Paris’te tarihi gün

Paris’te tarihi gün
  • 08.12.2018
2BC_varol44

Fransa’da hükümetin akaryakıt fiyatlarına getirdiği zamları protesto eden ‘Sarı Yelekliler’, başkent Paris ve ülke genelinde şiddetli protestolarına devam ediyor…

Fransa’da hükümetin akaryakıt fiyatlarına getirdiği zamları protesto eden “Sarı Yelekliler”, başkent Paris ve ülke genelinde protestolarına devam ediyor. Gösterilerin dördüncü haftaya girmesine ithafen bugünkü eylemler sosyal medyada “dördüncü perde” olarak adlandırılıyor. Bugün ülke genelinde 89 bin polisin görev aldığı açıklandı.

Paris sokaklarında eylemciler şarkı söylüyor: “Hey! Biz, anti-kapitalistiz!”

birkaç aracın ateşe verildi.

Sırtlarında okul çantası olan liseli öğrenciler, elleri başlarının arkasında bağlı diz çöktürülmüş şekilde görüntülenmişti. 6 Aralık’ta yayınlanan ve Paris’in banliyösü Mantes-la-Jolie’de çekildiği belirtilen görüntüler tepki toplamıştı. Bugünkü eylemlerde sarı yeleklilerin polis barikatlarının karşısında, sık sık “hepimiz liseliyiz” sloganlarıyla ellerini başlarının arkasına alıp diz çöktükleri görüldü.

Polis müdahalesi sırasında, sarı yelekli bir eylemcinin, polislere elindeki çiçeği gösterdiği görüldü.

Le Monde’un bildirdiğine göre, tüm Fransa’da, eylemlere 31 bin sarı yelekli katıldı.

– Polis ve sarı yelekliler arasındaki gerginlik tekrar arttı. Polis eylemcilere göz yaşartıcı sprey ile müdahale ederken eylemciler de polise meşale fırlatarak karşılık verdi.

 

Artan gerilim sonucunda eylemciler polis barikatına yakın bir yerde sökülen bir ağacı yaktı.

Polis müdahalesi karşısında eylemcilerin birbiriyle dans ettiği görüldü.

Polis, göz yaşartıcı gaz ile eylemcilere müdahale etmeye devam ediyor.

Le Figaro, Champs-Elysées’de bulunan muhabirlerine sarı yelekliler tarafından müdahale edildiğini belirtti. Le Figaro gazetesinin, sağcı olduğu biliniyor. Sarı yelekliler sık sık “Macron istifa, Macron defol” sloganı atıyor.

– Sarı yelekliler kendilerine müdahale eden polislere karşı, milli marşlarını söylüyor.

– Polisin sarı yeleklilere sert müdahalesi devam ediyor.

Bir grup polisin etrafı sarı yelekliler tarafından sarıldı. Polisle sarı yelekliler arasında gerginlik yaşandı.

– “Macron istifa” sloganı atılmaya başlandı.

Sarı yelekliler, Champs-Elysées’de kurulan bir polis bariyerine doğru ilerlemeye başladı.

– Polis tarafından yakalanan eylemci sayısının 278’e yükseldiği belirtildi.

 Sarı yelekliler Champs-Elysées’ye doğru marş söyleyerek yürümeye başladı.

– Le Figaro’nun polis kaynaklarına dayandırdığı haberine göre; eylem öncesi Paris’te son birkaç saat içerisinde 34 kişi gözaltına alındı.

 

Adalet Bakanı Nicole Belloubet, sosyal medya üzerinden şiddet çağrısı yapan 10 kişinin önlem amaçlı olarak gözaltına alındığını açıkladı.

SARI YELEKLİLERİ MASAYA OTURMAYA ÇAĞIRDI

Fransa İçişleri Bakanı Christophe Castaner, son üç haftadır yaşanan gösterilerin “bir canavar” ortaya çıkardığını belirterek, bugünkü gösterilere katılacaklar arasında şiddet yanlısı aşırıcıların bulunacağını söyledi.

 

Ciddi güvenlik önlemleri aldıklarını ifade eden Castaner, gösterilere geçen haftakilerin aksine daha az kişinin katılacağını ve toplam sayının birkaç bini bulacağını ancak bunların çoğunun şiddet yanlısı aşırıcılar olacağını iddia etti.

Olası şiddet eylemlerine sıfır tolerans göstereceklerini söyleyen Castaner, “Şimdi diyalog zamanı” diyerek sarı yelekleri masaya oturmaya çağırdı.

 

SARAY YAKINLARINDA ÖNLEM

Euronews’in haberine göre; gösteriler öncesi Paris’te polis hareketliliği de arttı. Emniyet güçleri, Champs-Élysées’nin yanı sıra protestoların diğer bir adresi olarak gösterilen Elysee Sarayı yakınında da güvenlik önlemi almaya başladı. Polisin, saraya çıkan yollardan geçmek isteyenlerin çantalarını kontrol etmesi dikkat çekti.

KEPENKLER AÇILMAYACAK

Fransız yetkililer, geçen hafta düzenlenen protestolarda dükkanların yağmalanması, camların kırılması, araçların ve bazı binaların ateşe verilmesi gibi şiddet olaylarının tekrarlanmasından endişe duyuyor.

Polis bu nedenle Champs-Élyséesi’deki mağaza ve restoranlara not göndererek, gösteriler sırasında olası şiddet olaylarına karşı uyarıda bulunarak, bu iş yerlerinden kapı ve pencerelerini kapalı tutmalarını, dışarıda sandalye ve masa bırakmamalarını, kentteki inşaat şirketlerinden cadde üzerinde inşaat malzemelerini toplamalarını talep etti.

Ünlü markalara ev sahipliği yapan bulvar üzerindeki mağazaların, bankaların ve bazı restoranların cam ile kapılarını tahtalar ve tel örgülerle kapladığı görüldü.

 

MÜZELER KAPALI, OPERA PROGRAMLARI VE MAÇ İPTAL

Gösteriler Paris’in kültür hayatını da etkilerken, Champs-Elysees yakınlarındaki müzeler açık olmayacaklarını duyuruldu. Benzer şekilde Paris’in Garnier ve Bastille Opera binalarındaki programların da iptal edildi.

Fransa 1. Futbol Ligi’nde Paris Saint-Germain (PSG) ile Montpellier arasında başkentte oynanması planlanan karşılaşma da ertelendi.

 

MİLLETVEKİLİNE KURŞUN GÖNDERİLDİ

Bu arada, Le Figaro gazetesinin haberine göre, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un kurucusu olduğu Cumhuriyet Yürüyüşü hareketinden milletvekili Benoit Potterie’e, sarı yeleklilerin düzenleyeceği gösteri öncesi, içinde merminin ve notun olduğu bir mektup gönderildi.

Haberde, notta “Bir sonraki kez bu mermi iki gözünün arasına isabet edecek.” ifadelerinin yer aldığı belirtildi.

Potterie’nin bu olayın ardından suç duyurusunda bulunduğu bilgisi verildi.

 

SARAYI BASMA ÇAĞRISINA SORUŞTURMA

Öte yandan, Paris Savcılığı canlı yayında cumartesi günü düzenlenecek gösteride sarı yeleklileri Elysee Sarayı’nı basmaya davet eden eylemcilerin eski sözcüsü Eric Drouet hakkında “suç işlemeye provokasyon ettiği” ve “yasadışı eylem yapmak” istediği gerekçesiyle soruşturma açtı.

Hükümet, “yıkıp, döküp, öldürmeye geliyorlar” diyerek halkı Paris’teki eylemlere katılmamaya çağırdı. İçişleri Bakanı Christophe Castaner, Fransa genelinde 89 bin, Paris’te ise 8 bin polisin görev yapacağını açıkladı. Hükümetin akaryakıt zamlarını tümüyle iptal etmesinin ardından ikiye bölünen Sarı Yelekliler’in bir bölümü hükümetin bütün görüşme taleplerini reddederken, bir grup ise Başbakan Edouard Philippe ile görüşmeyi kabul etti.

GAZETECİLERE SAYGILI OLUN” ÇAĞRISI

Hafta sonu lig maçları iptal edildi, stadyumlar, tiyatrolar, kültür merkezleri, mağazalar, cumartesi sabahı eğitim yapan tüm okullar ve üniversitelerle 40’a yakın metro istasyonu kapatıldı.

Fransa Yüksek Yayın Konseyi (CSA) medyayı yayınlarında “sorumlu ve dengeli” yayın yapmaya davet ederken, göstericilere ise görev yapan medya mensuplarına saygılı olma çağrısı yaptı.

Liselilerin eylemi nedeniyle ülkede 400 lisede eğitim aksadı. Sert olayların yaşandığı Mantes la Jolie Lisesi’nde diz üstü çöktürülerek gözaltına alınan öğrencilerin görüntüleri ülkede infial yarattı. İçişleri Bakanı Castaner, eleştiriler üzerine “Kabul ediyorum görüntüler şiddetli. Ama olaylar da en az görüntüler kadar şiddetli. Gerçek bir şehir şiddeti yaşıyoruz” diye konuştu.

 

GÖSTERİLERE KATILMAYIN”

Amerika’nın Sesi’nden Arzu Çakır’ın haberine göre; eylemden bir gün önce basın toplantısı düzenleyen İçişleri Bakanı Christophe Castaner, 8 bini başkent Paris’te olmak üzere, Fransa genelinde 89 bin polis ve jandarmanın görev yapacağını duyurdu. Polisin kırıp dökmeye kalkışan eylemcileri daha ilk girişiminde gözaltına alacağını duyuran Castaner, “Hiçbir şiddet eylemini affetmeyeceğiz. Kamu düzeninin bozulmasına izin vermeyeceğiz” diyerek eylemcileri uyardı ve “ılımlı eylemcilere” Paris’teki gösterilere katılmama çağrısı yaptı.

 

MACRON KONUŞMAYACAK

Öte yandan Sarı Yelekliler’in hedefindeki Cumhurbaşkanı Macron, 4’üncü büyük eylem öncesinde de sessizliğini korumaya devam etti. Macron’un eylem öncesi kameraların karşısına çıkarak açıklama yapacağı söylentilerini kurmayları yalanladı. Macron’a yakın isimlerden, iktidar partisi Cumhuriyet’e Yürüyüş (LAREM) Meclis Grup Başkanı Richard Ferrand, “Cumhurbaşkanı eylemden önce, yangına körükle gitmek istemediği için konuşmayacak. Ancak önümüzdeki hafta başında Fransızlar’ın karşısına çıkacak” dedi.

FRANSIZLAR’IN YÜZDE 68’İ DESTEK VERİYOR

Bütün şiddet olaylarına ve hükümetin bütün geri adımlarına rağmen, Fransız halkının Sarı Yelekliler hareketine desteği azalmıyor. Opinion Way tarafından LCI haber kanalı için yapılan son anket, Fransızlar’ın şiddet olaylarına rağmen, Sarı Yelekliler hareketine destek vermeye devam ettiğini ortaya çıkardı. Ankette, Fransızlar’ın yüzde 68’i Sarı Yelekliler’in yeniden Cumartesi günü büyük eyleme çıkmasını desteklediklerini söyledi. Bu rakam şiddet olaylarının yaşandığı geçtiğimiz Cumartesi günü öncesi de aynı seviyedeydi.

 

 

 

 

 

 

 

Gaziosmanpaşa da yeni belediye başkanı halkın başkanı olmalı mafyanın ve derinlerde Rantçıların değil
Gaziosmanpaşa da yerel secimler de derinlerde neler oluyor ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE İSE Gaziosmanpaşa da partilerin adayları belli olacak ama şimdiden sorunlar...
Paris’te tarihi gün
Fransa’da hükümetin akaryakıt fiyatlarına getirdiği zamları protesto eden ‘Sarı Yelekliler’, başkent Paris ve ülke genelinde şiddetli protestolarına devam ediyor… Fransa’da...
Yıldırım İstanbul ekibini kuruyor! İstifalar başladı bile…
İstanbul için hazırlıklar başladı. AKP’nin İstanbul adayı olması beklenen Meclis Başkanı Binali Yıldırım, İstanbul’un bazı ilçe belediye başkan adaylarını belirlemek istedi....
Çukurova Belediyesi’nde silah sesleri: 2 ölü
Adana’nın merkez Çukurova ilçe Belediyesi’ne silahla giren bir kişi silahlı saldırı düzenledi. Saldırıda Zabıta Müdürü Cengiz Aydoğdu ve Zabıta komiseri...
İstanbul’da yangın: 2 ölü
BEYOĞLU’nda metruk bir binada çıkan yangını söndüren itfaiye ekipleri, iki kişinin cesediyle karşılaştı. Üzerlerinden kimlikleri çıkmayan cesetler Adli Tıp Kurumu...
AK Parti’nin belediye başkan adayları belli oldu! İşte o isimler
AK Parti’de 74 ilin belediye başkan adayları belli oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün 14 ilin daha belediye başkanı adayını...
CHP’nin belediye başkan adayları belli oldu
CHP’de 2019 Mart ayında yapılacak yerel seçimler için 212 Belediye Başkan adayı daha belli oldu. Böylelikle CHP’de şimdiye kadar 464...
Böyle Tedbirler Ancak Yeni Krizlerin Habercisi Olabilir.”
DSP Genel Başkanı sayın Önder AKSAKAL, Hazine ve Maliye Bakanı sayın Berat ALBAYRAK tarafından kamuoyuna açıklanan Enflasyonla Topyekün Mücadele Programı’nın içeriği...
1 milyon liralık vurgun yapan şebeke çökertildi
İstanbul’da vatandaşın banka hesap bilgilerini ele geçirip sahte kimliklerle ikiz sim kart çıkartarak 1 milyon liralık vurgun yapan suç şebekesi...
İstanbul’da FETÖ operasyonunda 96 gözaltı kararı
İstanbul’da Fetullahçı Terör Örgütü’ne (FETÖ) yönelik eş zamanlı operasyon düzenlendi. Operasyonun,Kaynak Holding’e yönelik çalışmalarda ele geçirilen ve “Cennet Listesi” ibareli...
Ak Parti Gaziosmanpaşa Belediye Başkan Adayı Ergün Turan
31 Mart 2019 tarihinde yerel secimler yapılacak ve   . Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) Başkanı Ergün Turan’ına Recep Tayyip...
Fransa diken üstünde… Saldırganların yarattığı kaos her şey yatışınca gözler önüne serildi
Fransa’da yaklaşık 2 haftadır devam eden gösteriler başta başkent Paris olmak üzere hem Fransa’nın birçok kentinde devam ediyor hem de...
İstanbul ay sonuna kaldı! İl başkanına ‘koltuk’ aranıyor
AKP, İstanbul Büyükşehir Belediye başkan adayı ve ilçe adaylarını açıklamayı yine erteledi ve ay sonuna bıraktı. İktidar partisi Perşembe günü...
İşte AKP’nin MHP’ye ‘jest’ yaptığı iller
2019 yerel seçimlerine Cumhur İttifakı çatısı altında girecek olan AKP ve MHP adaylarının büyük çoğunluğunu açıkladı. İstanbul, İzmir ve Ankara’da aday...
Trump ile Selman’dan ‘arkadaşça’ görüşme
Suudi hükümetinin televizyon kanalı olan Al Arabiya’da Suudi Prens Selman ile ABD Başkanı Donald Trump arasında arkadaşça bir görüşme gerçekleştiği...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
http://avrupabirligigazetesi.com.tr/