BU AY ZAMLAR CEP YAKMIYOR, YÜREK YAKIYOR

Numan Olgun
Numan Olgun
  • 10.09.2019

Sigara’ya yapılan son zamlar sonrası vatandaş, sosyal medya üzerinden yaptığımız araştırmalar ve sokakta yaptığımız birebir görüşmelerde de ortaya çıktığı kadarı ile hükümete büyük tepki yağdırıyor.

Şu anki mevcut iktidar, ülke yönetiminin başına gelmeden önce 1 paket sigaranın fiyatı 3 TL bile değilken, daha bir ay öncesi bir paket sigaraya ortalama 2 TL ve onunda üzerine şimdi de bir de 3 TL daha zam yapılması “Devlet bağımlıya muhtaç hale mi geldi?” sorularının en yüksek tondan duyulmasını sağladı.

Ülke yönetiminde halkın hizmetinde olması gereken yöneticilerin ve yakınlarının lüks ve şatafat içinde yaşaması, elde mevcutları varken ülkenin dört bir yanına mega yazlık kışlık saraylar yapılması, son model araçlar, ultra lüks uçaklar tahsis olunması ve en yüksek örtülü ödenek ve bütçe harcamaları içinde saltanat süren bir yapının, bu lüks harcamalarını sigara ve alkol ve temel tüketim ürünleri üstünden alınan doğrudan vergilerden yapması vatandaşın canını burnuna getirmekte.

Elektriğe son bir yılda %97, doğalgaza %103, cep telefonu harcına %1000, gıda fiyatlarında da meydana gelen % 90 lara varan artışlar sonrası bu son 2 ay içinde yapılan fahiş sigara zamları halktan gelen tepkilerin daha da artmasını sağladı.

Şimdi, sürekli beka söylemleri yapan iktidar yöneticilerine sormak istiyorum.
Beka sıkıntı ve yokluk içinde kıvranan ve bunun sonucunda teselliyi sigarada arayan bağımlının içtiği sigaraya zam mı yapmaktır? Mutfaktan tutunda adımımızı attığımız her yere kadar ulaşan yeni yeni yüksek zamlar bekanın belirtisi midir? Beka,Tüpraşları, Telekomları, tüm bankalarımızı ve bütün sigorta firmalarımızı, Tütün, Kumaş, Kağıt ve Şeker Fabrikalarımızı daha da geliştirip dünyanın özenerek baktığı bir sistem altında daha da ileri götürmek midir, yahut dış güçler diye nitelediğimiz yabancılara değerinin çok altında satmak ve ülkeyi dış güçlere bağımlı kılmak mı?

Her türlü olumsuzlukta dış güçleri ilişkilendirerek suçladıkları halde, devletin tüm değerli varlıklarını yabancılara değerinin çok altında satanların ağzına bu beka kelimesi hiç yakışıyor mu?

Sigara ve alkol içenlerin tepkilerine, sigara ve alkol içmeyenlerinde tepkileri de katılarak, cebi yananların yanına ülkenin gidişatından dolayı yüreği yanaların da birleşimiyle tepkiler daha da çok büyüyecek gibi geliyor.

Bunun sonrasında ise bizlere söyleyecek başka bir söz kalmıyor; kala kala sadece, Allah yönetenlere de yönetilenlere de bundan sonrası için sabır ve güç versin kalıyor!

Numan Olgun
AB Gazetesi

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ