CENNET VE CEHENNEM KAVRAMLARINA BİLİMSEL VE ATEİSTÇE YAKLAŞIMLAR

CENNET VE CEHENNEM KAVRAMLARINA BİLİMSEL VE ATEİSTÇE YAKLAŞIMLAR
  • 24.04.2017

Boyutlar, Cennet ve Cehennem

Bir nokta 0 boyutludur. Boyutsuzdur.

İki noktayı birleştiren çizgi bir boyutludur.  Boyu olan bir şekildir.

Eni ve boyu olan şekil iki boyutludur.

En, boy ve yüksekliğe sahip bir nesne ise üç boyutludur.

CENNET VE CEHENNEM KAVRAMLARINA BİLİMSEL VE ATEİSTÇE YAKLAŞIMLAR

Bir cismin bize göre var olabilmesi için dördüncü boyutta sahip olması gerekir. Burada dördüncü boyut zamandır. Sadece en, boy ve yüksekliğe sahip bir cisim hiç var olmamış demektir. Çünkü sürekliliği yoktur. Bir cismin gözümüzün önüne bir an gelip, sonra yok olduğunu düşünün, demek ki zaman boyutundan yoksun bir cisim, bize göre basitçe yoktur.

Deneysel olarak zamanın önemi şöyle kavranabilir; süper hızlarda yolculuk yapan uzay gemilerinin içindeki atom saatleri dünyaya döndüğünde mutlaka farklılık gösterir.

Demek ki zaman ve mekân (üç boyut) yaşantımızın temel öğeleridir ve ancak bize göre varlığımızın olmaz ise olmazıdır.

Bize göre diyoruz çünkü başka bir boyuttan dünyamıza bakışın nasıl olacağını bilmiyoruz. Hatta iki boyutta yaşayan biri varsa bizim içinde bulunduğumuz dünyayı kavraması imkânsızdır diyenler var.

Boyut sayısını dokuz hatta on ikiye çıkaranlar var ama bugüne kadar dört boyut dışında boyut olduğunu kesin kabul edilebilir bir delil yâda ispat getiren olmadı. Şimdilik dört boyutlu uzayımız çerçevesinde düşünelim.

Sadece üç boyutlu ortamda olduğumuzu, zaman kavramının olmadığını düşünelim. Sadece bir heykel oluruz ve sonsuza kadar heykel olarak kalırız. Çünkü zaman durmuştur. Buna “tekillik” denir. Stephan Hawking’in tanımına göre: zaman-mekân bükülümünüm sonsuz, olduğu bir zaman-mekân noktasıdır.

Aslında yaşayan bizler zaman denilen suyun içinde yüzen canlılarız. Yüzmeyi bıraktığımızda, (bilimsel olarak söylersek) zamanı dalgalandırmadığımız zaman aslında yokuz.

Bu kadar anlatım şimdilik yeter.

Boyutlar arası geçiş mümkün mü?

Boyutlar arası geçişin ancak karadelik olay ufkunda test edilebileceğini ileri sürülüyordu. Olay ufku karadeliğin ışığın bile kaçamayacağı muazzam (kısaca sonsuz) çekim gücünden uzayımızın zaman-mekân döngüsünün kesiştiği bölgedir. Tuzsuz bir göl ile tuzlu denizin kesiştiği sınır gibi. İşte bu bölgede dönen uzay gemisi içinde nasıl yaşanacağı konusunda onlarca teori üretilmiştir. Bu durum boyut değişimidir. Olanları fark edebileceğimizi yani zaman boyutunu en son kaybedeceğimiz için iki boyutlu ortamda yaşamaya devam edeceğimizi söyleyenler olduğu gibi, zamanın geminin hızlı dönüşü ile anlamsız olacağını ama hala üç boyutumuzu koruyacağımızı söyleyenlerde vardır.

Ama tüm bilim adamları yeryüzünde boyut değişiminin deneyinin yapılamayacağını söylerler. Çünkü uzay-zamanı büken bir karadeliğin yeryüzünde olamayacağını dolayısı ile deneyin yapılamayacağını söylediler.

Fakat bu deney yapıldı!

Uzay ve zaman değişmeden yeryüzünde üç boyutlu bir cisim iki boyutlu hale getirildi. Sonra tekrar üç boyutlu haline kendiliğinden döndü.

Çin Hanedanı’nı kurarak kendini imparator ilan eden Qin Shi Huang, öldükten sonra MÖ. 210 yılında tamamlanan mezarında bulunan 8000 asker, 520 atıyla birlikte 130 savaş arabası, 150 süvari atının üzerindeki Çin morunun yapısını inceleyen bilim adamları Çin moru boyasının bir pigmentini Amerika’daki süper mıknatısı altında (15 Tesla) elektron mikroskobu ile içine baktı.

Önce dalgalanan üç boyutlu pigment, Tesla gücü arttırıldığında dalgalı halinden düzlem haline yani bir anda iki boyutlu madde haline geldi. Mıknatıs kapatıldı ve pigment eski 3 boyutlu haline geri döndü. İki yâda üç boyutlu halinde bile aynı rengini korumuştu. Yani atomları çevresinde elektronlar dönüyor ve üç veya iki boyut halinde bile zaman boyutunu kaybetmemişti.

image002

Biraz daha dini kavramlar konusunda bildiklerimizi uzay, zaman, boyut ve boyut değişimi konusunda düşünelim.

Melekler, sonsuz yaşama sahiptir ve bedenleri nurdandır. Nur, İslâmî terminolojide ateşin zıddı olan ruhani ışıktır. Işık uzay zaman içinde hiçbir şekilde yok olmayacağı için ölümsüzdür. Bu kavramlar içinde (varsayım olarak doğru ise) melekler iki boyutludur.

Cinler, sonlu bir yaşama sahiptir ve ateşten  yaratılmışlardır. Ateş, herhangi bir maddenin yanabilirliği kimyasal bileşime ve fiziksel duruma bağlıdır. Oksijen kaynağı hava ise, herhangi bir yanıcı gazın molekülleri hava içine girer ve havadaki oksijen moleküllerine temas eder. Tutuşma sıcaklığına erişince de bu gaz yanar ve ateş oluşur. O halde cinler kimyasal yâda hava gibi oksijene ihtiyaç duymaktadırlar. Ama yanan gaz yâda ateş gibi düşünüldüğünde cinlerde (varsayım olarak doğru ise) iki boyutludur. Meleklerden farklı olarak oksijen veya kimyasal bileşime ihtiyaç duyduklarından sonsuz (ölümsüz) değillerdir. Kur’an-ı Kerim ayetlerine göre biz insanlar ile birlikte aynı ortamda yaşamaktadır.

 

İnsanoğlu ise çamurdan  cennette yaratılmıştır. Çamur “üç boyutlu” olup, insan melek ve cinlerden farklı olarak iki değil, üç boyutlu yaratılmıştır.

Cinler

Cinler, insan yaratılmadan önce dünyamıza hâkim idiler. Dünyaya Adem soyu yönetici-halife olarak getirildiğinde, cinlerden bir kısmı (şeytan) isyan etti ve cennetten atıldı.

Dünyaya düşen 200 melek çamur ile bulandı, bize insan şeklininde göründüler. Bu inanış bile cinlerin iki boyuttan üç boyutlu hale gelmek için insan gibi (3 boyutlu) çamura ihtiyaç duymaları düşüncelerimizi dini inançlar ile doğrulamaktadır.

Tüm bu anlatımlardan aşağıdaki şema ortaya çıkıyor:

 

Cinler, insan yaratılmadan önce dünyamıza hâkim idiler. Dünyaya Adem soyu yönetici-halife olarak getirildiğinde, cinlerden bir kısmı (şeytan) isyan etti ve cennetten atıldı.

Dünyaya düşen 200 melek çamur ile bulandı, bize insan şeklininde göründüler. Bu inanış bile cinlerin iki boyuttan üç boyutlu hale gelmek için insan gibi (3 boyutlu) çamura ihtiyaç duymaları düşüncelerimizi dini inançlar ile doğrulamaktadır.

Tüm bu anlatımlardan aşağıdaki şema ortaya çıkıyor:

image004

Dip Not:

 

(2) Hicr Suresi: “27. Cinleri de daha önce dumansız ateşten yaratmıştık”
(3) Ahkâf Suresi: “29. “Hani Kur’an’ı dinlemek üzere cinlerden bir grubu sana yöneltmiştik. Onlar, onun huzuruna gelince 30. birbirlerine, “Susun!” dediler. Kur’an’ın okunması bitince de uyarıcı olarak kavimlerine döndüler.”
(4) Rahman Suresi: 14. “Allah, insanı pişmiş çamur gibi bir balçıktan yarattı.”
(5) Muhammed Suresi: 15. “ateşte temelli kalacak olan”, Fetih Suresi: 5. “içinde temelli kalacakları cennetlere koyması”
(6) Râd Suresi : 5. “İşte bunlar Rablerini inkâr edenlerdir. İşte onlar boyunlarına demir halkalar vurulanlardır ve işte onlar cehennemliklerdir. Onlar orada ebedi kalacaklardır.” Bu ayette Allah’a şirk koşanların ebedi kalacakları cehenneme, boyunlarında demir halkalar ile atılacağı yazılıdır. Buradaki demir halkaları anlamı hakkında düşünmek lazımdır. Zira bu demir halkaların sayesinde cehennem ebedi kalınan yer ise demir halkaların önemi daha da artmaktadır.
Binlerce vatandaş tank palet fabrikasına sahip çıktı
Türk Harb-İş Sendikası, Tank Palet’in özelleştirilmek istenmesine karşı Sakarya’da miting düzenledi. Binlerce vatandaşın katıldığı mitingde “Mesele fabrika özelleştirmesi değil, mesele...
Dünya nın hiçbir yerinde göçmenlere hemen vatandaşlık verilmez oy kullandırılmaz
Suriyeli göçmenlere verilen bu haklar ise ülke de sıkındı yaratmadı nedeni ise Türkiye de siyasi kollarda sıkındı var   Suriyeli...
Esenyurt’ta yürek burkan görüntüler
Esenyurt’ta uyuşturucu madde kullanarak sokakta kendinden geçen iki kişi görenlerin yüreğini sızlattı. Bazıları kendinden geçen gencin yanına giderek yardımcı olmaya...
CHP’li başkan partisinden istifa etti!
Hacıbektaş Belediye Başkanı Ali Rıza Selmanpakoğlu Cumhuriyet Halk Partisi’nden (CHP) istifa etti. Yerel seçimlerinde Hacıbektaş Belediye Başkanı Ali Rıza Selmanpakoğlu’nun...
Beylikdüzü Belediyesi ni kim alacak Mustafa Necati Işık mı Mehmet Murat Çalık mı?
AK Parti Beylikdüzü Belediye Başkan adayı Mustafa Necati Işık kimdir? AK Parti Beylikdüzü Belediye Başkan adayı Mustafa Necati Işık kimdir...
Şişli Belediyesi’ndeki cinayet davasında karar çıktı
Şişli Belediyesi İmar ve Şehircilikten Sorumlu Başkan Yardımcısı Cemil Candaş’ın iki sene önce belediye binasında başından vurularak öldürülmesine ilişkin davada...
İzmir’in Menderes ilçesinde afet geliyorum diyor
İzmir’de korkutan görüntü! Bir düden daha oluştu İzmir’in Menderes ilçesi kırsal Karakuyu Mahallesi’ndeki tarım arazilerinde rekor yağış sonrası yeni bir düden daha meydana geldi....
Halka Dönük Olmak:
Halka dönük bir yönetim modelinin merkezinde HALK vardır. Belediye ve Başkanı halkın emrinde ve hizmetindedir. Belediye hizmetlerinin yürütülme sürecinin her...
Başkan Erdoğan: Münbiç’teki saldırı ABD’nin Suriye’den çekilme kararını etkileme anlamına gelebilir
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kolinda Grabar Kitaroviç ile ortak açıklama yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Münbiç’te ABD askerlerine düzenlenen saldırıyla...
Ekrem İmamoğlu Ali Koç’u ziyaret etti
CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu, Galatasaray’dan sonra Fenerbahçe’yi de ziyaret etti. Başkan Ali Koç’la bir araya gelen...
CHP’nin 5 il ve 65 ilçede belediye başkan adayları belli oldu
.. CHP’nin 5 il ve 65 ilçede adayları belli oldu. Açıklanan listeye göre, CHP’nin Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi için adayı Veysi...
Deniz Köken: Eyüpsultan İstanbul’un Başkentidir
AK Parti Eyüpsultan Belediye Başkan Adayı Deniz Köken, ziyaretlerini ve buluşmalarını sürdürüyor. Deniz Köken, Eyüpsultan’daki STK temsilcileri ve dernek başkanları ile bir araya geldi. Cumhurbaşkanı...
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Trump görüştü
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump’a Türkiye’nin Kürtlerle hiçbir sorunu olmadığını, Türkiye’nin amacının ulusal güvenliğine tehdit oluşturan terör...
Gölge gazetecinin yazısını ihbar kabul ettiler istikbaarat Teğmen Hasan Kayaoğlu’nun katilleri yargı önüne çıkacak
istikbaarat Teğmen Hasan Kayaoğlu’ intihar etmedi ailesiyle birlik de öldürüldü sonradan da intihar süsü verdiler. Yıllar önce Gölge gazeteci istikbaarat...
Mansur Yavaş, Ardahanlılarla bir araya geldi
CHP Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş, Ardahan Dernekler Federasyonu’nun düzenlediği birlik ve beraberlik yemeğine katıldı. Yaklaşık 1500 kişinin...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ