2014-pronovias-gelinlikleri-1
KurbanBayramiGazeteIlaniBASKI copy

Yetişkin Skolyozu

Yetişkin Skolyozu
 • 26.01.2018
2BC_varol44

Yetişkin Skolyozu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 1. Yetişkin skolyozu nedir ?
  Normalde insan omurgası yandan bakıldığında boyun ve bel bölgesinde hafif bir çukurluğu ve sırt bölgesinde hafif bir kamburluğu vardır. Arkadan ve önden bakıldığında ise düz olarak görünür. Skolyoz omurga eğriliği olarak da bilinmektedir. Skolyozda omurga sağa, sola veya ikisi birlikte olacak şekilde eğilimli olarak görünür. Yetişkin skolyozu ya çocukluk yaşta fark edilmeyen, ihmal edilen veya konservatif tedavi ( ameliyatsız tedavi) sürecinde kalan eğriliğin yetişkin dönemde bulgu vermesi sonucu ortaya çıkan yada yetişkin dönemde herhangi bir sebebe bağlı olan omurga eğriliğidir. Skolyoz omurganın her bölgesinde görülebilir. Yetişkinlerdeki skolyoz en sık bel bölgesinde görülür.
 2. Yetişkin skolyozun çeşitleri var mıdır?
  Yetişkin skolyozu, sebebi bilinmeyen ( idiopatik ) skolyoz ve herhangi bir sebebe bağlı olarak gelişen dejeneretif skolyoz olmak üzere iki şekilde görülebilir.
 3. Yetişkin idiopatik skolyoz nedir?
  Yetişkin idiopatik skolyozu, çocukluk yaşlarda olan eğriliğin ileri yaşlarda sırtta ve belde şekil bozukluğu ve ağrı ile ortaya çıkan bir durumdur. Çoğu zaman hastayı doktora götüren neden şekil bozukluğundan ziyade ağrıdır. Ağrının nedeni omurga eklemlerindeki (faset) kireçlenmedir. Dejenerasyon arttıkça ağrıda artar. İleri derecede olan skolyozlarda göğüs kafesi hacminin küçülmesine bağlı solunum ve kalp hastalığı belirtileri görülebilir.
 4. Yetişkin dejeneratif skolyoz nedir, hangi yaş grubunda görülür?
  Genellikle 50 yaş sıklılla 60-65 yaş üzerinde omurganın yıpranması sonucu ağrı ve şekil bozukluğu ile ortaya çıkan dejeneratif skolyoz, omurganın boyun, sırt ve bel bölgelerinin herhangi birisinde görülebilir. Ancak en çok görüldüğü bölge bel bölgesidir. Sebepleri arasında en sık osteoporoz vardır. Ayrıca osteoporoz eğriliğin ilerlemesine de sebep olabilir. Yetişkin dejeneratif skolyozu ileri derecedeki şekil bozuklukları ve dengesizliklere bağlı olarak omurganın öne arkaya veya yana kayması (bel kayması) ile birlikte de olabilir. Kaymalar ağrıya neden olabileceği gibi sinir veya omurilik sıkışmasına bağlı olarak bacak ağrısına ve kas güçsüzlüğüne neden olabilir. Yetişkin dejeneratif skolyozlu hastalarda belde ve pelviste olan şekil bozuklukları, sinir sıkışması bulguları ve kas gücü kaybı görülebilir.

 1. Yetişkin skolyozun belirtileri nelerdir?
  Yetişkin skolyozunda eğrilik genellikle hastanın kendisi veya yakınları fark eder ve leğen kemiğinde eğrilik, kürek kemikleri de yükseklik farkı, belde sağa, sola veya öne eğrilik şeklinde ortaya çıkabilir. Yetişkin skolyozu semptom olarak genellikle bel ağrısı ile ortaya çıkar. Eğrilik ilerledikçe ve dejenerasyon arttıkça ağrıda artar ve hastanın hareket kabiliyeti gittikçe azalır. Uzun süre oturduktan sonra ayağa kalkmakta zorluk çekilmesi, sırt kaslarında spazm, bacaklarda yorgunluk hissi, kuvvet kaybı ve uyuşma, akciğer kapasitesinin azalmasına bağlı nefes almada zorlanma, çabuk yorulma gibi şikâyetlerde olabilir.
 2. Skolyoza neden olan fakrörler var mıdır ve nelerdir?
  Çocukluk yaşta başlayan İdiopatik skolyozun nedeni tam olarak bilinmemekle beraber hızlı büyüme döneminde dengesiz ağır çanta taşımaları, kötü duruş pozisyonları idiopatik skolyozun oluşumunda etkili faktörler olabilir. Başta osteoporoz ve bel kayması olmak üzere omurga bölgesinden geçirilmiş kırıklar, tümörler, enfeksiyonlar, romatizmal ve metabolik hastalıklar dejeneratif skolyozun nedenleri olabilir.
 3. Gebelik skolyozun artışına neden olur mu?
  Gebelikte görülen bel ağrısı olağan olup gebelik sonlanınca çoğunlukla kendiliğinden geçer. Yapılan araştırmalar gebelikte görülen bel ağrısının kilo alımı ve vücut duruş şekli değişikliğine bağlı olmadığını; gebelik öncesinde bel çukuru fazla olanların gebelikte bel ağrısına yatkın olduğunu göstermektedir. Ancak kısa zamanda fazla kilo artışı bel ağrısı oluşumuna neden olabilir. En sık karşılaşılan leğen kemiği çevresinde veya bel bölgesinde olan kas ve eklemlerin gerilimi veya gevşemesine bağlı ağrılardır. Bu dönemde görülen bel ağrıları genellikle biyomekanik, hormonal, damarsal veya diğer nedenlerle oluşan ağrılar olup skolyoz ile ilgileri yoktur. Ancak çocukluk çağından kalan idiopatik skolyoz varsa gebelikte skolyoza bağlı ağrılar olabilir.
 4. Skolyoz ameliyatı olmak doğum yapmayı etkiler mi?
  Skolyoz leğen kemiği hacmini azaltan bir durum değildir. Dolayısı ile skolyozlu veya skolyoz ameliyatı olmuş kadınlar rahatlıkla gebe kalabilirler ve doğum yapabilirler. Ancak ihmal edilmiş veya tedavi edilmemiş ileri derecede skolyozu olan kişilerde göğüs kafesi hacminin az ve akciğer kapasitesinin yetersiz olması neticesinde gebelik sırasında solunum problemleri görülebilir.
 5. Skolyozu olan bir erişkin spor yapabilir mi?
  Skolyozlu bir hasta fiziksel olarak aktif ise semptomların görülmesi o kadar azalır. Aşırı kilolu hastaların kilo vermesi skolyozun semptomlarını azaltır. Omurga eğriliği için egzersiz programları uygulanmalıdır. Amaç omurga etrafındaki kasları güçlendirmektir. Yetişkin skolyozlu hastaların omurgaya yük bindirecek sporlar (halter vb.) hariç spor yapmasında sakınca yoktur.
 6. Skolyoz oluşumu önlenebilir mi?
  İdiopatik skolyoz ergenlik çağında fark edildiği andan itibaren takip ve tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Tedavideki amaç eğriliği ergenlik bitinceye kadar cerrahi sınır olan 40 derece altında tutabilmektir. Ergenlik dönemde eğrilik hızlı ilerliyor veya 40 derece üzerinde ise ameliyatla tedavi etmek gerekir. Bu eğrilik ihmal edilir veya tedavi edilmezse yetişkin dönemde idiopatik skolyoz olarak karşımıza çıkar. Dejeneratif skolyoz ise düzenli spor yaparak omurga çevresindeki kasları kuvvetli tutarak, boy kilo oranına dikkat ederek, ağır yük altında kalacak işlerden kaçınarak önlenebilir.

 7. Çocuklukta Skolyozu olmayan birinin gelecekte Skolyoza sahip olması söz konusu mudur?
  Çocukluk ve ergenlik çağında idiopatik skolyozu olmayan birinin yetişkin dönemde idiopatik skolyoz olma ihtimali yoktur. Ancak dejeneratif skolyoz genellikle 50 yaş sonrası omurganın yıpranması sonucu ortaya çıktığı için çocukluk ve genç yaşlarda dejeneratif skolyozu olmayan birinin ileriki yaşlarda herhangi bir sebebe bağlı olarak omurganın yıpranması sonucu dejeneratif skolyoz olma ihtimali vardır.

 8. Ergenlerin mi yoksa yetişkinlerin mi Skolyozunun tedavisi kolaydır?
  Ergen dönemdeki idiopatik skolyozdaki eğrilik daha esnek olup düzeltilmesi daha kolaydır. Aynı zamanda komplikasyon görülme oranları da yetişkin skolyozlarına göre daha düşüktür.
 9. Yetişkin skolyozun tanısı nasıl konur?
  Tüm hastalıklarda olduğu gibi yetişkin skolyozunda yapılacak tedavinin mahiyetini belirlemede hastanın şikayeti ve şiddetini doğru olarak tespit etmek önemlidir. Daha sonra tetkik aşamasında ilk yapılacaklardan biri direkt radyografidir. ( röntgen) Direkt radyografi olarak ön-arka ve yan omurga grafileri çekilebileceği gibi, gerekli hallerde özel skolyoz grafileride çekilebilir. Eğer bacaklarınıza vuran ağrınız, kuvvet kaybınız ve idrar-dışkılama işlevlerinde değişiklik gibi bulgularınız var ise manyetik rezonans görüntüleme gerekli olabilir. Kemik ile ilgili daha ayrıntılı görüntülemeyi gerekli görülürse BT veya MyeloBT istenebilir. Özellikle bacak ağrısı olan hastalarda sinir basısının hangi seviyeden kaynaklandığını anlamak için elektrotanısal testler istenebilir.
  Gerek yapılan ayrıntılı anamnez gerek muayene ve tetkikler sonucu hastaya idiopatik veya dejeneratif skolyoz tanısı konulur. Dejeneratif skolyoz ise mutlaka sebebi de ( osteporoz, kırık, bel kayması, metabolik ve romatizmal hastalıklar, tümör vb) araştırılmalıdır.
 10. Yetişkinlerde skolyoz hastalığının tedavisi nedir?
  Çocuk ve ergenlik dönemde olan skolyozların tedavisinde kararlar genel olarak eğriliğin derecesine göre verilir. Erişkinde ise seçilecek tedavi yöntemi eğrilik derecesinden çok ağrı başta olmak üzere hastanın şikâyetlerine ve şikâyetlerin şiddetine göre belirlenir. Genellikle hastaya uygulanacak ilk tedavi yöntemleri cerrahi olmayan tedavi yöntemleridir. Birçok hasta ameliyata gerek olmadan ilaç ve fizik tedavi yöntemleri ile tedavi edilebilirler. Bütün bu yöntemler ile rahatlayamayan hastalara omurgadaki baskıyı azaltmak için ameliyat yapmak gerekir. Karın bel ve sırt kaslarına yönelik yapılacak kuvvetlendirme egzersizleri ve germe egzersizleri kas spazmını çözüp ağrıyı azaltabilir. Egzersiz ile birlikte hastalara korse tedavisi de başlanabilir. Ancak korse tedavisi egzersiz ve fizik tedaviye yardımcı bir yöntem olarak ve kısa vadeli düşünülmelidir. Uzun süre korse kullanımı faydadan çok zarar sağlayabilir. Fizik tedavi ve egzersiz ile birlikte hastalara ağrı kontrolünde yardım için ağrı kesiciler de verilebilir. Hastalarda ağrı kaynağı dejenere faset eklemler ise veya sinir basısı sonucu oluşan ağrı ise, bu hastalarda spinal enjeksiyonlar ¬iyi bir alternatif tedavi yöntemi olabilir. Bu cerrahi olmayan tedavi yöntemleri tek tek veya kombine halde uygulanabilir. Hangisinin önce başlanması veya daha üstün olduğuna dair literatürde bir fikir birliği yoktur. Her hasta için özel değerlendirme ve karar gerekir. Cerrahi olmayan yöntemlere rağmen tedaviye yanıt vermeyen, hatta bu süre içinde ağrıları artan, kas kuvvet kaybı ve nörolojik bulgular ı olan hastalar için skolyoz ameliyatı önemli bir alternatif yol olabilir.
 11. Yetişkin skolyoz ameliyatı ne zaman gereklidir?
  Yetişkin skolyoz ameliyatı ergen hastalara göre daha zordur ve ameliyat süreleri ve cerrahi işlemler farklı olabilir. Özellikle dejeneratif skolyozlu hastalar ileri yaşlarda olmalarından dolayı hastada kalp, akciğer rahatsızlıkları, diyabet ve osteoporoz var ise cerrahi tedavi daha da zor hale gelebilir ve cerrahi riskler artar. Ancak günümüzde cerrahi tekniklerin ve anestezi imkânlarının ilerlemesi ile hem riskler azalmış hem de cerrahi tedavi sonuçları yüz güldürücü hale gelmiştir.

 12. Yetişkin skolyozunda ameliyatta ne yapılır?
  Cerrahi tedavide amaçlanan, vida ve çubuklarla eğriliğin vücut dengesini sağlayacak kadar düzeltilip omurların birbirine kaynatılması ve sinir basılarının ortadan kaldırılmasıdır. Bazı hastalarda omurların birbirine kaynatılmasını yapmadan sadece sinir basısını ortadan kaldırmak bile yeterli olabilir.

 13. Ameliyat sonrası süreç nasıl gelişir ve hastalar neler yapmalıdır?
  Yetişkin skolyoz ameliyatından sonra hasta, genellikle bir gece yoğun bakımda tutulur. Skolyoz ameliyatı sonrası ilk gün hasta yatak kenarında oturtulur ve aynı gün hasta ayağa kaldırılır ve yürütülür. Herhangi bir problem olmadığı taktirde hastalar 1 hafta içinde taburcu edilirler. Hasta taburcu olduktan sonra kendisine verilen egzersiz programını uygular. Düzenli aralıklarla poliklinik kontrolleri ile hastalar değerlendirilir.
 14. Ameliyat yapılmadan Fizik veya Korse tedavisi Skolyozu tamamen düzeltir ve omurgayı dümdüz yapar mı?
  Çocukluk çağında görülen idiopatik skolyozda fizik ve korse tedavisi eğriliğin cerrahi sınırlarına gelmesini önlemede veya eğriliği kontrol altında tutmada önemli bir yeri vardır. Bazen fizik ve korse tedavisi de eğriliğin ilerlemesini engellemeyebilir. Yetişkin skolyozu olan hastalarda da fizik tedeavi ve egzersiz ile birlikte korse tedavisi de uygulanabilir. Buradaki amaç duruş pozisyonunu düzeltmek, esnekliği artırmak, kas kuvveti düzensizliğinin önüne geçerek ağrının azaltılması veya giderilmesine yöneliktir. Ancak korse tedavisi egzersiz ve fizik tedaviye yardımcı bir yöntem olarak, kısa vadeli bir süre için düşünülmelidir. Yetişkin skolyozu görülen hastalarda uzun süreli korse tedavisi faydadan çok zarara neden olabilir.
 15. Sırtımda implant mevcut. Bu implantlar paslanır mı? Vücut tarafından atılır mı?
  Skolyoz ameliyatlı hastaların sırt ve beline konulan implantların tümü uzun yıllar araştırmalar sonucu üretilen vücuda uyumlu malzemeler olup kesinlikle paslanma gibi durumlar oluşturmaz. Sadece enfeksiyon meydana gelirse implantların çıkartılması gerekebilir.
 16. Özellikle bu tarz problemlerin oluşması ya da ilerlemesini geciktirici önerileriniz var mı ve omurga sağlığı için neler önerirsiniz?
  Yetişkin dönemde idiopatik skolyozun görülmemesi için özellikle çocukluk ve ergenlik dönemde omurga eğriliğini ihmal etmemek ve tedavisini mutlaka yaptırmak gerekir.
  Geçirilmiş kırıklar, tümörler, enfeksiyonlar, romatizmal ve metabolik hastalıklar gibi sebeplerlerden dolayı meydana gelecek dejeneratif skolyozları bir tarafa bırakırsak düzenli spor yaparak omurga çevresi kasları kuvvetlendirerek, kilo almayarak, ağır yük altında kalınacak işlerden sakınarak dejeneratif skolyozun görülme sıklığı azaltılabilir. Bununla birlikte hastada, yetişkin skolyozuna neden olabilen osteoporuz varsa ona yönelik tedavinin de yapılması da dejeneratif skolyozun görülmesini önleyebilir.

 17. Yetişkinlerde skolyoz hakkında bilinmesi gereken en önemli şeyler nelerdir ?
  Yetişkin dönemde en sık görülen dejeneratif skolyozdur ve en çok bel bölgesinde görülür. Sigara içmek bel ve sırt problemlerine yol açarken, tedavide de olumsuz etkileri vardır. Yetişkin skolyozu tedavisi yapılacak hasta sigara içiyorsa tedaviye başlamadan sigarayı bırakması gerekir. Sigara içenlerde omur kemiklerinin birbirine kaynatılmasında gecikme olabilir, hatta kemiklerin kaynaması gerçekleşmeyebilir. Sigara aynı zamanda ameliyat bölgesindeki dokuların kan dolaşımını önleyerek dokunun iyileşmesini geciktirebilir. Böylece tedavide de istenilen sonuca ulaşmak güçleşebilir.
  Yetişkin skolyozu tedavisinde cerrahi ilk seçenek değildir. Skolyoz hastalarının sadece çok küçük bir kısmında cerrahi gerekir. Tedavide öncelikle ameliyatsız yöntemler uygulanmalıdır.
  Yaşlanmayla gittikçe bozulan ve zayıflayan omurgada eğrilik ortaya çıkar. Yetişkin skolyozunda belirtiler kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Bazı kişilerde hiçbir belirtiye rastlanmazken, bazı kişilerde ise bacak ağrısı, özellikle yürüyüş sırasında bacaklarda uyuşma, karıncalanma ya da sırt ağrısı şeklinde şikâyetler görülür. Ancak belirtiler her hastaya göre farklılık göstermektedir. Bu nedenle hastaya özgü bir tedavi yaklaşımı belirlenmelidir.
  Yetişkinlerde skolyoz tanısı konması hastanın faaliyetlerini kısıtlayacağı anlamına gelmemektedir. Tam tersine, fizik tedavi kliniklerinde gerçekleştirilecek egzersiz programlarıyla hastanın şikâyetlerini azaltmak ya da önlemek mümkün olabilmektedir. Yani Skolyoz egsersiz yapmanıza engel değildir.

Prof.Dr. Atilla Parmaksızoğlu

Etiketler: / /

abgazetesin
Cumhuriyet Halk Partisi Beşiktaş İlçe Başkanı Sebahattin Öztürk Belediye Başkan Aday Adaylığını Açıkladı!
Beşiktaş’ta 2015’ten beri Cumhuriyet Halk Partisi ilçe başkanlığını yürüten Sebahattin Öztürk, 31 Mart 2019’da yapılacak yerel seçimler öncesi Beşiktaş Belediyesi...
Aksaray Mirelion çarşısı işletenler hakkında şok iddialar.
Pekdemir Tur. Ltd.Şti. Mirelion çarşısını 90 lı yılların ortasında vakıflardan kiralayarak kullanıma açmıştır Burayı alan firma ve şirket usulsüzlük olduğunu...
Bekir Bozdağ’ Türk kelimesi kullanılmasın dan neden rahatsız OLDU
Bekir Bozdağ’dan, Danıştay’ın ‘Öğrenci Andı’ kararına tepki Türk KELİMESİ KULLANILMASINDAN RAHATSIZ OLUYORLAR. Bekir Bozdağ’ Türk kelimesi kullanılmasın dan neden rahatsız...
HALK SİZE REİS VE BAŞKAN DİYOR O ZAMAN SENDE BU YAZDIKLARIMI OKU
TÜRKİYE DE ADALET BAKANLIĞI ve YARGI HUKUK ADALET NASIL İŞLİYOR. Derin bir Güç bizi yok etmeye çalışıyor ama nafile direniyoruz...
Üst düzey Türk yetkili kan donduran olayı anlattı! İşte Kaşıkçı muamması…
Gazeteci Cemal Kaşıkçı’ya telefon ile görüşen milletvekili kim Gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’n girmeden önce kimler ile görüştü ona...
STAJ MAĞDURLARI YASAL DÜZENLEME BEKLİYOR!
CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat,  daha önce yazılı bir soru önergesiyle gündeme getirdiği meslek lisesi ve meslek yüksekokulu stajyerlerinin sorunlarını TBMM’de...
Erdoğan Çetin: 30 günde 50 fırın kapandı
Fırıncılar bu savaşı kazanır. Nede olsa sistem onlardan yana Türkiye d e tarım diye bir şey yok kalmadı da Halkı...
Türkiye’deki zamlar Türkiye halkını patlama noktasına getirdi
Bundan sonra hükümetin alacağı yanlış kararlar ise ateşi fitillemek olacak Yanlış kararlar alırsanız Sizi o cami imamları bile kurtaramaz Ekonomik...
KALDIRIMI BİNAYA KATTILAR
Lan yeder ardık bu ne be bıkmadınız mı bu ülkeyi talan etmeye Bu ne be dolandırıcılar üçkayıtcılar hainler. Dolmuş ülkeye...
Gaziosmanpaşa daki gizli fetöcular Hasan Tahsin Usta nın kalemini kırdı
Gizli Fetöcülar Gaziosmanpaşa da güçlüdür Haydi sana güle güle Hasan Tahsin usta önümüzdeki yerel seçimler de  Hasan Tahsin Usta aday adayı...
terör örgütleriyle işbirliği yapan 259 muhtar görevden alındı
İçişleri Bakanlığı; terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulu’nca devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara...
Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) için yasa teklifi verildi!
Emeklilikte yaşa takılanlar bu konuyla ilgili son dakika gelişmelerini takip ediyor. AKP’nin 24 Haziran seçimlerinde TBMM’deki yasa çıkarma çoğunluğunu kaybetmesinin...
Cumhurbaşkanı Erdoğan: CHP’nin İş Bankası hisselerini inşallah Hazine’ye devredeceğiz
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kayseri’de toplu açılış töreninde konuştu. CHP’nin İş Bankası’ndaki hisseleriyle ilgili konuşan Erdoğan, ‘İş Bankası’nda CHP’nin yüzde 28’e yakın...
HSK  kararı Zekeriya Öz’ suçsuz
Türkiye ye dönebilir. kanunlar öyle diyor.  Onca delile rağmen! Zekeriya Öz ile ilgili FETÖ delili yokmuş… TARIH 26 Eylül 2018…...
Trump’dan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür!
Son dakika… ABD Başkanı Donald Trump, Brunson ile Beyaz Saray’daki Oval Ofis’te Türkiye saatiyle 21:30’da görüşeceğini açıkladı. Donald Trump, Erdoğan’a...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ