SP lideri Temel Karamollaoğlu’nun pasaportu iptal edildi

SP lideri Temel Karamollaoğlu’nun pasaportu iptal edildi
  • 11.06.2019

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, katıldığı canlı yayında pasaportunun iptal edildiğini açıkladı. Karamollaoğlu, , “İsmimin başına ‘terör’ ifadesi eklenerek pasaportum iptal edildi” dedi.

Halk TV’de programa katılan Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, bir süre önce yurt dışında çıkmak için pasaportunu yenilemek üzere nüfus müdürlüğüne gittiğini ancak kendisine pasaport verilmediğini, gerekçe olarak isminin terörle iltisaklı isimler arasında göründüğünün söylendiğini açıkladı.

Karamollaoğlu, “İsmimin başına ‘terör’ ifadesi eklenerek pasaportum iptal edildi” ifadelerini kullandı.

Bakan Soylu’dan Karamollaoğlu’na: O günler yoğundu

 

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’na pasaport verilmediği iddialarına ilişkin, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu açıklamalarda bulundu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Üsküdar Validebağ Öğretmenevi’nde muhtarlarla buluşması öncesi basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Bir basın mensubunun Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’na “pasaport verilmediği iddialarına ilişkin” sorusu üzerine Bakan Soylu şunları söyledi:

“Bir yıl önce 6 Temmuz 2018 tarihinde bir müracaat söz konusu. 12 Temmuz 2018 tarihinde de pasaportunu Sayın Temel Karamollaoğlu alıyor. Biliyorsunuz, emniyet pasaportu, Nüfus İdaresi’ne devretti. Ne zaman devretti? Nisan’ın başından itibaren. Artık pasaportları Nüfus İdaresi vermeye başladı. Ne Nüfus İdaresi’nde ne de Emniyet’te böyle bir kaydımız söz konusu değil. Bir terör işi olabilmesi için bir terör hadisesi olması lazım. Bu doğru bir yaklaşım değil. Bir kişinin dosyası olması lazım. Bir mahkemesi olması lazım. Belki şöyle bir şey olmuş olabilir; Sivas olaylarıyla ilgili geçmiş dönemlerde bir iş olmuşsa… Onun da pasaportla bir alakası yok. Ve terör olayıyla da bir alakası yok. Bizimle ilgili bir hali de söz konusu değil. Burada 6’sında müracaat etmiş, 12’sinde almış. 6 gün. O günler yoğundu. Bu diplomatik pasaport. Diplomatik pasaportun bir tarafı da Dışişleri Bakanlığı’dır. Dışişleri Bakanlığı onaylar. Biz diplomatik pasaportu kendi adımıza veremeyiz nüfus idaresi olarak. Ama eğer bir sakınca söz konusuysa biz bunu belirtiriz. Bu sakınca da hukuki olması lazım. Böyle bir şey söz konusu değil. Bir yıl önce nasıl böyle bir durum meydana geldi. Ben bunu anlayabilmiş değilim. Sadece ben bunu bir seçim malzemesi olarak bir takım televizyonlar tarafından kullanıldığını düşünüyorum. Saçma bir şey olduğunu düşünüyorum”

 …………………………………………………….

 ‘Vicdanın bunu kaldırıyorsa oyunu Binali Bey’e ver’

Partisinin grup toplantısında konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Saadet Partisi’nin İstanbul adayının iki oğlunun da işine son verdiler. Siyaset yapma hakkı elinden alınmak isteniyor. AKP’ye oy veren vatandaşlarımın vicdanına sesleniyorum; hangi vicdan bunu kaldırır? Senin vicdanın bunu kaldırıyorsa hiç itirazım yok oyunu Binali Bey’e ver.” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan’ı kaybettiklerini anımsattı. Arslan’ın sevilen bir kişi olduğunu, ağabey olarak bilindiğini, oturmuş bir kişiliği bulunduğunu; sivil hayatın her alanına giren, çalıştırdığı işçilerle bir aile atmosferi oluşturan, aynı zamanda Denizli’nin de ağabeyi saygılı bir insan olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, “Onu sonsuzluğa uğurladık ama o her zaman içimizde, yüreğimizde olacak. Allah rahmet eylesin.” diye konuştu.

 

Kılıçdaroğlu, grup toplantı salonunda bulunan Avrupa Ampute Futbol Şampiyonlar Ligi Şampiyonu Ortotek Gaziler Ampute Futbol Takımı oyuncularını tebrik etti. A Milli Futbol Takımı’nın da Fransa karşısında olağanüstü bir başarıya imza attığını dile getiren Kılıçdaroğlu, antrenöründen oyuncusuna kadar herkesi kutladığını kaydetti.

 

Sporun centilmenlik içinde yapılan mücadele olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, “Bizim, tarihten bize kalan mirasımız var; her ülkenin bayrağına saygı duymak gibi. Konya’da, Fransa Milli Marşı okunurken yapılan protestolara üzüldüğümü ifade etmek isterim. Herkesin marşına, bayrağına, vatanına saygı göstermek durumundayız.” ifadesini kullandı.

 

İzlanda’da, milli takımın karşılaştığı olayın da son derece üzücü olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Kendisini medeniyetin en önemli aktörlerinden birisi olarak gösterenlerin, bu kabul edemeyeceğimiz olayı milli takımımıza yaşattığı için büyük üzüntü içindeyiz. Bu olumsuz tepkiyi doğru bulmuyoruz. İnşallah milli takımımız Fransa’ya karşı olduğu gibi bir başarıya imza atar ve bütün dünyaya farklı bir mesajı vermiş oluruz.” değerlendirmesini yaptı.  Kılıçdaroğlu, vefat eden Ressam İbrahim Balaban’a da Allah’tan rahmet diledi.

 

“Yaşanan enflasyonun faturasını işçiye çıkaracaklar”

 

Hükümetin, Şubat ayından bu yana sözleşme görüşmelerini yapmak üzere Türk-İş’e randevu vermediğini aktaran Kılıçdaroğlu, “4 aydır niçin randevu vermiyorlar? Seçimler var. Seçimlerden sonra çok düşük rakamlar verecekler. Yaşanan enflasyonun faturasını işçiye çıkaracaklar.” iddiasında bulundu. Kemal Kılıçdaroğlu, 4 aydır Türkiye’nin en büyük konfederasyonuna randevu verilmemesini bütün işçilerin düşünmesi gerektiğini dile getirerek, “O sendikanın da yerinde durmaması, beklememesi lazım. 200 bin kişiden söz

ediyorum.” dedi.

 

CHPli milletvekillerinin bayramda cezaevlerinde mahkumları, tutukluları ziyaret ettiklerine değinen Kılıçdaroğlu, “Eren Erdem ile de görüşüldü. Tam 11 aydır hapiste. Bir haksızlıkla karşı karşıya. Deniliyor ki ‘adalet reformu yapacağız, gerçek anlamda adaleti getireceğiz’. Bu, şu anlama da gelir: ‘Bu ülkede adalet yok, adaleti getirmeye çalışıyoruz.’ 17 yıldır bu ülkeyi kim yönetiyor? 17 yıldır bu ülkenin dokularına adaletsizliği kim yaydı? 17 yıldır, anneler, babalar, çocuklar ağlıyor. 17 yıldır insanlar adalet beklentisi içerisinde, yeni mi aklınıza geldi? Adaleti getirsinler, başımızın üstüne. Zaten, bunun mücadelesini veriyoruz. Ama adaleti getirmekte samimiler mi değiller mi, onu önümüzdeki günlerde göreceğiz.” diye konuştu.

 

“Hesap soracaksan önünde 23 Haziran var”

 

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, bir milyonu üniversite mezunu 8,5 milyon insanın işsiz olduğuna dikkati çekerek, şöyle konuştu: “Biz iktidarda değiliz ama nereye gitsem ceplerim doluyor, ‘çocuğuma iş istiyorum’ diye. Herhalde iktidar sahiplerine de bu pusulalar gidiyordur. Bütün işsiz kardeşlerimize ve onların ailelerine sesleniyorum: Bir hesap soracaksan, önünde 23 Haziran var. 23 Haziran’da gideceksin sandığa, gözünü kırpmadan, hiçbir endişeye kapılmadan Ekrem İmamoğlu’na oyunu vereceksin. 17 yıldır ülkeyi tek başınıza yöneteceksiniz, 17 yılın sonunda nasıl olur da 8,5 milyon insan işsiz olur? Çoluk çocuğu işsiz olanların bunu sorması lazım. İşsizliğin ne kadar büyük bir felaket olduğunu, bütün kötülüklerin anası olduğunu bilenlerin sorması lazım.

 

Adana’da 35 yaşında genç bir çocuk intihar ediyor. Annenin söylediği ‘Oğlum bu kadar borç için intihar etmeye değer miydi?’ O annenin dramını kimler biliyor? Sarayda oturanlar biliyor mu? Onun sosyete damadı biliyor mu acaba? Lale Devri’nde yaşayanlar biliyor mu acaba? O annenin acısını, kederini biliyorlar mı? ‘O çocuk borç batağına nasıl battı’ diye düşünüyorlar mı? Kastamonu’da atama bekleyen matematik öğretmeni, sınıf birincisi, yıllardır bekliyor, ataması olmayınca intihar ediyor. Atama bekleyen öğretmenlerden kaçıncı intihar acaba? Sarayda oturanlar bunun farkında mı? İntihar ve işsizliğin ne demek olduğunu biliyorlar mı? Kastamonu’da Hüseyin Taşçı, mevsimlik işçi, evini geçindiremiyor, üç

çocuğu var, intihar ediyor. Ahşap kapı üretimi yapan bir başka kişi, 44 yaşında, intihar ediyor.

 

Bu tablo Türkiye’nin uzun süre kaldırabileceği bir tablo değildir. Hepimizin duyarlı olması gerekiyor. Ölen bizim vatandaşımızdır. Hangi gerekçelerle hayatına son veriyor bunun üzerinde düşünüp araştırmamız gerekiyor.”

 

“Kimsenin vicdanı bunu kaldıramaz”

 

Saadet Partisi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Necdet Gökçınar’ın iki oğlunun işine son verildiğini dile getiren Kemal Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: “AK Parti’ye oy veren değerli vatandaşlarımın vicdanı sesleniyorum: Bir kişi düşünün, siyaset yapma hakkı var ama AK Parti’de değil. Düzgün, ahlaklı bir adam. Sen misin o partide siyaset yapan, iki evladının da işine son veriyorlar. Hangi vicdan bunu kaldırır ey AK Parti’li kardeşlerim. Eğer senin vicdanın bunu kaldırıyorsa, git oyunu Binali Yıldırım’a ver, hiç itirazımız yok. Senin vicdanın ve ahlakın bunu kaldırmıyorsa, adresin tek, Binali Bey dışında gideceksin oyunu vereceksin. Saadet Partisi adayının siyaset yapma hakkı elinden alınmak isteniyor. Kişinin ailesiyle, çoluk çocuğuyla uğraşılır mı? Yolsuzluk yaptıysa uğraş, haram yediyse uğraş, kul hakkı yediyse uğraş. Yahu alnının teriyle çalışıyor. İnsan olan hiç kimsenin vicdanı bunu kaldıramaz. Bunu kaldıracak bir vicdan varsa, kimse kusura bakmasın ben ona ‘insan’ demem. İnsanda değer, vicdan, ahlak, değer, akıl vardır.”

 

“Yoksul, fakir sayısını artırdılar”

 

Kılıçdaroğlu, 1000 liranın altında aylık alan 1 milyon 120 bin 877 kişi olduğunu belirterek, bir ayda 1000 liranın altında aylıkla bu insanların nasıl geçineceğini sordu. “İktidar 17 yıldır Türkiye’yi yönetiyor. Bütün yandaşları köşeyi döndü, servete boğuldu. Bu kadar kişiye siz nasıl bu kadar aylık öngörüyorsunuz? Hangi vicdan, ahlak, bütçe anlayışı, sosyal devlet anlayışı bunu kaldırır?” diyen Kılıçdaroğlu, 1500 liranın altında 2 milyon 837 bin 24 kişinin; 2000 liranın altında da 8 milyon 311 bin 419 kişinin aylık aldığını söyledi. Kılıçdaroğlu, “Saray bunu biliyor mu? Onun atadığı bakan bu gerçekleri biliyor mu? O ailenin evinde mutfak nedir biliyorlar mı, o ailenin dramını biliyorlar mı? Yoksulluğu bitireceklerdi, yoksullukla mücadele edeceklerdi hani bunlar? Yoksul, fakir sayısını artırdılar.” dedi.

 

Atay Uslu ben hiçbir yerden maaş alamıyorum bana yardım etsene  Ben Türk vatandaşıyım
AKP: 3 milyon 657 bin Suriyeliye maaş verilmiyor yardım yapılıyor | TBMM İnsan Hakları Göç ve Uyum Alt Komisyonu Başkanı...
Yeni dönem başladı! İşte yeni askerlik sistemi ve bedelli askerliğin detayları
Askerlikte yeni dönem başladı. 130 bin askere erken tezkere gelecek. Askerlik süresi 6 aya düşerken, 31 bin lira ödeyip bedelliye...
Eyüp hayvan saray metrosu parkı Uyuşturucuların merkezi olmuş
Bu ne böyle buralarda genler uyuşturucu kullanıyor Karakolda bize masa masa başında gazetecilere tafra yapanlar buralara bir baksınlar Buralarda sevil...
Metrobus duraklarında yürüyen merdivenler neden çalışmıyor
İstanbul büyük şehir belediyesinin de  metrobus duraklarında yürüyen merdivenlerden merdivenlerde beleş alanlar var ne bunları tamir ediyorlar nede ilgileniyorlar ne...
İzmir belediye başkanlığı eski başkanı aziz kocaoğlu Mahir kılıç.ı  işten atmış
CHP İl başkan canan kaftancıoğlu secim bitti simdi insanların haklarını arama zamanı hadi görelim seni CHP İl başkan canan kaftancıoğlu...
Erdoğan sözlerine İmamoğlu’nu kutlayarak başladı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 23 Haziran İstanbul yenileme seçimlerinden sonra AKP grubunda partililere seslendi. Erdoğan sözlerine İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı...
Ak parti İstanbul,u kaybeden ist büyük şehir belediyesinin daire başkanları ak parti belediyelerinde başkan yardımcısı olacaklar mış
Sonun başlangıcı Ağızlarının payını almamışlar Şimdi soruyorum bu adamlar İstanbul u kaybettirdi size siz ne hakla bazı insanların başarılarını alıp...
Doğu Karadeniz’de dev operasyon: Askerlerimiz o iki PKK’lı teröristin peşinde
Asker sınır ötesinde ‘Pençe harekatı’ ile terör örgütlerine darbe üstüne darbe vururken, Doğu Karadeniz’de ise bin 700 askerle başlatılan terör...
İmamoğlu İBB’yi milyarlık borçla alıyor
30 iştiraki bulunan İBB’nin borcu, İBB Meclisi’nin mayıs ayı oturumunda açıklanan rakamlara göre 26 milyar 800 milyon TL seviyesinde. Yaklaşık...
İstanbul’ da Ekrem İmamoğlu, depremi halk kazandı
Ekrem İmamoğlu, ilk seçimde 13 bin oy önde olduğu rakibi Cumhur İttifakı’nın adayı AKP’li Binali Yıldırım’a yaklaşık 807 bin oy...
İstanbullu yeniden sandık başında: 23 Haziran İstanbul seçimi
31 Mart’ta İBB Başkanı olarak sandıktan Millet İttifakı’nın adayı Ekrem İmamoğlu çıktı. AKP ve MHP sonuçlara itiraz etti. YSK ‘seçim...
HDP’den Öcalan mektubu açıklaması: Seçim stratejimizde değişiklik yok
İmralı’da yatmakta olan bölücübaşı Abdullah Öcalan’ın akademisyen Ali Kemal Özcan vasıtasıyla yaptığı “HDP’liler seçimde tarafsız kalmalı” açıklamasının ardından gözlerin çevrildiği...
İmamoğlu: Belli ki bizim bildiklerimizin 10 katı var
Millet İttifakı’nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu, Sarıyer’de basın mensuplarının sorularını yanıtladı. İmamoğlu, ‘Öyle tehdit mehdit bizi yormaz....
‘Mehmedimiz Suriye,de şehit olurken Suriyeliler Türkiye de nargile ve Türk kızlarıyla geziyor’
Buna dur diyecek Devlet adamı aranıyor. Suriyeliler konusunda  “Burada ikiyüzlülük var. Bu ikiyüzlülük sadece Avrupa’da değil. Daha önce Suriyeli mülteciler...
Gaziosmanpaşa da son günlerde bir hücre evinden gazetecilere saldırı düzenleyenler kimler.
Son günlerde bu bölgede gazetecileri hedef seçtiler bu olayları planlayanlar kimler. Avrupa birliği gazetesi muhabiri gazete binasından çıktıktan sonra saldırıya...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ