CENNET VE CEHENNEM KAVRAMLARINA BİLİMSEL VE ATEİSTÇE YAKLAŞIMLAR

CENNET VE CEHENNEM KAVRAMLARINA BİLİMSEL VE ATEİSTÇE YAKLAŞIMLAR
  • 24.04.2017

Boyutlar, Cennet ve Cehennem

Bir nokta 0 boyutludur. Boyutsuzdur.

İki noktayı birleştiren çizgi bir boyutludur.  Boyu olan bir şekildir.

Eni ve boyu olan şekil iki boyutludur.

En, boy ve yüksekliğe sahip bir nesne ise üç boyutludur.

CENNET VE CEHENNEM KAVRAMLARINA BİLİMSEL VE ATEİSTÇE YAKLAŞIMLAR

Bir cismin bize göre var olabilmesi için dördüncü boyutta sahip olması gerekir. Burada dördüncü boyut zamandır. Sadece en, boy ve yüksekliğe sahip bir cisim hiç var olmamış demektir. Çünkü sürekliliği yoktur. Bir cismin gözümüzün önüne bir an gelip, sonra yok olduğunu düşünün, demek ki zaman boyutundan yoksun bir cisim, bize göre basitçe yoktur.

Deneysel olarak zamanın önemi şöyle kavranabilir; süper hızlarda yolculuk yapan uzay gemilerinin içindeki atom saatleri dünyaya döndüğünde mutlaka farklılık gösterir.

Demek ki zaman ve mekân (üç boyut) yaşantımızın temel öğeleridir ve ancak bize göre varlığımızın olmaz ise olmazıdır.

Bize göre diyoruz çünkü başka bir boyuttan dünyamıza bakışın nasıl olacağını bilmiyoruz. Hatta iki boyutta yaşayan biri varsa bizim içinde bulunduğumuz dünyayı kavraması imkânsızdır diyenler var.

Boyut sayısını dokuz hatta on ikiye çıkaranlar var ama bugüne kadar dört boyut dışında boyut olduğunu kesin kabul edilebilir bir delil yâda ispat getiren olmadı. Şimdilik dört boyutlu uzayımız çerçevesinde düşünelim.

Sadece üç boyutlu ortamda olduğumuzu, zaman kavramının olmadığını düşünelim. Sadece bir heykel oluruz ve sonsuza kadar heykel olarak kalırız. Çünkü zaman durmuştur. Buna “tekillik” denir. Stephan Hawking’in tanımına göre: zaman-mekân bükülümünüm sonsuz, olduğu bir zaman-mekân noktasıdır.

Aslında yaşayan bizler zaman denilen suyun içinde yüzen canlılarız. Yüzmeyi bıraktığımızda, (bilimsel olarak söylersek) zamanı dalgalandırmadığımız zaman aslında yokuz.

Bu kadar anlatım şimdilik yeter.

Boyutlar arası geçiş mümkün mü?

Boyutlar arası geçişin ancak karadelik olay ufkunda test edilebileceğini ileri sürülüyordu. Olay ufku karadeliğin ışığın bile kaçamayacağı muazzam (kısaca sonsuz) çekim gücünden uzayımızın zaman-mekân döngüsünün kesiştiği bölgedir. Tuzsuz bir göl ile tuzlu denizin kesiştiği sınır gibi. İşte bu bölgede dönen uzay gemisi içinde nasıl yaşanacağı konusunda onlarca teori üretilmiştir. Bu durum boyut değişimidir. Olanları fark edebileceğimizi yani zaman boyutunu en son kaybedeceğimiz için iki boyutlu ortamda yaşamaya devam edeceğimizi söyleyenler olduğu gibi, zamanın geminin hızlı dönüşü ile anlamsız olacağını ama hala üç boyutumuzu koruyacağımızı söyleyenlerde vardır.

Ama tüm bilim adamları yeryüzünde boyut değişiminin deneyinin yapılamayacağını söylerler. Çünkü uzay-zamanı büken bir karadeliğin yeryüzünde olamayacağını dolayısı ile deneyin yapılamayacağını söylediler.

Fakat bu deney yapıldı!

Uzay ve zaman değişmeden yeryüzünde üç boyutlu bir cisim iki boyutlu hale getirildi. Sonra tekrar üç boyutlu haline kendiliğinden döndü.

Çin Hanedanı’nı kurarak kendini imparator ilan eden Qin Shi Huang, öldükten sonra MÖ. 210 yılında tamamlanan mezarında bulunan 8000 asker, 520 atıyla birlikte 130 savaş arabası, 150 süvari atının üzerindeki Çin morunun yapısını inceleyen bilim adamları Çin moru boyasının bir pigmentini Amerika’daki süper mıknatısı altında (15 Tesla) elektron mikroskobu ile içine baktı.

Önce dalgalanan üç boyutlu pigment, Tesla gücü arttırıldığında dalgalı halinden düzlem haline yani bir anda iki boyutlu madde haline geldi. Mıknatıs kapatıldı ve pigment eski 3 boyutlu haline geri döndü. İki yâda üç boyutlu halinde bile aynı rengini korumuştu. Yani atomları çevresinde elektronlar dönüyor ve üç veya iki boyut halinde bile zaman boyutunu kaybetmemişti.

image002

Biraz daha dini kavramlar konusunda bildiklerimizi uzay, zaman, boyut ve boyut değişimi konusunda düşünelim.

Melekler, sonsuz yaşama sahiptir ve bedenleri nurdandır. Nur, İslâmî terminolojide ateşin zıddı olan ruhani ışıktır. Işık uzay zaman içinde hiçbir şekilde yok olmayacağı için ölümsüzdür. Bu kavramlar içinde (varsayım olarak doğru ise) melekler iki boyutludur.

Cinler, sonlu bir yaşama sahiptir ve ateşten  yaratılmışlardır. Ateş, herhangi bir maddenin yanabilirliği kimyasal bileşime ve fiziksel duruma bağlıdır. Oksijen kaynağı hava ise, herhangi bir yanıcı gazın molekülleri hava içine girer ve havadaki oksijen moleküllerine temas eder. Tutuşma sıcaklığına erişince de bu gaz yanar ve ateş oluşur. O halde cinler kimyasal yâda hava gibi oksijene ihtiyaç duymaktadırlar. Ama yanan gaz yâda ateş gibi düşünüldüğünde cinlerde (varsayım olarak doğru ise) iki boyutludur. Meleklerden farklı olarak oksijen veya kimyasal bileşime ihtiyaç duyduklarından sonsuz (ölümsüz) değillerdir. Kur’an-ı Kerim ayetlerine göre biz insanlar ile birlikte aynı ortamda yaşamaktadır.

 

İnsanoğlu ise çamurdan  cennette yaratılmıştır. Çamur “üç boyutlu” olup, insan melek ve cinlerden farklı olarak iki değil, üç boyutlu yaratılmıştır.

Cinler

Cinler, insan yaratılmadan önce dünyamıza hâkim idiler. Dünyaya Adem soyu yönetici-halife olarak getirildiğinde, cinlerden bir kısmı (şeytan) isyan etti ve cennetten atıldı.

Dünyaya düşen 200 melek çamur ile bulandı, bize insan şeklininde göründüler. Bu inanış bile cinlerin iki boyuttan üç boyutlu hale gelmek için insan gibi (3 boyutlu) çamura ihtiyaç duymaları düşüncelerimizi dini inançlar ile doğrulamaktadır.

Tüm bu anlatımlardan aşağıdaki şema ortaya çıkıyor:

 

Cinler, insan yaratılmadan önce dünyamıza hâkim idiler. Dünyaya Adem soyu yönetici-halife olarak getirildiğinde, cinlerden bir kısmı (şeytan) isyan etti ve cennetten atıldı.

Dünyaya düşen 200 melek çamur ile bulandı, bize insan şeklininde göründüler. Bu inanış bile cinlerin iki boyuttan üç boyutlu hale gelmek için insan gibi (3 boyutlu) çamura ihtiyaç duymaları düşüncelerimizi dini inançlar ile doğrulamaktadır.

Tüm bu anlatımlardan aşağıdaki şema ortaya çıkıyor:

image004

Dip Not:

 

(2) Hicr Suresi: “27. Cinleri de daha önce dumansız ateşten yaratmıştık”
(3) Ahkâf Suresi: “29. “Hani Kur’an’ı dinlemek üzere cinlerden bir grubu sana yöneltmiştik. Onlar, onun huzuruna gelince 30. birbirlerine, “Susun!” dediler. Kur’an’ın okunması bitince de uyarıcı olarak kavimlerine döndüler.”
(4) Rahman Suresi: 14. “Allah, insanı pişmiş çamur gibi bir balçıktan yarattı.”
(5) Muhammed Suresi: 15. “ateşte temelli kalacak olan”, Fetih Suresi: 5. “içinde temelli kalacakları cennetlere koyması”
(6) Râd Suresi : 5. “İşte bunlar Rablerini inkâr edenlerdir. İşte onlar boyunlarına demir halkalar vurulanlardır ve işte onlar cehennemliklerdir. Onlar orada ebedi kalacaklardır.” Bu ayette Allah’a şirk koşanların ebedi kalacakları cehenneme, boyunlarında demir halkalar ile atılacağı yazılıdır. Buradaki demir halkaları anlamı hakkında düşünmek lazımdır. Zira bu demir halkaların sayesinde cehennem ebedi kalınan yer ise demir halkaların önemi daha da artmaktadır.
Sultangazi’de 23 Nisan Coşkusu
Sultangazi Belediye Başkanı Av. Abdurrahman Dursun,  23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında makam koltuğunu İvat Turhan İlkokulu...
23 Nisan İşaret Dili Kutlama
İyi Kalpler Yardımlaşma ve Kültür Derneği ile Şifa Niyetine Tiyatro Atölyesinin ortaklaşa düzenlediği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı...
Manevi huzurunda seni minnetle anıyoruz…
Bugün 23 Nisan… Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin, Gazi Meclis’in kuruluşunun 99. yılı. Dünün gençleri olarak, yarının büyükleri olarak çok gururluyuz....
LC Waikiki, FETÖ soruşturması  araştırılması için takipsizlik kararını kaldırıldı
Savcılık yeniden soruşturma araştırılması için takipsizlik kararını kaldırdı İşte savcılık belgeleri Bundan sonra ne olacak siyasi kolu geniş olan LC...
Ekrem İmamoğlu: ”Bu şehri hep birlikte ayağa kaldıracağız!”
Ekrem İmamoğlu: ”Bu şehri hep birlikte ayağa kaldıracağız!” İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Maltepe’deki miting alanında İstanbullulara hitap etti....
CHP’nin İBB yeni grup yönetimi belli oldu
CHP, ilk İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi Grup Toplantısı, İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu başkanlığında İstanbul İl Merkezi’nde gerçekleştirildi. CHP’nin 131 İBB...
TÜRKİYE DE TERÖR KONUSUN DA  O. S’ İLE F.Y ARASINDA FARK YOK İŞTE GERÇEKLER GEÇMİŞ DE VE BÜGÜN NELER YAŞANTI
İKİSİ DE AYNI OLAY TEPKİLER FARKLI Sulatnagazi de Başbakan Erdoğan’a suikast girişimi ile Ankara’nın Çubuk ilçesinde CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na...
21 Nisan 2019… Utanç günü! İşte Kılıçdaroğlu saldırısında dakika dakika yaşananlar
Ankara’nın Çubuk ilçesindeki şehit cenazesinde bir grup, törene katılan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu linç etmek istedi. Geriye ise kültür ve...
Dünyayı sarsan saldırıda 2 Türk vatandaşı da hayatını kaybetti
Sri Lanka’da otel ve kiliselere yönelik düzenlenen saldırılarda 2 Türk vatandaşının hayatını kaybettiği bildirildi. Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Sri...
Halkın bilmediği gerçekler. KHK ile kamu hizmetinden uzaklaştıranlar oy kullanabilir. Ama başkan ve yönetici olamazlar.  
Eğer YSK KHK kanunlarınla atılanların oy kullanamaz işlemini yürürlüğe koyarsa bunun arkasında kanunları hiçe sayan diktatörlük yatmaktadır buda ülkeye, insan...
İstanbul sana oy verdi seni seviyorlar Ekrem imamoğlu yalnız değilsin
Boynunu bükme dik dur seni İstanbul seçti ve İstanbul seni seviyor. BU RESİM VAR YA BU RESİM; Dünyanın en büyük...
İBB’in vakıf ve derneklere yaptığı bağışlar 847 milyondan fazla
KENDİ YANDAŞLARINA PARALARI AKTARMIŞLAR. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 2018 ve daha öncesinde vakıf, dernek ve cemaatlere yaptığı yardım 847 milyon liradan...
İmamoğlu’ndan Maltepe daveti
Ekrem İmamoğlu: Önümüzdeki beş yıl, bir belediye başkanının beş yılı değil. 16 milyon insanımızın beş yılı. Sizi onun için davet...
İmamoğlu’ndan İBB personeline: Size patronluk yapmaya gelmedim
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, akşam saatlerinde İBB personeli ile bir araya geldi. İBB personeline “Ben size patronluk yapmaya...
Lise son sınıflara eğitim desteği müjdesi
Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken, belediyenin üniversiteye hazırlanan lise son sınıf öğrencilerine yaptığı eğitim desteği hizmetini devam ettireceğini açıkladı. Eğitim desteği...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ