Mahalleliden Antalya Belediyesi’ne otopark tepkisi

Mahalleliden Antalya Belediyesi’ne otopark tepkisi
  • 14.02.2018

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin yürüttüğü Şarampol Caddesi düzenleme projesi kapsamında ‘Giritli Parkı’nın yerine otopark yapacağını iddia eden mahalle sakinleri tepki gösterdi.

 

Giritliler Derneği Başkanı Cem Çon, Büyükşehir Belediyesi meclis üyesi Songül Başkaya, CHP Muratpaşa İlçe Başkanı Ahmet Kumbul, Üçgen Mahallesi Muhtarı Osman Aykaç ve mahalle sakinleri basın açıklaması yaparak karara tepki gösterdi. Grup adına açıklama yapan Giritliler Derneği Başkanı Cem Çon, Büyükşehir Belediyesi’nin Şarampol Caddesi düzenleme projesi kapsamında Giritli Parkı’nı yıkarak yerine otopark yapacağını belirtti. Cem Çon, otopark yapımına karşı olmadıklarını, Üçgen Mahallesi sakinlerinin nefes alabildiği parkın bu amaç için seçilmesine karşı olduklarını belirtti.

Park içerisinde Girit Kültür Evi ve Müzesi ile Giritliler Derneği’nin de bulunduğu anlatan Cem Çon, “Buradaki yeşil alanın 178 araç kapasiteli otopark için heba edilmesine karşıyız. Toprağa hasret çocuklarımız burada toprağa basıyor, ağaçların arasında top oynuyor. Yaşlı insanlarımız parkta dinleniyor, yaz aylarında ağaçların gölgesinde serinliyor. Parkımıza otopark yaptırmamak için sonuna kadar direneceğiz” dedi.

 

üçgen Mahallesi Muhtarı Osman Aykaç da park alanına 3 katı yer altında 7 katlı otopark yapılacağının söylendiğini kaydetti. Aykaç, “Parktaki onlarca ağaç kolay yetişmedi. Bu ağaçlar nasıl sökülecek, nereye götürülecek, mahallenin çocukları nerede oynayacak, yaşlı insanlarımız nerede oturup nefes alacak” dedi.

CHP Muratpaşa İlçe Başkanı Ahmet Kumbul da “Bu park yok edilirse, bu bölgede yaşayan insanların hafızaları silinecek. Rant uğruna okuduğumuz okullar, doğduğumuz hastaneler, parklar, bahçeler yok ediliyor. Bu bölgede otopark ihtiyacı olabilir, ancak daha uygun yerler bulunabilir. Mahalleliyle sonuna kadar bu işin takipçisi olacağız” diye konuştu.

Meclis üyesi Songül Başkaya ise baştan beri projenin karşısında olduklarına vurgu yaparak, “Otopark bir ihtiyaç. İhtiyacı karşılamak için yıllardır halkın nefes aldığı parkın katledilmesi gerekmiyor. Daha uygun bir kamusal alanda otopark projesi yapılmalı” dedi.

 

KENTSEL DÖNÜŞÜM VE GİRİTLİ PARKI TARTIŞMASI

Son günlerde 2 bin 793 metrekarelik Giritli Parkı alanının 983 metrekarelik bölümünün 3 katı yer altı olmak üzere toplam 6 kat otopark yapılması Antalya’nın gündem maddesi oldu. Eylemler yapıldı. İlk açıklama Muratpaşa Belediyesi’nden geldi. Açıklamada, otoparkın tamamen yeraltına yapılması konusunda Büyükşehir ve Muratpaşa Belediye Başkanları Türel ile Uysal mutabakata vardıkları vurgulandı. Açıklamanın devamında ise 11 Eylül 2015 tarih ve 733 sayılı Büyükşehir Belediye Meclis kararında, ‘her iki (5055 ada, 1003 ada) park alanında yapılacak otoparkların tamamı yer altına alınacaktır’ şeklinde plan notu ilave edilerek oylandığı hatırlatıldı.

Dün ise Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, habercilerin karşısına çıkarak, Şarampol Caddesi’nin yayalaştırma projesinden başlayarak, park alanının bir bölümünün otopark olması konusunda açıklama yaptı.

Hemen akabinde de Muratpaşa Belediyesi de bir kez daha karşı bir açıklamayı basın merkezlerine göndererek, karşı bir söylemde bulundu.

Benim gündemimde “O bunu dedi”, “Şu bunu dedi” yok.

Benim gündemimde TÜİK verilerine göre 1998 deprem yönetmeliği öncesi Antalya kent merkezinde 120 bin yapının 85 bin âdetinin hangi durumda (çürük) olduğu yer alıyor. Bu yapılar olası bir depremde yerle bir olacak mı? Yoksa yıkılıp yeniden mi yapılması gerekiyor? Veya güçlendirilme mi gerekiyor?

Onun içindir ki, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin kent merkezinde kentsel dönüşüm ile yaptığı toplantılar ve bu yönde de yapılan çalışmalar benim asıl gündemimde yer alıyor.

TÜİK verilerinde yer alan 85 bin yapının bir bölümü de son günlerde ki Giritli Parkı’na yapılması öngörülen ve tartışılan otopark ve çevresindedir.

Kent merkezinde kentsel dönüşüm konusunun mahalle bazında olacağı yönünde açıklamalar yapılmıştı.

Bende bunun üzerine bu konuda en uygun pilot bölge olarak Giritli Parkı’nın da bulunduğu Üçgen Mahallesi olduğunu bu köşeden yazmıştım.

Gerekçe olarak da Üçgen Mahallesi’nin güneyinde Yener Ulusoy Bulvarı, Batısında Güllük Caddesi, Doğusunda Şarampol Caddesi ve Kuzeyinde ise Abdi İpekçi Caddesi yer alıyor.

Dolayısı ile 4 bir tarafı caddelerle çevrili büyük bir ada içinde kentsel dönüşüm için pilot mahalle olabilir.

Ama görüyoruz ki, hem yayalaştırma projesi hem de Giritli Parkı’na 3 katı yer altı, 3 katı yer üstü olmak üzere 6 katlı bir otopark tartışmalarından şunu anlıyoruz; Büyükşehir Belediyesi’nin Kepezaltı ve Santral mahallelerinde uygulamaya koyduğu gerçek Kentsel Dönüşüm Projesi’nin benzerinin kent merkezinde yapmayacak. Onun yerine küçük adalar bazında eski binalar yıkılıp yenileri kat karşılığı yaptırılacak. Bir taraftan nüfus yoğunluğu arttırılırken, başta yollar ve yeşil alanlar olmak üzere gerekli sosyal donatı alanları da olmayacak.

Bir diğer konu ise Antalya kent merkezinde var olan tüm otoparklara baktığımız zaman hiç birinin tam kapasite ile çalışmadığını görüyoruz.

Bir taraftan Ulaşım Ana Master Planı kapsamında otoparklara fazla yer verilmeyeceği yer alırken, diğer taraftan da kapalı otopark tartışmaları yaşıyoruz.

Kaldı ki, belediyeye ait otoparklar ANTEPE A.Ş tarafından işletiliyor ve vatandaşlar aracını park ettiğinde de bir bedel ödüyor.

Giritli Parkı’na yapılması düşünülen ve ihalesi bile yapılan otoparka o bölgede oturanlar belli bir otopark bedeli ödeyerek araçlarını park etmeyecektir.

Sonuç olarak, dün bu köşede de yazdığım gibi Antalya özel bir kenttir ve bu kente yapılacak olan hizmetler geleceğe yönelik olarak şehircilik ilkeleri, planlama esasları ve kamu yararına olması gerekiyor.

Yoksa ömrü tamamlanmış 60 yıllık binaları giydirerek, binaların dış cephelerini boyayarak, yeterli olmayan yolları bir taraftan yayalaştırarak diğer taraftan da alt ve üst geçitler yaparak Antalya gibi özel bir kente gerçek hizmet yapılamaz.

Gerçek hizmet, kent merkezinde uygulanacak gerçek kentsel dönüşüm projeleri ile olur.

O zaman nüfus yoğunluğuna göre yeşil alanlarda, otoparklarda, sağlık alanları da, yollar da parklarda yaratılmış olur.

Onun dışında ki “O bunu dedi”, “Bu şunu dedi” tartışmaları sadece siyasi rant elde etmekten başka bir şey olamaz.

Şunu da hatırlatmakta fayda var. Başkan Türel, dünkü basın toplantısında, ihalesini yaptığı yaklaşık 5 milyon lira bedelli otopark konusunda 11 Haziran tarihine kadar halk oylaması yapacağını açıkladı.

Dediğim gibi ihalesi yapılmış bir konu da halk ‘Hayır’ dese ne olacak? İhale iptal mi edilecek?

Bana göre Atı alan Üsküdar’ı çoktan geçti.

 

Allah belanızı versin sizin Türkiye yi ne hale getirdiler
Size laf edeceğiz ama küfürde edeceğiz de sizin seviyenize ineceğiz diye küfür etmiyoruz Sadece şunu söylüyoruz  Allah belanızı versin sizin...
Şişli için yapılan anket açıklandı: Sarıgül geri dönüyor
Metropol anketine göre Şişli’de yerel seçimi CHP ve AK Parti’den de oy alarak Mustafa Sarıgül’ün kazanma ihtimali yüksek. İnternet İstanbul’un...
Fetullah Gülen Türkiye’ye getiriliyor Yalanı
Fetullah Gülen ye getirilse eğer Türkiye de gizli hücreler uyanır ve Türkiye bunu kaldıramaz Fetullah Gülen tarikatı öyle bilindiği gibi bir...
Deniz Köken’den futbol resitali
DENİZ KÖKEN VE GENÇ EYÜPSPORLULARDAN FUTBOL RESİTALİ  Sportmen kişiliğiyle tanınan Eyüpsultan Belediye Başkan Adayı Deniz Köken, Eyüpspor’un U12, U14 ve U15 kategorisinde top koşturan genç futbolcuların idmanını...
Erdoğan: Ne pahasına olursa olsun bu terör koridorunu yıkacağız
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Burdur mitinginde konuştu. Erdoğan, ‘Ne pahasına olursa olsun bu terör koridorunu yıkacağız’ dedi ve, ‘Belki...
Ozan Arif son yolculuğuna uğurlandı
Tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Ozan Arif, Samsun’da binlerce kişinin katıldığı cenaze töreniyle son yolculuğuna uğurlandı. Törene İYİ Parti Genel...
CHP İstanbul Gaziosmanpaşa İlçesi Belediye Başkan Adayı Erkan Kaya
Gaziosmanpaşa Barınma Derneğini ziyaret etti    
10 yıl içinde İstanbul da 7’den büyüklüğünde deprem olacak
İstanbul nüfusunun yüzde 68 ölecek ve yüzde 16 sı sakat kalacak   İstanbul’un Kartal ilçesinde çöken binayı 20 günde kaldıran...
Gaziosmanpaşa Sokak kültür merkezi
Ali galip bey caddesi yönetim iş merkezi kat 1. Gaziosmanpaşa İstanbul İstanbul’da iki şubesiyle faaliyette bulunan Sokak Kültür Merkezleri, sanatın...
Kartal da görüldü ki beklenen Istanbul Depremi Türkiye’nin ipini çekebilir….!!!
Altını çizerek başlamak istiyorum. Ulkemizde İmar ve Şehircilik eşittir ‘İlkellik’ ve ‘İllegalite’ dir. Deprem olmadı, sel gelmedi, Istanbul Kartal da dev bir...
GEÇEN YIL 2018 de 73 BİN 861 HIRSIZLIK OLAYI YAŞANDIK
ülke de HIRSIZLIK OLAYI çoğaldı ne memleket ama 2018 yılında yaşanan hırsızlık sayısı belli olurken, bu tür olayların en çok...
MHK toptan istifa etti!
MHK Başkanı Yusuf Namoğlu’nun görevinden istifa etmesinin ardından tüm yönetim kurulu üyeleri, istifalarını Türkiye Futbol Federasyonu Başkanlığı’na verdi. Türkiye Futbol...
70 üstü puan alma zorunluluğu geliyor!
Adli ve idari yargı hakim adaylığı mülakatına katılabilmek için yazılı sınavda 100 üzerinden en az 70 puan alma şartı aranacak;...
Mansur Yavaş: Allah’ın nimetinden bir katrilyon kar edildi
Ankara belediyesinin çok fazla borcu olduğuyla ilgili bir soruyu Millet İttifakı adayı Mansur Yavaş, “Bir defa vatandaşın parasını harcıyor. Ankara’ya...
İmamoğlu’ndan Erdoğan’a ‘çöp’ yanıtı: Arayın bana sorun
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Beylikdüzü’nde bile arka mahallelerinde çöp yığınları var. Beylikdüzü bunun hesabını herhalde soracaktır.” sözlerine yanıt veren İmamoğlu “Yanlış bilgi...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ