Eyüpsultan Belediyesi, “SOSYAL MARKET”i Hizmete Açtı

Eyüpsultan Belediyesi, “SOSYAL MARKET”i Hizmete Açtı
  • 12.11.2019

Eyüpsultan Belediyesi Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü tarafından ihtiyaç sahiplerine nitelikli hizmet sunmak için hazırlanan “Sosyal Market” açıldı.

Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken tarafından, Karadolap Mahallesi Whitehill Alışveriş Merkezi’nde düzenlenen bir törenle açılışı yapılan Sosyal Market, yenilikçi hizmet modeliyle yardıma muhtaç ailelerin ihtiyaçlarını giderme noktasında büyük kolaylık sağlayacak.

Sosyal Market’in açılışı için düzenlenen törene Başkan Deniz Köken ile birlikte Eyüpsultan Kaymakamı İhsan Kara, Belediye Başkan Yardımcıları, Birim Müdürleri, Belediye Meclis üyeleri, muhtarlar, siyasi parti temsilcileri, STK temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

İKİ YENİ SOSYAL MARKET DAHA AÇILACAK” MÜJDESİ

Başkan Deniz Köken törende, yeni Sosyal Market’lerin açılacağı müjdesini vererek başladığı konuşmasını şöyle sürdürdü; “Başka bölgelerde oturan vatandaşlarımızın bazıları burasının kendilerine uzak olduğunu söylediler. İlkini burada açıyoruz. İkinci ve üçüncüyü de açacağız inşaallah. Biz seçim çalışmalarında Eyüpsultan’ı dört ayrı bölgeye ayırdık. Bu bölgelerden bir tanesi burası. Daha sonra Eyüpsultan bölgesini açacağız, bir de Alibeyköy bölgesine açacağız.”

RANDEVU SİSTEMİ İLE ÇALIŞACAK”

Bundan sonra evlere paket dağıtma yerine, hem insanların rehabilite olması hem de birbirimizi daha iyi tanımamız için bu projeyi hayata geçirdik. 3 bin 500 kart sahibimiz var. Kart sahipleri buraya, randevu alarak gelecek. Gelirken kendileri gelecek, dönüşte, evleri uzak olanları belli bir saat dilimi içinde biz servislerle evlerine göndereceğiz.

VEREN EL ALAN ELİ GÖRMEYECEK”

Bu şekliyle, alan el, veren eli görmeyecek manasında çalışma yaptık. Bundan sonra buraya yardım yapmak isteyen vatandaşlarımız da mağazamıza gelip yardım yapabilecek, yapılan çalışmayı da burada görebilecek. Biz hayırlarımızın da gizli yapılmış olmasını temin etmiş olacağız. Vatandaşımız evinden buraya gelecek, bu hem sağlık açısından iyi olacak, hem de bir market havasında alışveriş yapmış olacak. Verdiğimiz kartlarda herkesin puanı var, burada para geçmiyor puan geçiyor… Bundan sonra çalışmalarımız devam edecek.”

HAYIRSEVERLERİMİZ BU MARKETLE HAYIR YAPMA İMKANINI DEĞERLENDİRSİNLER”


Eyüpsultan Kaymakamı İhsan Kara ise yaptığı konuşmada şunları söyledi; “Bizde veren el ile alan el birbirini tanımamalıdır. Hayırseverlerimize sesleniyorum, bu marketle böyle bir hayır yapma imkanını değerlendirsinler. Bir kimse birinden görerek yardım aldığı zaman daima minnet içindedir. Ama vatandaşımız buraya, kartıyla normal alışverişe gider gibi gelecek, para yerine puanlarını kullanarak güzel bir şekilde alışverişini yapacak ve evine dönecektir. Hiç kimsenin, her zaman durumu müsait olma garantisi yoktur. Bazen dara da düşebiliriz. Vatandaşlarımız üzülmesin ki, Allah’ın izniyle, onlar görüp gözetilmektedir.”

MUHTAÇ KİMSE KALMAYACAK

İhtiyaç sahiplerine alışveriş kartı verilecek. Kart sahipleri Sosyal Market’ten istediklerini alabilecekler. Bu sayede sosyal belediyecilik anlayışıyla Eyüpsultan’da yardıma muhtaç kimse kalmayacak.

Destek alan kişilerin aile durumları ve ailedeki kişi sayıları göz önünde bulundurularak yardımlardan faydalanması sağlanacak.

200 metrekarelik bir alanda inşa edilen Sosyal Market’in içinde şarküteri ürünleri, temizlik malzemeleri, kuru gıda, süt ürünleri gibi 23 çeşit ürün bulunuyor. Daha sonra ihtiyaçlar doğrultusunda marketin içinde farklı ürünler de yer alacak.

VATANDAŞLAR EVLERİNE SERVİSLERLE BIRAKILACAKLAR

İlk etapta ihtiyaç sahibi olduğu belirlenen 3 bin 500 aileye kart tanımlaması yapıldı. Bu kartlara 3 ayda bir kullanılmak üzere 150-200-250 TL’lik kredi yüklemeleri yapıldı. Kişiler, alışveriş yaparken seçtikleri ürünün üzerinde yazılı olan kredilere göre kartlarından kredi eksiltilmesi yoluyla alım yapabilecek. Markete aileler kendi imkanlarıyla gelirken, servislerle evlerine bırakılmaları sağlanacak.

Ayrıca bu yardımlaşma faaliyetine yardımseverler de bağışlarıyla katkı sağlayabilecekler.

SOSYAL MARKET’İN AMACI

Sosyal Market’in amacı Eyüpsultan’da ikamet eden yardıma muhtaç vatandaşlarımıza modern çağın niteliklerine yakışır şekilde destek olmak.

Eyüpsultan’da ikamet eden ihtiyaç sahibi ve dezavantajlı kesimlerin yaşam kalitelerini arttırmak, sosyal yardım ve sosyal hizmet üniteleri kurarak insan onuruna yakışır şekilde sosyal yardım hizmetlerini sunmak, sosyal dayanışmayı ön planda tutmaya yönelik bir hizmet gerçekleştirmek.

Ayrıca bu yardımlaşma faaliyetine yardımseverler de bağışlarıyla katkı sağlayabilecekler.

NASIL BAŞVURULUR?

Eyüpsultan Belediyesi Sosyal Market’ten faydalanabilmek için ilk olarak vatandaşların ihtiyaç sahibi olduklarının tespiti yapılacak. Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü bünyesindeki Sosyal Ekonomik Destek Biriminde çalışan uzman sosyologlar eşliğinde incelemeler yapılacak ve kişilerin mülk durumlarının görülebildiği Sosyal Yardım Bilgi Sistemi (SOYBİS) araştırmaları yapılacak. Bu araştırmalar yapılırken ilçede hizmet veren Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Sosyal Hizmet Merkezi’nin ve Eyüp Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nın yönlendirmeleri göz önünde tutulacak.

Sosyal Market’ten yararlanmak isteyen ihtiyaç sahipleri, Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü’ne bireysel başvuru yaparak bu imkandan yararlanabilecekler.

Başvuru için Beyaz Masa veya aşağıdaki iki merkez ile iletişime geçebilirsiniz.

Alibeyköy Namık Kemal Cad. No: 79 – 0212 440 04 16

 Karadolap Mah. Atatürk Bulvarı No: 13 WhiteHill AVM – 0212 440 04 87

Ayasofya cami oldu ve ibadete açıldı! İşte Danıştay Ayasofya kararı Ayasofya cami oldu mu
sorusu ile ilgili son dakika gelişmeleri yakından takip ediliyor. Danıştay 10. Dairesi, Ayasofya’nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934...
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu
Sen ve ekibin Geldiğin gibi o koltuktan gideceksin  seni İstanbul halkı görmek istemiyor nede  . AK Parti Grup Başkanvekili Tevfik Göksu’ yu...
7 kişi ölmüş, 126 kişi yaralanmıştı; Havai fişek fabrikasının sahipleri gözaltına alındı
Sakarya'nın Hendek ilçesindeki havai fişek fabrikasının sahipleri Ali Rıza Coşkun ile oğlu Yaşar Coşkun patlamaya ilişkin soruşturma kapsamında gözaltına alındı.
Ankara’yı karıştıran VIP dolandırıcılık: İş adamını fena dolandırdılar
Salgın nedeniyle özel uçakla Mısır’a dönmek isteyen iş insanı AKP’li eski vekil ve akrabalarınca dolandırıldığını iddia etti.
EYÜPSULTAN BELEDİYESİ, ISO 9001 VE TS ISO 10002 BELGESİ ALDI
Gerçekleştirdiği çalışmalar ve vizyon projelerle ilçe belediyeleri arasında büyük başarılara imza atan Eyüpsultan Belediyesi, hizmet kalitesini artırmak amacıyla yürüttüğü çalışmaların...
Yürek konuştu, Ak Partililer alkışladı
Cumhuriyet Halk Partisi Sultangazi Belediye Meclis Üyesi Fahrettin Yürek, geçtiğimiz aylarda oturmadığı eve İSKİ tarafından gönderilen 257 TL’lik faturaya tepki...
7 işçi yaşamını yitirdi: Ortaçağ zihniyetiyle fabrika çalıştırmışlar
İşçi ve işçi yakınlarının anlattıkları, Hendek’te 7 işçinin öldüğü patlamaya adeta davetiye çıkarıldığını ortaya koyuyor. Patlamada dayısını yitiren Uzuner: “Ortaçağ...
15 Temmuz’da Erdoğan’ın yerini söyleyen 3 yaver tahliye edildi
Darbe girişimi sırasında Erdoğan’ın yerini bildirmekle suçlan 3 yaver, verilen mahkeme kararlarıyla tahliye edildi. Şafak Deliacı (Deniz) için geçen martta,...
İstanbul için 7.5’lik deprem simülasyonu: En riskli 9 ilçe
İstanbul’da gece yaşanacak 7.5 büyüklüğündeki deprem simülasyonuna göre, Avcılar’da 34 bin 935 haneye acil barınma gerekecek. Fatih’teki binaların ise yüzde...
Sultangazi’de göçük altında bir işçi kaldı
Sultangazi’de alt yapı çalışmaları sırasında oluşan toprak çökmesiyle bir kişi toprak altında kaldı. Toprak altında kalan işçi, arkadaşlarının yardımıyla kurtarıldı.
Kentsel dönüşümün sürdüğü Gaziosmanpaşa toz toprak altında: Biz nefes bile alamazken nasıl rahat uyuyorsunuz?
Kentin Soluğu’nda bu hafta Gaziosmanpaşa’da rant odaklı kentsel dönüşümün yarattığı sorunlara mercek tuttuk. Bozkurt, “Burada yaşanılmış hayatlar var, bir mazi...
Mecidiyeköy’de televizyon tamir atölyesinde patlama: 1 kişi yaralandı
Mecidiyeköy'de kapalı halde olan televizyon tamir atölyesinde meydana gelen patlamada yoldan geçen 1 kişi hafif yaralandı. Olay yerine çok sayıda...
VEREN EL İLE ALAN EL ARASINDA BEYAZ KÖPRÜ
Asırlardır sömürü ile yönetilmiş ülkere, Mazlum Coğrafya “ ya Beyaz Köprü Derneğinden her yıl, iyilik gidiyor. 2015 Yılında kurulan dernek, her...
Benzin ve motorine yine zam geldi
Benzin ve motorine bu gece yarısından geçerli olmak üzere zam yapıldığı açıklandı.
Erdoğan: Kısa çalışma ödeneği bir ay daha uzatıldı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kısa çalışma ödeneğinden faydalanma süresini 1 ay daha uzatıyoruz. İş fesih sınırlaması ve nakdi ücret desteği de 1...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ