Ülkemizde Tarım ve Orman Bakanlığı var Tarıma yönelik Politika Yok

Kıymet TAYLAN
Kıymet TAYLAN
  • 11.07.2019

Dünyanın en şanslı ülkelerinden birisi Türkiye “ 4 mevsimi bir arada yaşayan tüm bitki örtülerine ev sahipliği yapan bir iklim kuşağında yaşıyoruz. Ancak gelinen nokta köylerden kentlere olan yoğun göçler ne yazı ki, ülkemizde tarımı bitme noktasına getirdi. Bunun en büyük sebeplerinden biriside köylünün ektiği, tarım ürünlerinin rağbet görmemesi, öte yandan yerli tohum bir tür neredeyse kalmadı İsrail, fidanları kısırlaştırılmış “GDO” ları değiştirilmiş genleriyle oynanmış hazır fidanlar piyasada kol geziyor. Bu fidanları ekenler çok iyi bilir bunu diktiğiniz zaman sürekli ilaç ister her ilaç kullanışınızda bir gece müthiş değişimler olur. Ekeni memnun eder ama insan sağlığına büyük zararları vardır. Bütün bunlar bir tarafa artık bunları bile eken bulmak zorlaştı. Çünkü insanlar hazırcılığa alıştı her şeyi hazır tüketmenin derdine düştü. Çünkü ektiğiniz ürün piyasada kabul görmüyor veya çok düşük, fiyattan tarladan alınıyor. Aracıların cepleri böylelikle doluyor çiftçi her sene farklı yollar deniyor ancak bulamadığı için ekip biçmekten vaz geçiyor.

Her geçen yıl, betonlaşmayla tarım alanları bir bir elimizden kayıp gidiyor.

İnsanlarımız Karınca olmak yerine Ağustos Böceği olmayı tercih etmiştir.

Hollanda’nın yüz ölçümü 41.526 Km ve nüfusu 2019 da  17 milyon 290 bin 688 olarak açıklandı. Yani bizim Konya İlimize eş değer bir yüz ölçümü var.

Hollanda, yenilikçi tarımsal teknoloji sayesinde dünyanın en büyük tarımsal ve gıda ürünleri ihracatçısı ülkelerinden başında geliyor. Hollanda tarım sektörü, doğaya ve çevreye saygılı, sağlıklı, güvenli gıdaları sürdürülebilir biçimde üretmeyi başarıyorlar da…

Tarım ihracatında dünya ikincisi konumunda bulunan bir ülke Hollanda  bizim ülkemiz kadar verimli toprakları da yok üstelik ama bizden bin gömlek üstte iş yapıyorlar.

PEKİ ÇÖZÜM NE

Çözüm noktasında Devletin tarım ve hayvancılık açısında ciddi yasalarla korunan politikalar geliştirmesi gerek, bunun önüne geçmenin birinci yolu köyden kentlere olan göçün önüne geçilmesi kentlerden köylere dönüşün bir şekilde önünün açılması her bölgenin kendi özgü coğrafi yapısına uygun olarak politikalar uygulanması ve eğitimler dahil olmak üzere birçok konuyu aynı ele gelmesi şart.

Hali hazırda tarım yapan çiftçilerin küstürülmemesi aksine devlet eliyle desteklenmesinin yolunun açılması gerekmektedir. Çiftçiler aracıların eline yem olarak verilmesinden vaz geçilmeli devlet eliyle bu konul ile ilgili kanunlarla desteklenen politikalar uygulanmalıdır.

 

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ