kuruluşuna yasal zemin hazırlandı. Kanun teklifini görmek için bağlantıyı tıklayın:
( http://www2.tbmm.gov.tr/d23/1/1-0884.pdf )
‘DEVLET KAYNAKLARIYLA DEĞİL, KENDİ KAYNAKLARIYLA’
Tasarıya eklenen ek maddenin gerekçesinde ise, Türkiye’nin çok genç bir nüfusa sahip olduğu ve yükseköğretime önemli bir ihtiyaç bulunduğu belirtilerek, “Devlet kaynakları ile değil, kendi kaynakları ile kazanç amacı gütmeksizin vakıflar tarafından kurulan kamu tüzel kişiliğine sahip vakıf üniversiteleri, Türk yükseköğretiminin ayrılmaz bir parçası ve önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Tasarı ile kurulması öngörülen Uluslararası Antalya Üniversitesi, Türkiye’nin genç nüfusunun yükseköğretime olan talebini karşılamakta yardımcı olacaktır” ifadelerine yer veriliyordu.

 

TBMM BAŞKANI ŞAHİN: ‘HERHALDE BU BİR DÜNYA REKORUDUR’
Dönemin TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin ise Meclisten çıkarılan kanunun hemen ardından 3 Ağustos 2010 tarihinde Uluslararası Antalya Üniversitesi’nin temel atma töreni için geldiği Antalya’da yaptığı konuşmada, Gaye Vakfı Mütevelli heyetine teşekkürlerini ileterek şunları dile getirmişti: “Üniversite resmen daha 12 gün önce kuruldu. 14 Temmuz’da TBMM’den kanun çıktı, Cumhurbaşkanı onayladı, 21 Temmuz’da Resmi Gazete’de yayınlandı. 12 gün geçmiş, üniversite kampüsünün temelini atıyoruz. Herhalde bu bir dünya rekorudur.”
KENDİ KAYNAKLARIYLA DEĞİL, DEVLET ARAZİSİNE YAPILDI
FETÖ’cü vakfın bünyesinde kurulan UAÜ için hazırlanan kanun tasarısına eklenen maddenin gerekçesinde “Vakıf üniversitelerinin devlet kaynaklarıyla değil, kendi kaynaklarıyla eğitim verdikleri” belirtilmişti ancak söz konusu üniversitenin Döşemealtı’nda bulunan devasa arazisi devlet tarafından tahsis edildi. Manavgat’ta ‘uygulama oteli’ görüntüsüyle 5 yıldızlı lüks otel  inşa edilen arazi ise yine devlet tarafından ‘eğitim’ amaçlı tahsis edilmişti.
POLİS KAYITLARINA GEÇEN MİLYONLUK BAĞIŞ RAKAMLARI
UAÜ’nün Mütevelli Heyeti Başkanı olan işadamı Fettah Tamince’nin, Antalya Cumhuriyet Başsavclığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında geçtiğimiz yıl ‘şüpheli’ sıfatıyla polise verdiği ifade kaydında, üniversitenin bank Asya’daki bağış hesabına çeşitli şirketler ve kişilerce yatırılan ve milyonlarla ifade edilen rakamlar ortaya çıkmıştı. Polis tutanağına göre üniversitenin bağış hesabına, 1 Şubat 2012 ile 11 Temmuz 2013 tarihleri arasında toplam 129.479.628.00 (129 Milyon) TL, 203 bin 416 Euro ve 7.539.589 Dolar paranın yatırıldığı kayıtlara geçmişti.

 

PARA KAYNAĞI OLAN BAĞIŞÇI ŞİRKETLER ORTAYA ÇIKTI
Polis tutanağına göre, söz konusu yüksek miktarlardaki bağışları yapan kuruluşlar arasında, Toros Eğitim Hizmetleri Kurumları, Öge Holding, Ege Ural Gayrimenkul, Akfa Holding, Delta Mühendislik Tesisat, Entegre Elektronik Güvenlik Sistemleri, Aden Metal Yapı ve Creatif Projekt yer alıyordu.
RUSYA’DAKİ 6 ŞİRKET HAKKINDA İNTERPOL ARACILIĞI İLE BİLGİ İSTENDİ
Savcılık soruşturmasında şüpheli Fettah Tamince ve arkadaşlarının, ‘Transkomstory’ adıyla Rusya’da kurulu olan 6 şirketinin para trafiğiyle ilgili bilgi edinmek için İnterpol aracılığı ile Rus hükümetine yazı yazılmış ancak Rusya’nın ilgili şirketler ile hakkında daha geniş bilgi talep etmesi yüzünden adı geçen 6 şirketle ilgili para trafiği ortaya çıkarılamamıştı.

feto-turkiye

Gaziosmanpaşa da yeni belediye başkanı halkın başkanı olmalı mafyanın ve derinlerde Rantçıların değil
Gaziosmanpaşa da yerel secimler de derinlerde neler oluyor ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE İSE Gaziosmanpaşa da partilerin adayları belli olacak ama şimdiden sorunlar...
Paris’te tarihi gün
Fransa’da hükümetin akaryakıt fiyatlarına getirdiği zamları protesto eden ‘Sarı Yelekliler’, başkent Paris ve ülke genelinde şiddetli protestolarına devam ediyor… Fransa’da...
Yıldırım İstanbul ekibini kuruyor! İstifalar başladı bile…
İstanbul için hazırlıklar başladı. AKP’nin İstanbul adayı olması beklenen Meclis Başkanı Binali Yıldırım, İstanbul’un bazı ilçe belediye başkan adaylarını belirlemek istedi....
Çukurova Belediyesi’nde silah sesleri: 2 ölü
Adana’nın merkez Çukurova ilçe Belediyesi’ne silahla giren bir kişi silahlı saldırı düzenledi. Saldırıda Zabıta Müdürü Cengiz Aydoğdu ve Zabıta komiseri...
İstanbul’da yangın: 2 ölü
BEYOĞLU’nda metruk bir binada çıkan yangını söndüren itfaiye ekipleri, iki kişinin cesediyle karşılaştı. Üzerlerinden kimlikleri çıkmayan cesetler Adli Tıp Kurumu...
AK Parti’nin belediye başkan adayları belli oldu! İşte o isimler
AK Parti’de 74 ilin belediye başkan adayları belli oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün 14 ilin daha belediye başkanı adayını...
CHP’nin belediye başkan adayları belli oldu
CHP’de 2019 Mart ayında yapılacak yerel seçimler için 212 Belediye Başkan adayı daha belli oldu. Böylelikle CHP’de şimdiye kadar 464...
Böyle Tedbirler Ancak Yeni Krizlerin Habercisi Olabilir.”
DSP Genel Başkanı sayın Önder AKSAKAL, Hazine ve Maliye Bakanı sayın Berat ALBAYRAK tarafından kamuoyuna açıklanan Enflasyonla Topyekün Mücadele Programı’nın içeriği...
1 milyon liralık vurgun yapan şebeke çökertildi
İstanbul’da vatandaşın banka hesap bilgilerini ele geçirip sahte kimliklerle ikiz sim kart çıkartarak 1 milyon liralık vurgun yapan suç şebekesi...
İstanbul’da FETÖ operasyonunda 96 gözaltı kararı
İstanbul’da Fetullahçı Terör Örgütü’ne (FETÖ) yönelik eş zamanlı operasyon düzenlendi. Operasyonun,Kaynak Holding’e yönelik çalışmalarda ele geçirilen ve “Cennet Listesi” ibareli...
Ak Parti Gaziosmanpaşa Belediye Başkan Adayı Ergün Turan
31 Mart 2019 tarihinde yerel secimler yapılacak ve   . Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) Başkanı Ergün Turan’ına Recep Tayyip...
Fransa diken üstünde… Saldırganların yarattığı kaos her şey yatışınca gözler önüne serildi
Fransa’da yaklaşık 2 haftadır devam eden gösteriler başta başkent Paris olmak üzere hem Fransa’nın birçok kentinde devam ediyor hem de...
İstanbul ay sonuna kaldı! İl başkanına ‘koltuk’ aranıyor
AKP, İstanbul Büyükşehir Belediye başkan adayı ve ilçe adaylarını açıklamayı yine erteledi ve ay sonuna bıraktı. İktidar partisi Perşembe günü...
İşte AKP’nin MHP’ye ‘jest’ yaptığı iller
2019 yerel seçimlerine Cumhur İttifakı çatısı altında girecek olan AKP ve MHP adaylarının büyük çoğunluğunu açıkladı. İstanbul, İzmir ve Ankara’da aday...
Trump ile Selman’dan ‘arkadaşça’ görüşme
Suudi hükümetinin televizyon kanalı olan Al Arabiya’da Suudi Prens Selman ile ABD Başkanı Donald Trump arasında arkadaşça bir görüşme gerçekleştiği...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
http://avrupabirligigazetesi.com.tr/