Paris’te tarihi gün

Paris’te tarihi gün
  • 08.12.2018

Fransa’da hükümetin akaryakıt fiyatlarına getirdiği zamları protesto eden ‘Sarı Yelekliler’, başkent Paris ve ülke genelinde şiddetli protestolarına devam ediyor…

Fransa’da hükümetin akaryakıt fiyatlarına getirdiği zamları protesto eden “Sarı Yelekliler”, başkent Paris ve ülke genelinde protestolarına devam ediyor. Gösterilerin dördüncü haftaya girmesine ithafen bugünkü eylemler sosyal medyada “dördüncü perde” olarak adlandırılıyor. Bugün ülke genelinde 89 bin polisin görev aldığı açıklandı.

Paris sokaklarında eylemciler şarkı söylüyor: “Hey! Biz, anti-kapitalistiz!”

birkaç aracın ateşe verildi.

Sırtlarında okul çantası olan liseli öğrenciler, elleri başlarının arkasında bağlı diz çöktürülmüş şekilde görüntülenmişti. 6 Aralık’ta yayınlanan ve Paris’in banliyösü Mantes-la-Jolie’de çekildiği belirtilen görüntüler tepki toplamıştı. Bugünkü eylemlerde sarı yeleklilerin polis barikatlarının karşısında, sık sık “hepimiz liseliyiz” sloganlarıyla ellerini başlarının arkasına alıp diz çöktükleri görüldü.

Polis müdahalesi sırasında, sarı yelekli bir eylemcinin, polislere elindeki çiçeği gösterdiği görüldü.

Le Monde’un bildirdiğine göre, tüm Fransa’da, eylemlere 31 bin sarı yelekli katıldı.

– Polis ve sarı yelekliler arasındaki gerginlik tekrar arttı. Polis eylemcilere göz yaşartıcı sprey ile müdahale ederken eylemciler de polise meşale fırlatarak karşılık verdi.

 

Artan gerilim sonucunda eylemciler polis barikatına yakın bir yerde sökülen bir ağacı yaktı.

Polis müdahalesi karşısında eylemcilerin birbiriyle dans ettiği görüldü.

Polis, göz yaşartıcı gaz ile eylemcilere müdahale etmeye devam ediyor.

Le Figaro, Champs-Elysées’de bulunan muhabirlerine sarı yelekliler tarafından müdahale edildiğini belirtti. Le Figaro gazetesinin, sağcı olduğu biliniyor. Sarı yelekliler sık sık “Macron istifa, Macron defol” sloganı atıyor.

– Sarı yelekliler kendilerine müdahale eden polislere karşı, milli marşlarını söylüyor.

– Polisin sarı yeleklilere sert müdahalesi devam ediyor.

Bir grup polisin etrafı sarı yelekliler tarafından sarıldı. Polisle sarı yelekliler arasında gerginlik yaşandı.

– “Macron istifa” sloganı atılmaya başlandı.

Sarı yelekliler, Champs-Elysées’de kurulan bir polis bariyerine doğru ilerlemeye başladı.

– Polis tarafından yakalanan eylemci sayısının 278’e yükseldiği belirtildi.

 Sarı yelekliler Champs-Elysées’ye doğru marş söyleyerek yürümeye başladı.

– Le Figaro’nun polis kaynaklarına dayandırdığı haberine göre; eylem öncesi Paris’te son birkaç saat içerisinde 34 kişi gözaltına alındı.

 

Adalet Bakanı Nicole Belloubet, sosyal medya üzerinden şiddet çağrısı yapan 10 kişinin önlem amaçlı olarak gözaltına alındığını açıkladı.

SARI YELEKLİLERİ MASAYA OTURMAYA ÇAĞIRDI

Fransa İçişleri Bakanı Christophe Castaner, son üç haftadır yaşanan gösterilerin “bir canavar” ortaya çıkardığını belirterek, bugünkü gösterilere katılacaklar arasında şiddet yanlısı aşırıcıların bulunacağını söyledi.

 

Ciddi güvenlik önlemleri aldıklarını ifade eden Castaner, gösterilere geçen haftakilerin aksine daha az kişinin katılacağını ve toplam sayının birkaç bini bulacağını ancak bunların çoğunun şiddet yanlısı aşırıcılar olacağını iddia etti.

Olası şiddet eylemlerine sıfır tolerans göstereceklerini söyleyen Castaner, “Şimdi diyalog zamanı” diyerek sarı yelekleri masaya oturmaya çağırdı.

 

SARAY YAKINLARINDA ÖNLEM

Euronews’in haberine göre; gösteriler öncesi Paris’te polis hareketliliği de arttı. Emniyet güçleri, Champs-Élysées’nin yanı sıra protestoların diğer bir adresi olarak gösterilen Elysee Sarayı yakınında da güvenlik önlemi almaya başladı. Polisin, saraya çıkan yollardan geçmek isteyenlerin çantalarını kontrol etmesi dikkat çekti.

KEPENKLER AÇILMAYACAK

Fransız yetkililer, geçen hafta düzenlenen protestolarda dükkanların yağmalanması, camların kırılması, araçların ve bazı binaların ateşe verilmesi gibi şiddet olaylarının tekrarlanmasından endişe duyuyor.

Polis bu nedenle Champs-Élyséesi’deki mağaza ve restoranlara not göndererek, gösteriler sırasında olası şiddet olaylarına karşı uyarıda bulunarak, bu iş yerlerinden kapı ve pencerelerini kapalı tutmalarını, dışarıda sandalye ve masa bırakmamalarını, kentteki inşaat şirketlerinden cadde üzerinde inşaat malzemelerini toplamalarını talep etti.

Ünlü markalara ev sahipliği yapan bulvar üzerindeki mağazaların, bankaların ve bazı restoranların cam ile kapılarını tahtalar ve tel örgülerle kapladığı görüldü.

 

MÜZELER KAPALI, OPERA PROGRAMLARI VE MAÇ İPTAL

Gösteriler Paris’in kültür hayatını da etkilerken, Champs-Elysees yakınlarındaki müzeler açık olmayacaklarını duyuruldu. Benzer şekilde Paris’in Garnier ve Bastille Opera binalarındaki programların da iptal edildi.

Fransa 1. Futbol Ligi’nde Paris Saint-Germain (PSG) ile Montpellier arasında başkentte oynanması planlanan karşılaşma da ertelendi.

 

MİLLETVEKİLİNE KURŞUN GÖNDERİLDİ

Bu arada, Le Figaro gazetesinin haberine göre, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un kurucusu olduğu Cumhuriyet Yürüyüşü hareketinden milletvekili Benoit Potterie’e, sarı yeleklilerin düzenleyeceği gösteri öncesi, içinde merminin ve notun olduğu bir mektup gönderildi.

Haberde, notta “Bir sonraki kez bu mermi iki gözünün arasına isabet edecek.” ifadelerinin yer aldığı belirtildi.

Potterie’nin bu olayın ardından suç duyurusunda bulunduğu bilgisi verildi.

 

SARAYI BASMA ÇAĞRISINA SORUŞTURMA

Öte yandan, Paris Savcılığı canlı yayında cumartesi günü düzenlenecek gösteride sarı yeleklileri Elysee Sarayı’nı basmaya davet eden eylemcilerin eski sözcüsü Eric Drouet hakkında “suç işlemeye provokasyon ettiği” ve “yasadışı eylem yapmak” istediği gerekçesiyle soruşturma açtı.

Hükümet, “yıkıp, döküp, öldürmeye geliyorlar” diyerek halkı Paris’teki eylemlere katılmamaya çağırdı. İçişleri Bakanı Christophe Castaner, Fransa genelinde 89 bin, Paris’te ise 8 bin polisin görev yapacağını açıkladı. Hükümetin akaryakıt zamlarını tümüyle iptal etmesinin ardından ikiye bölünen Sarı Yelekliler’in bir bölümü hükümetin bütün görüşme taleplerini reddederken, bir grup ise Başbakan Edouard Philippe ile görüşmeyi kabul etti.

GAZETECİLERE SAYGILI OLUN” ÇAĞRISI

Hafta sonu lig maçları iptal edildi, stadyumlar, tiyatrolar, kültür merkezleri, mağazalar, cumartesi sabahı eğitim yapan tüm okullar ve üniversitelerle 40’a yakın metro istasyonu kapatıldı.

Fransa Yüksek Yayın Konseyi (CSA) medyayı yayınlarında “sorumlu ve dengeli” yayın yapmaya davet ederken, göstericilere ise görev yapan medya mensuplarına saygılı olma çağrısı yaptı.

Liselilerin eylemi nedeniyle ülkede 400 lisede eğitim aksadı. Sert olayların yaşandığı Mantes la Jolie Lisesi’nde diz üstü çöktürülerek gözaltına alınan öğrencilerin görüntüleri ülkede infial yarattı. İçişleri Bakanı Castaner, eleştiriler üzerine “Kabul ediyorum görüntüler şiddetli. Ama olaylar da en az görüntüler kadar şiddetli. Gerçek bir şehir şiddeti yaşıyoruz” diye konuştu.

 

GÖSTERİLERE KATILMAYIN”

Amerika’nın Sesi’nden Arzu Çakır’ın haberine göre; eylemden bir gün önce basın toplantısı düzenleyen İçişleri Bakanı Christophe Castaner, 8 bini başkent Paris’te olmak üzere, Fransa genelinde 89 bin polis ve jandarmanın görev yapacağını duyurdu. Polisin kırıp dökmeye kalkışan eylemcileri daha ilk girişiminde gözaltına alacağını duyuran Castaner, “Hiçbir şiddet eylemini affetmeyeceğiz. Kamu düzeninin bozulmasına izin vermeyeceğiz” diyerek eylemcileri uyardı ve “ılımlı eylemcilere” Paris’teki gösterilere katılmama çağrısı yaptı.

 

MACRON KONUŞMAYACAK

Öte yandan Sarı Yelekliler’in hedefindeki Cumhurbaşkanı Macron, 4’üncü büyük eylem öncesinde de sessizliğini korumaya devam etti. Macron’un eylem öncesi kameraların karşısına çıkarak açıklama yapacağı söylentilerini kurmayları yalanladı. Macron’a yakın isimlerden, iktidar partisi Cumhuriyet’e Yürüyüş (LAREM) Meclis Grup Başkanı Richard Ferrand, “Cumhurbaşkanı eylemden önce, yangına körükle gitmek istemediği için konuşmayacak. Ancak önümüzdeki hafta başında Fransızlar’ın karşısına çıkacak” dedi.

FRANSIZLAR’IN YÜZDE 68’İ DESTEK VERİYOR

Bütün şiddet olaylarına ve hükümetin bütün geri adımlarına rağmen, Fransız halkının Sarı Yelekliler hareketine desteği azalmıyor. Opinion Way tarafından LCI haber kanalı için yapılan son anket, Fransızlar’ın şiddet olaylarına rağmen, Sarı Yelekliler hareketine destek vermeye devam ettiğini ortaya çıkardı. Ankette, Fransızlar’ın yüzde 68’i Sarı Yelekliler’in yeniden Cumartesi günü büyük eyleme çıkmasını desteklediklerini söyledi. Bu rakam şiddet olaylarının yaşandığı geçtiğimiz Cumartesi günü öncesi de aynı seviyedeydi.

 

 

 

 

 

 

 

Allah belanızı versin sizin Türkiye yi ne hale getirdiler
Size laf edeceğiz ama küfürde edeceğiz de sizin seviyenize ineceğiz diye küfür etmiyoruz Sadece şunu söylüyoruz  Allah belanızı versin sizin...
Şişli için yapılan anket açıklandı: Sarıgül geri dönüyor
Metropol anketine göre Şişli’de yerel seçimi CHP ve AK Parti’den de oy alarak Mustafa Sarıgül’ün kazanma ihtimali yüksek. İnternet İstanbul’un...
Fetullah Gülen Türkiye’ye getiriliyor Yalanı
Fetullah Gülen ye getirilse eğer Türkiye de gizli hücreler uyanır ve Türkiye bunu kaldıramaz Fetullah Gülen tarikatı öyle bilindiği gibi bir...
Deniz Köken’den futbol resitali
DENİZ KÖKEN VE GENÇ EYÜPSPORLULARDAN FUTBOL RESİTALİ  Sportmen kişiliğiyle tanınan Eyüpsultan Belediye Başkan Adayı Deniz Köken, Eyüpspor’un U12, U14 ve U15 kategorisinde top koşturan genç futbolcuların idmanını...
Erdoğan: Ne pahasına olursa olsun bu terör koridorunu yıkacağız
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Burdur mitinginde konuştu. Erdoğan, ‘Ne pahasına olursa olsun bu terör koridorunu yıkacağız’ dedi ve, ‘Belki...
Ozan Arif son yolculuğuna uğurlandı
Tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Ozan Arif, Samsun’da binlerce kişinin katıldığı cenaze töreniyle son yolculuğuna uğurlandı. Törene İYİ Parti Genel...
CHP İstanbul Gaziosmanpaşa İlçesi Belediye Başkan Adayı Erkan Kaya
Gaziosmanpaşa Barınma Derneğini ziyaret etti    
10 yıl içinde İstanbul da 7’den büyüklüğünde deprem olacak
İstanbul nüfusunun yüzde 68 ölecek ve yüzde 16 sı sakat kalacak   İstanbul’un Kartal ilçesinde çöken binayı 20 günde kaldıran...
Gaziosmanpaşa Sokak kültür merkezi
Ali galip bey caddesi yönetim iş merkezi kat 1. Gaziosmanpaşa İstanbul İstanbul’da iki şubesiyle faaliyette bulunan Sokak Kültür Merkezleri, sanatın...
Kartal da görüldü ki beklenen Istanbul Depremi Türkiye’nin ipini çekebilir….!!!
Altını çizerek başlamak istiyorum. Ulkemizde İmar ve Şehircilik eşittir ‘İlkellik’ ve ‘İllegalite’ dir. Deprem olmadı, sel gelmedi, Istanbul Kartal da dev bir...
GEÇEN YIL 2018 de 73 BİN 861 HIRSIZLIK OLAYI YAŞANDIK
ülke de HIRSIZLIK OLAYI çoğaldı ne memleket ama 2018 yılında yaşanan hırsızlık sayısı belli olurken, bu tür olayların en çok...
MHK toptan istifa etti!
MHK Başkanı Yusuf Namoğlu’nun görevinden istifa etmesinin ardından tüm yönetim kurulu üyeleri, istifalarını Türkiye Futbol Federasyonu Başkanlığı’na verdi. Türkiye Futbol...
70 üstü puan alma zorunluluğu geliyor!
Adli ve idari yargı hakim adaylığı mülakatına katılabilmek için yazılı sınavda 100 üzerinden en az 70 puan alma şartı aranacak;...
Mansur Yavaş: Allah’ın nimetinden bir katrilyon kar edildi
Ankara belediyesinin çok fazla borcu olduğuyla ilgili bir soruyu Millet İttifakı adayı Mansur Yavaş, “Bir defa vatandaşın parasını harcıyor. Ankara’ya...
İmamoğlu’ndan Erdoğan’a ‘çöp’ yanıtı: Arayın bana sorun
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Beylikdüzü’nde bile arka mahallelerinde çöp yığınları var. Beylikdüzü bunun hesabını herhalde soracaktır.” sözlerine yanıt veren İmamoğlu “Yanlış bilgi...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ