2014-pronovias-gelinlikleri-1
KurbanBayramiGazeteIlaniBASKI copy
Avrupa Birliği Gazetesine Hoş Geldiniz
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

CENNET VE CEHENNEM KAVRAMLARINA BİLİMSEL VE ATEİSTÇE YAKLAŞIMLAR

CENNET VE CEHENNEM KAVRAMLARINA BİLİMSEL VE ATEİSTÇE YAKLAŞIMLAR
  • 24.04.2017
2BC_varol44

Boyutlar, Cennet ve Cehennem

Bir nokta 0 boyutludur. Boyutsuzdur.

İki noktayı birleştiren çizgi bir boyutludur.  Boyu olan bir şekildir.

Eni ve boyu olan şekil iki boyutludur.

En, boy ve yüksekliğe sahip bir nesne ise üç boyutludur.

CENNET VE CEHENNEM KAVRAMLARINA BİLİMSEL VE ATEİSTÇE YAKLAŞIMLAR

Bir cismin bize göre var olabilmesi için dördüncü boyutta sahip olması gerekir. Burada dördüncü boyut zamandır. Sadece en, boy ve yüksekliğe sahip bir cisim hiç var olmamış demektir. Çünkü sürekliliği yoktur. Bir cismin gözümüzün önüne bir an gelip, sonra yok olduğunu düşünün, demek ki zaman boyutundan yoksun bir cisim, bize göre basitçe yoktur.

Deneysel olarak zamanın önemi şöyle kavranabilir; süper hızlarda yolculuk yapan uzay gemilerinin içindeki atom saatleri dünyaya döndüğünde mutlaka farklılık gösterir.

Demek ki zaman ve mekân (üç boyut) yaşantımızın temel öğeleridir ve ancak bize göre varlığımızın olmaz ise olmazıdır.

Bize göre diyoruz çünkü başka bir boyuttan dünyamıza bakışın nasıl olacağını bilmiyoruz. Hatta iki boyutta yaşayan biri varsa bizim içinde bulunduğumuz dünyayı kavraması imkânsızdır diyenler var.

Boyut sayısını dokuz hatta on ikiye çıkaranlar var ama bugüne kadar dört boyut dışında boyut olduğunu kesin kabul edilebilir bir delil yâda ispat getiren olmadı. Şimdilik dört boyutlu uzayımız çerçevesinde düşünelim.

Sadece üç boyutlu ortamda olduğumuzu, zaman kavramının olmadığını düşünelim. Sadece bir heykel oluruz ve sonsuza kadar heykel olarak kalırız. Çünkü zaman durmuştur. Buna “tekillik” denir. Stephan Hawking’in tanımına göre: zaman-mekân bükülümünüm sonsuz, olduğu bir zaman-mekân noktasıdır.

Aslında yaşayan bizler zaman denilen suyun içinde yüzen canlılarız. Yüzmeyi bıraktığımızda, (bilimsel olarak söylersek) zamanı dalgalandırmadığımız zaman aslında yokuz.

Bu kadar anlatım şimdilik yeter.

Boyutlar arası geçiş mümkün mü?

Boyutlar arası geçişin ancak karadelik olay ufkunda test edilebileceğini ileri sürülüyordu. Olay ufku karadeliğin ışığın bile kaçamayacağı muazzam (kısaca sonsuz) çekim gücünden uzayımızın zaman-mekân döngüsünün kesiştiği bölgedir. Tuzsuz bir göl ile tuzlu denizin kesiştiği sınır gibi. İşte bu bölgede dönen uzay gemisi içinde nasıl yaşanacağı konusunda onlarca teori üretilmiştir. Bu durum boyut değişimidir. Olanları fark edebileceğimizi yani zaman boyutunu en son kaybedeceğimiz için iki boyutlu ortamda yaşamaya devam edeceğimizi söyleyenler olduğu gibi, zamanın geminin hızlı dönüşü ile anlamsız olacağını ama hala üç boyutumuzu koruyacağımızı söyleyenlerde vardır.

Ama tüm bilim adamları yeryüzünde boyut değişiminin deneyinin yapılamayacağını söylerler. Çünkü uzay-zamanı büken bir karadeliğin yeryüzünde olamayacağını dolayısı ile deneyin yapılamayacağını söylediler.

Fakat bu deney yapıldı!

Uzay ve zaman değişmeden yeryüzünde üç boyutlu bir cisim iki boyutlu hale getirildi. Sonra tekrar üç boyutlu haline kendiliğinden döndü.

Çin Hanedanı’nı kurarak kendini imparator ilan eden Qin Shi Huang, öldükten sonra MÖ. 210 yılında tamamlanan mezarında bulunan 8000 asker, 520 atıyla birlikte 130 savaş arabası, 150 süvari atının üzerindeki Çin morunun yapısını inceleyen bilim adamları Çin moru boyasının bir pigmentini Amerika’daki süper mıknatısı altında (15 Tesla) elektron mikroskobu ile içine baktı.

Önce dalgalanan üç boyutlu pigment, Tesla gücü arttırıldığında dalgalı halinden düzlem haline yani bir anda iki boyutlu madde haline geldi. Mıknatıs kapatıldı ve pigment eski 3 boyutlu haline geri döndü. İki yâda üç boyutlu halinde bile aynı rengini korumuştu. Yani atomları çevresinde elektronlar dönüyor ve üç veya iki boyut halinde bile zaman boyutunu kaybetmemişti.

image002

Biraz daha dini kavramlar konusunda bildiklerimizi uzay, zaman, boyut ve boyut değişimi konusunda düşünelim.

Melekler, sonsuz yaşama sahiptir ve bedenleri nurdandır. Nur, İslâmî terminolojide ateşin zıddı olan ruhani ışıktır. Işık uzay zaman içinde hiçbir şekilde yok olmayacağı için ölümsüzdür. Bu kavramlar içinde (varsayım olarak doğru ise) melekler iki boyutludur.

Cinler, sonlu bir yaşama sahiptir ve ateşten  yaratılmışlardır. Ateş, herhangi bir maddenin yanabilirliği kimyasal bileşime ve fiziksel duruma bağlıdır. Oksijen kaynağı hava ise, herhangi bir yanıcı gazın molekülleri hava içine girer ve havadaki oksijen moleküllerine temas eder. Tutuşma sıcaklığına erişince de bu gaz yanar ve ateş oluşur. O halde cinler kimyasal yâda hava gibi oksijene ihtiyaç duymaktadırlar. Ama yanan gaz yâda ateş gibi düşünüldüğünde cinlerde (varsayım olarak doğru ise) iki boyutludur. Meleklerden farklı olarak oksijen veya kimyasal bileşime ihtiyaç duyduklarından sonsuz (ölümsüz) değillerdir. Kur’an-ı Kerim ayetlerine göre biz insanlar ile birlikte aynı ortamda yaşamaktadır.

 

İnsanoğlu ise çamurdan  cennette yaratılmıştır. Çamur “üç boyutlu” olup, insan melek ve cinlerden farklı olarak iki değil, üç boyutlu yaratılmıştır.

Cinler

Cinler, insan yaratılmadan önce dünyamıza hâkim idiler. Dünyaya Adem soyu yönetici-halife olarak getirildiğinde, cinlerden bir kısmı (şeytan) isyan etti ve cennetten atıldı.

Dünyaya düşen 200 melek çamur ile bulandı, bize insan şeklininde göründüler. Bu inanış bile cinlerin iki boyuttan üç boyutlu hale gelmek için insan gibi (3 boyutlu) çamura ihtiyaç duymaları düşüncelerimizi dini inançlar ile doğrulamaktadır.

Tüm bu anlatımlardan aşağıdaki şema ortaya çıkıyor:

 

Cinler, insan yaratılmadan önce dünyamıza hâkim idiler. Dünyaya Adem soyu yönetici-halife olarak getirildiğinde, cinlerden bir kısmı (şeytan) isyan etti ve cennetten atıldı.

Dünyaya düşen 200 melek çamur ile bulandı, bize insan şeklininde göründüler. Bu inanış bile cinlerin iki boyuttan üç boyutlu hale gelmek için insan gibi (3 boyutlu) çamura ihtiyaç duymaları düşüncelerimizi dini inançlar ile doğrulamaktadır.

Tüm bu anlatımlardan aşağıdaki şema ortaya çıkıyor:

image004

Dip Not:

 

(2) Hicr Suresi: “27. Cinleri de daha önce dumansız ateşten yaratmıştık”
(3) Ahkâf Suresi: “29. “Hani Kur’an’ı dinlemek üzere cinlerden bir grubu sana yöneltmiştik. Onlar, onun huzuruna gelince 30. birbirlerine, “Susun!” dediler. Kur’an’ın okunması bitince de uyarıcı olarak kavimlerine döndüler.”
(4) Rahman Suresi: 14. “Allah, insanı pişmiş çamur gibi bir balçıktan yarattı.”
(5) Muhammed Suresi: 15. “ateşte temelli kalacak olan”, Fetih Suresi: 5. “içinde temelli kalacakları cennetlere koyması”
(6) Râd Suresi : 5. “İşte bunlar Rablerini inkâr edenlerdir. İşte onlar boyunlarına demir halkalar vurulanlardır ve işte onlar cehennemliklerdir. Onlar orada ebedi kalacaklardır.” Bu ayette Allah’a şirk koşanların ebedi kalacakları cehenneme, boyunlarında demir halkalar ile atılacağı yazılıdır. Buradaki demir halkaları anlamı hakkında düşünmek lazımdır. Zira bu demir halkaların sayesinde cehennem ebedi kalınan yer ise demir halkaların önemi daha da artmaktadır.
abgazetesin
İhtiyaç Sahiplerinin Yüzü Elden Ele Yardım Merkeziyle Gülüyor
Sultangazi Belediyesi tarafından hayata geçirilen “Elden Ele Yardım Merkezi” bu bayramda da ihtiyacı sahiplerinin yüzünü güldürdü. Sultangazi Belediye Başkanı Cahit...
Gaziosmanpaşa’da Gaziosmanpaşa’daki Ahmet Yesevi Cemevi  Aşure Heyecanı Yetim Çocuklarla Birlikte Yaşandı
Gaziosmanpaşa da Muharrem ayı dolayısıyla yetim çocuklarla birlikte vatandaşlara 3 ton aşure dağıttı. Gaziosmanpaşa’daki Ahmet Yesevi Cemevi tarafından İslam dünyasında...
Adalet Partisi Gaziosmanpaşa Teşkilatı Kongresini Yaptı.
Adalet Partisi Gaziosmanpaşa İlçe Teşkilatı, Genel Başkan Vecdet Öz’ün katılımıyla 1. Olağan Kongresini yaptı. Adalet Partisi İstanbul Gaziosmanpaşa İlçe Teşkilatı Kongresini...
Başkan Altunay Aşure İkram Etti
Sultangazi Belediyesi tarafından geleneksel hale getirilen aşure dağıtımı, 15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler Meydanı’nda  yapıldı. Cuma namazı çıkışında gerçekleştirilen aşure...
Belediye Başkanına ait binanın 2 katı kaçak çıktı
Vatandaş kaçak kat atıyor da belediye başkanı kacak kat atmış çokmu bu ülkede yağma var bu ülkede yağma Zonguldak’ın Filyos İlçesi...
Gaziosmanpaşa da ne yetkililer görevlerine uyuyor. Nede vatandaş görevlerini yapıyor
burası İstanbul Gaziosmanpaşa meydanına arabalarını park eden vatandaşlar ise arabalarını bulamıyor neden mi? Gaziosmanpaşa Meydanda park yasaktır levhası olmadığı için...
Enis Berberoğlu tahliye oldu
CHP’nin İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu Maltepe cezaevinden tahliye oldu. Berberoğlu, “CHP Milletvekili olarak cezaevine girdim milletvekili olarak dışarı çıkıyorum. Türkiye’nin...
Gaziosmanpaşa da böyle gazetecilik yapılır
Etliye sütlüye karışmayacaksın sokakları görmeyeceksin ona buna abi diyeceksin  eh işte geçinme yoluna bakacaksın halk neymiş efendim banane diyeceksin Gelelim...
İÜ Cerrahpaşa Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu Eğitime Başladı
Sultangazi Belediyesi kendi öz kaynaklarıyla inşa ettiği İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu eğitim hayatına, “merhaba” dedi. Okulun...
Pahalıktan bıkan şehirliler artık kasabalının ve köylünün tarlasından Ektiklerini çalıyorlar.
Türkiye de son zamanlarda zamlardan etkilenen halk artık köylünün tarlasından ektiklerini çalma peşinde koşuyorlar Bundan sonra ne olacak belli değil...
oto dolandırıcıları
* Honda Civic aracımı 30 Mayıs 2018 tarihinde Sahibinden .Com Sitesinden İlan Verdim.  *06.06.2018 Tarihinde Çarşamba Günü Saat 16 Gibi...
Bankada büyük vurgun: 15 milyonu alıp yıllık izne çıktı
Türkiye de eşkıyalık diz boyu birileri devleti soyar vatandaşta bankaları soyar Kepez ilçesi Göksü Mahallesi Toptancı Hal Kompleksi içindeki bir...
Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü’nün koruması gözaltına alındı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ağır hakarette bulunan Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü’nün yakın koruması Mehmet Ali Başkale gözaltına alındı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ağır hakarette bulunan...
Maltepe’de nikah bereketi
Maltepe’de 08.08.2018’de nikâhlarını kıydırmak isteyen çiftler, belediyenin evlendirme dairesine akın etti. Maltepe Belediyesi Küçükyalı Süreyya İlmen Paşa Kültür Merkezi Nikah...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

%d blogcu bunu beğendi: