HAYÂL-ALEMİ

Zeynep Özderya
Zeynep Özderya
  • 25.04.2018

Hayal kurmak insan beynine formatlanmış fitrî bir duygu dur. Hayaller her zaman makul ve mantıklı olmayabilir. Yaşadığımız çevre, ortam, aldığımız eğitimler yaşadığımız olayların bilinçaltı yansımalarıyla, hepsi hayal dünyamızı çevreleyen, genişleten unsurlardır. Hayallerinin peşinden koşanlara; “hayal aleminde yaşıyorsun”diye takılırız  genelde.Oysa hayaller ruh dünyamızı besleyen yegane unsurlardan biridir. Hayalleriniz olmazsa hiç bir zaman ileriye dönük atılımlar, projeler geliştiremezsiniz. Hayal gücü dür kişiyi geliştiren, üretime yönelten…

Pek tabiidir ki kurduğunuz hayaller sizin beyin çeperinizde oluşturduğunuz, yapılandırdığınız düşüncelerden beslenir. Siz eğer beyninizi tam ve sağlıklı bir donanıma hazır bir hale getirmemişseniz, hayalleriniz de o derece tutarsız ve seviyesizce gelişir. Ayni zamanda sizi yanlış emellere ve dahi uçurumlara sürükleyebilirler.. Bu konuda en fazla üzerinde durulması gereken nokta budur. Beynimizin kontrolünü kendi irademizin  kontrolüne  verebildiğimiz zaman ve bunu iman, inanç, pozitif düşünce, ilim ve irfanla bezediğimiz zaman hayallerimizi de gerçeklerimizi de mükemmele  ulaştırabiliriz….

İnsanlar vardır, hayalleriyle öyle güzel başarılara imza atmışlardır ki inanamazsınız.. Size çok önemli bir şeyden bahsedeceğim; hayalinizi bir kağıda çizin ve kendinizi onun içinde hissedin. Bu benim yıllar önce bir Kişisel Gelişim Uzmanı’nın eğitiminden aklim da kalmıştı. Diyor du ki; Mesela vitrinde bir kiyafet gördünüz ve o anda onu almaya gücünüz yetmiyor. Kendinizi o elbisenin içinde ve olmak istediğiniz yerde hayal edin. Bunu beyninize öğretin ve bunu geliştirirseniz, galeride görüp beğendiğiniz o arabaya da ayni hayal gücüyle sahip olabilirsiniz diyordu… Tabii ki hayallerinize ulaşabilmek için sürekli ve düzenli bir çalışma sistemine odaklanmış olmakta şarttır. Hiç kimseye, hic bir hayali havadan uçup gelmez. Onunla ilgili gayret ve çaba gerekir. Bunun bilincinde olun bu kâfi… Hayalinin olması tabii ki önce buna inanman gerekir. Onun olabileceğine tüm duygularınla inanman gerekecek. Şüphe ve tereddüt barındıran hiç bir inanç sağlam bir inanç değildir. Bu yüzden böyle hiç bir hayal gerçeğe dönüşemez,havada kalır vesselâm..

25-047-201

Yazan: zeynep Özderya

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ