2014-pronovias-gelinlikleri-1
KurbanBayramiGazeteIlaniBASKI copy
Avrupa Birliği Gazetesine Hoş Geldiniz
$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Mahalleliden Antalya Belediyesi’ne otopark tepkisi

Mahalleliden Antalya Belediyesi’ne otopark tepkisi
  • 14.02.2018
2BC_varol44

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin yürüttüğü Şarampol Caddesi düzenleme projesi kapsamında ‘Giritli Parkı’nın yerine otopark yapacağını iddia eden mahalle sakinleri tepki gösterdi.

 

Giritliler Derneği Başkanı Cem Çon, Büyükşehir Belediyesi meclis üyesi Songül Başkaya, CHP Muratpaşa İlçe Başkanı Ahmet Kumbul, Üçgen Mahallesi Muhtarı Osman Aykaç ve mahalle sakinleri basın açıklaması yaparak karara tepki gösterdi. Grup adına açıklama yapan Giritliler Derneği Başkanı Cem Çon, Büyükşehir Belediyesi’nin Şarampol Caddesi düzenleme projesi kapsamında Giritli Parkı’nı yıkarak yerine otopark yapacağını belirtti. Cem Çon, otopark yapımına karşı olmadıklarını, Üçgen Mahallesi sakinlerinin nefes alabildiği parkın bu amaç için seçilmesine karşı olduklarını belirtti.

Park içerisinde Girit Kültür Evi ve Müzesi ile Giritliler Derneği’nin de bulunduğu anlatan Cem Çon, “Buradaki yeşil alanın 178 araç kapasiteli otopark için heba edilmesine karşıyız. Toprağa hasret çocuklarımız burada toprağa basıyor, ağaçların arasında top oynuyor. Yaşlı insanlarımız parkta dinleniyor, yaz aylarında ağaçların gölgesinde serinliyor. Parkımıza otopark yaptırmamak için sonuna kadar direneceğiz” dedi.

 

üçgen Mahallesi Muhtarı Osman Aykaç da park alanına 3 katı yer altında 7 katlı otopark yapılacağının söylendiğini kaydetti. Aykaç, “Parktaki onlarca ağaç kolay yetişmedi. Bu ağaçlar nasıl sökülecek, nereye götürülecek, mahallenin çocukları nerede oynayacak, yaşlı insanlarımız nerede oturup nefes alacak” dedi.

CHP Muratpaşa İlçe Başkanı Ahmet Kumbul da “Bu park yok edilirse, bu bölgede yaşayan insanların hafızaları silinecek. Rant uğruna okuduğumuz okullar, doğduğumuz hastaneler, parklar, bahçeler yok ediliyor. Bu bölgede otopark ihtiyacı olabilir, ancak daha uygun yerler bulunabilir. Mahalleliyle sonuna kadar bu işin takipçisi olacağız” diye konuştu.

Meclis üyesi Songül Başkaya ise baştan beri projenin karşısında olduklarına vurgu yaparak, “Otopark bir ihtiyaç. İhtiyacı karşılamak için yıllardır halkın nefes aldığı parkın katledilmesi gerekmiyor. Daha uygun bir kamusal alanda otopark projesi yapılmalı” dedi.

 

KENTSEL DÖNÜŞÜM VE GİRİTLİ PARKI TARTIŞMASI

Son günlerde 2 bin 793 metrekarelik Giritli Parkı alanının 983 metrekarelik bölümünün 3 katı yer altı olmak üzere toplam 6 kat otopark yapılması Antalya’nın gündem maddesi oldu. Eylemler yapıldı. İlk açıklama Muratpaşa Belediyesi’nden geldi. Açıklamada, otoparkın tamamen yeraltına yapılması konusunda Büyükşehir ve Muratpaşa Belediye Başkanları Türel ile Uysal mutabakata vardıkları vurgulandı. Açıklamanın devamında ise 11 Eylül 2015 tarih ve 733 sayılı Büyükşehir Belediye Meclis kararında, ‘her iki (5055 ada, 1003 ada) park alanında yapılacak otoparkların tamamı yer altına alınacaktır’ şeklinde plan notu ilave edilerek oylandığı hatırlatıldı.

Dün ise Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, habercilerin karşısına çıkarak, Şarampol Caddesi’nin yayalaştırma projesinden başlayarak, park alanının bir bölümünün otopark olması konusunda açıklama yaptı.

Hemen akabinde de Muratpaşa Belediyesi de bir kez daha karşı bir açıklamayı basın merkezlerine göndererek, karşı bir söylemde bulundu.

Benim gündemimde “O bunu dedi”, “Şu bunu dedi” yok.

Benim gündemimde TÜİK verilerine göre 1998 deprem yönetmeliği öncesi Antalya kent merkezinde 120 bin yapının 85 bin âdetinin hangi durumda (çürük) olduğu yer alıyor. Bu yapılar olası bir depremde yerle bir olacak mı? Yoksa yıkılıp yeniden mi yapılması gerekiyor? Veya güçlendirilme mi gerekiyor?

Onun içindir ki, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin kent merkezinde kentsel dönüşüm ile yaptığı toplantılar ve bu yönde de yapılan çalışmalar benim asıl gündemimde yer alıyor.

TÜİK verilerinde yer alan 85 bin yapının bir bölümü de son günlerde ki Giritli Parkı’na yapılması öngörülen ve tartışılan otopark ve çevresindedir.

Kent merkezinde kentsel dönüşüm konusunun mahalle bazında olacağı yönünde açıklamalar yapılmıştı.

Bende bunun üzerine bu konuda en uygun pilot bölge olarak Giritli Parkı’nın da bulunduğu Üçgen Mahallesi olduğunu bu köşeden yazmıştım.

Gerekçe olarak da Üçgen Mahallesi’nin güneyinde Yener Ulusoy Bulvarı, Batısında Güllük Caddesi, Doğusunda Şarampol Caddesi ve Kuzeyinde ise Abdi İpekçi Caddesi yer alıyor.

Dolayısı ile 4 bir tarafı caddelerle çevrili büyük bir ada içinde kentsel dönüşüm için pilot mahalle olabilir.

Ama görüyoruz ki, hem yayalaştırma projesi hem de Giritli Parkı’na 3 katı yer altı, 3 katı yer üstü olmak üzere 6 katlı bir otopark tartışmalarından şunu anlıyoruz; Büyükşehir Belediyesi’nin Kepezaltı ve Santral mahallelerinde uygulamaya koyduğu gerçek Kentsel Dönüşüm Projesi’nin benzerinin kent merkezinde yapmayacak. Onun yerine küçük adalar bazında eski binalar yıkılıp yenileri kat karşılığı yaptırılacak. Bir taraftan nüfus yoğunluğu arttırılırken, başta yollar ve yeşil alanlar olmak üzere gerekli sosyal donatı alanları da olmayacak.

Bir diğer konu ise Antalya kent merkezinde var olan tüm otoparklara baktığımız zaman hiç birinin tam kapasite ile çalışmadığını görüyoruz.

Bir taraftan Ulaşım Ana Master Planı kapsamında otoparklara fazla yer verilmeyeceği yer alırken, diğer taraftan da kapalı otopark tartışmaları yaşıyoruz.

Kaldı ki, belediyeye ait otoparklar ANTEPE A.Ş tarafından işletiliyor ve vatandaşlar aracını park ettiğinde de bir bedel ödüyor.

Giritli Parkı’na yapılması düşünülen ve ihalesi bile yapılan otoparka o bölgede oturanlar belli bir otopark bedeli ödeyerek araçlarını park etmeyecektir.

Sonuç olarak, dün bu köşede de yazdığım gibi Antalya özel bir kenttir ve bu kente yapılacak olan hizmetler geleceğe yönelik olarak şehircilik ilkeleri, planlama esasları ve kamu yararına olması gerekiyor.

Yoksa ömrü tamamlanmış 60 yıllık binaları giydirerek, binaların dış cephelerini boyayarak, yeterli olmayan yolları bir taraftan yayalaştırarak diğer taraftan da alt ve üst geçitler yaparak Antalya gibi özel bir kente gerçek hizmet yapılamaz.

Gerçek hizmet, kent merkezinde uygulanacak gerçek kentsel dönüşüm projeleri ile olur.

O zaman nüfus yoğunluğuna göre yeşil alanlarda, otoparklarda, sağlık alanları da, yollar da parklarda yaratılmış olur.

Onun dışında ki “O bunu dedi”, “Bu şunu dedi” tartışmaları sadece siyasi rant elde etmekten başka bir şey olamaz.

Şunu da hatırlatmakta fayda var. Başkan Türel, dünkü basın toplantısında, ihalesini yaptığı yaklaşık 5 milyon lira bedelli otopark konusunda 11 Haziran tarihine kadar halk oylaması yapacağını açıkladı.

Dediğim gibi ihalesi yapılmış bir konu da halk ‘Hayır’ dese ne olacak? İhale iptal mi edilecek?

Bana göre Atı alan Üsküdar’ı çoktan geçti.

 

abgazetesin
İşte son seçim anketi! Erdoğan’ı telaşlandıracak sonuç
Ak parti şu anda yüzde 43,50 ekonomik dengeler oyları düşürüyor Mediar Araştırma’nın son anketine göre 24 Haziran’da Erdoğan’a oy vereceğini...
Son dakika Muharrem İnce CNN TÜRK’te canlı yayında!
 Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, seçim süreci ve sonrasına dair bütün merak edilenleri CNN TÜRK’te canlı yayında değerlendiriyor. Nasıl bir Cumhurbaşkanı...
Bu işte bir iş var CHP nin adayı Kemal Kılıçdaroğlu.mu Muharrem İnce mi?
24 haziran 2018 seçimleri afişlerine ne hikmetse CHP Kemal Kılıçdaroğlu secim afişlerini yaptırmış kim akıl vermiş se bunlara bu kişide...
Cumhurbaşkanı Erdoğan seçim beyannamesini açıkladı
AK Parti Seçim Beyannamesi ve Aday Tanıtım Toplantısı’nda konuşan Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan “Vakit Türkiye vakti, diyerek...
Muharrem İnce’den Cerrahpaşa direnişine destek
Miting havasında geçen ziyarette konuşan Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce “Hayatında bir gün dahi üniversitede kampüste okumuş birisi, kampüste, kantinde oturmuş...
Meral Akşener: Ekonominin içine tükürdünüz!
İYİ Parti lideri ve Cumhurbaşkanı Adayı Meral Akşener, Konya’da vatandaşlarla buluştu. Akşener’in Kılıçarslan Kent Meydanı’nda yaptığı mitinge yağmura rağmen binlerce...
REGYIVI Fıtness & Pılates Gaziosmanpaşa “da
REGYIVI FITNESS & PILATES GAZİOSMANPAŞA “ DA Kalite, Sağlık, Güven, ilkeleriyle yola çıkan Regyıvı Fıtness salonu, Gaziosmanpaşa “ da hizmet...
Profesör Ümit Özlale: Artık açıklamaların bir anlamı yok
Özyeğin Üniversitesi İşletme Fakültesi Ekonomi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ümit Özlale ekonomide yaşanan gelişmeleri sozcu.com.tr’ye değerlendirdi. Gelinen noktada Merkez Bankası’nın...
Cumhurbaşkanı adayı Karamollaoğlu canlı yayında
Cumhurbaşkanı adayı Temel Karamollaoğlu canlı yayında açıklamalarda bulunuyor. Hükümetin politikalarını eleştiren Karamollaoğlu, Bu hükümet Batı’dan daha kapitalist” dedi. FOX TV’de...
Sultangazi’de Dev Çorba Çeşmeleri
Sultangazi Belediyesi tarafından ilçenin farklı noktalarına yerleştirilen çorba çeşmeleri ile günde 10 bin kişinin iftar açması sağlanıyor. Teravih namazı sonrasında...
Türkiye yavaş yavaş çöküyor birçok iş adamı iflas edebilir ve iş yeri kapanabilir
Dolardan peş peşe son dakika haberleri: Dolar durmuyor, yine yeni rekor Dolar haftalardır hızlı yükselişini sürdürüyor. Gün içinde birden fazla...
24 Haziran iddiası: Erdoğan listeyi değiştirdi
İktdara yakın yazarlardan Kemal Öztürk, Binali Yıldırım ile Ahmet Sorgun tarafından hazırlanan milletvekilleri adayları listesinin AKP lideri ve Cumhurbaşkanı Erdoğan...
Ümraniye’deki gizemli kazı Külünk ailesi için yapılmış!
24 Haziran seçimlerinde aday gösterilmeyen AKP Milletvekili Metin Külünk’ün ailesine ait olan özel hastanenin iki binası yer altından tünel ile...
Berat Albayrak suikast senaryosu yapmaya başladı
Neymiş efendim İsrailliler  Cumhurbaşkanı Erdoğan’a suikast yapacaklarmış bu olay tümüyle yalan dır Türkiye de seçmenler den oy almak için uydurulmuş bir...
Gaziosmanpaşalı Süleyman Soylu yu ilk dönemlerde yerel basın halka tanıtmıştı şimdi yine yerel basın a dönüyor.
Gaziosmanpaşalı Süleyman Soylu siyasette ilk Gaziosmanpaşa da yerel basınla çalışmaya başladı büyüdü ve ulusal gazeteler yazmaya başladı ve Türkiye nin...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

%d blogcu bunu beğendi: