İstanbul Milletvekili, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyesiEmine Gülizar Emecan

İstanbul Milletvekili, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyesiEmine Gülizar Emecan
  • 21.02.2020

TBMM Genel Kurulu’nda görüşülerek kabul edilen, Bankacılık Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi üzerinde görüşlerini dile getirdi.

Emecan,TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada;

Cumhurbaşkanlığı hükûmet sistemi ile birlikte her geçen gün daha da artan ve ağırlaşan bir krizle karşı karşıya olduğumuzu belirtti. Krizden etkilenen iş insanları, esnaf, işçi, çiftçi, memur, gibi toplumun büyük bir kesiminin borç batağındaolduğunu, işsizliğin tarihî rekor kırarak 8 milyona ulaştığını, halkımızın enflasyon, ağır vergiler ve zamlar altında ezildiği ve artık krizin toplumsal bir bunalıma dönüşerek, bu nedenle yaşanan intiharların her geçen gün artığını ifade etti.

Krizin asıl sebebinin iktidarın, üreten, istihdam yaratan politikalar yerine,rantı önceleyen, gelir yaratmayan ve sürekli borçlanan, her gün daha fazla vergi ve zamlarla halkı ağır bir yükün altına sokan bir politika izlediğini dile getiren Emecan, iktidarın bankacılık sisteminde ve finansal sistemde yaptığı düzenlemelerle, krizi çözmek için daha çok kredi peşinde koştuğunu ve bu nedenle de bankalar üzerinde baskı yaratan yasalar çıkarma yolunu seçtiğini ifade etti.

Emecan,

Artık ekonomiyi eleştirmenin suç sayılacağını ve bunu da “bankacılık sisteminin emin bir şekilde çalışmasını tehlikeye düşürmek” olarak tanımlayarak,sektördeki kişilerin yetkilerinin ellerinden alınabileceği ve eleştirenler hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunulacak bir düzenlemenin getirildiğini belirtti.

Bir bankacının, “ekonomide gelecek yıla ilişkin beklentimiz pozitif büyüme değil negatif büyüme.” yani “küçülme var.” şeklinde rapor yazarsane olacağını, böyle bir durumda cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda mı bulunulacağını soran Emecan, düzenlemenin bu haliyle sakıncalı olduğunu ve objektif ekonomi analizi yapacaklar için bir baskı ve tehdit oluşturacağını söyledi.

Bu yaklaşımın bir çözüm olmayacağını belirten Emecan, finansal piyasaların günlük işleyişinefaiz ve döviz piyasalarına ciddi şekilde müdahale edildiğini, bu müdahalelerin ise ekonomimizi daha kötü bir duruma sürükleyeceğini söyledi.İktidarın her türlü kaynağa göz diktiğini, Merkez Bankası karı ve ihtiyat akçesinin hazineye devrinin Nisan ayından, Ocak ayına çekildiğini ve bu sayede hazineye aktarılan 40,5 milyar TL ile krizin etkilerinin azaltılmaya çalışıldığını belirtti.

Türkiye’nin kredi risk priminin aşırı yüksekliğine de dikkat çeken Emecan, Hazine’nin beş yıl vadeli, 4,45 faiz oranıyladöviz borçlanmasına gittiğini belirterek , bu oranın çok yüksek olduğunu ve uzun vadede ülkemizin daha yüksek borç faizleri ödemek zorunda kalacağını ifade etti.

 

Merkez Bankası, SPK, BDDK gibi bağımsız olması gereken bütün kurumların iktidarın kurumları gibi hareket ettiğini, bu durumun da ülkemize olan güveni zedelediğini belirten Emecan, kurumlara siyasi baskının krizi tetiklediğini ve yatırımcıların önünde bir engel oluşturduğunu söyledi.

Emecan, Aktif büyüklüğü 4,5 trilyon TLolan finans sektörünün piyasalara verdiği kredi oranlarındaki düşüşe de dikkat çekti. Piyasalara verilen kredinin 2017’de yüzde 65 iken, 2019’da yüzde 59’a düştüğünü, hazinenin bankacılık sisteminden aldığı kredilere bakıldığında ise 2017’de yüzde 12’den, 2019’da yüzde 15’e çıktığını belirterek, bir yandan sektördeki vepiyasadaki parayı çeken bir hazine, diğer yandan da bankaları kredi vermeye zorlayan bir iktidarla karşı karşıyayız diyerek, bu durumun krize çözüm getirmeyeceğini ifade etti.

Önceliğin hep yandaş şirketleri kurtarmak olduğunu, yıllarca fırsatların ve kaynakların heba edildiğini, Hazineye paralel bir yapı olarak oluşturulan Varlık Fonu’nada, kamu bankalarından sınırsız kredi çekme imkânı sağlayacak bir yasal düzenleme yapılarak, halkın varlıklarının da riske atıldığını söyledi.

Emecan,

Çözümün yasak getirmek değil, çözümün denetim mekanizmalarının doğru işletilerek, şeffaf ve hesap verebilen bir yönetim sergilemek olduğunu, reçetenin de daha güçlü demokrasi, bağımsız kurumlar, bağımsız yargı, hukukun üstünlüğü ile hak ve özgürlüklerin sağlanmasından geçtiğini dile getirdi.

 

MASAK Başkanı Osman Dereli neden görevden alındı?
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sistemden bilgilerinin sorgulandığı iddia edilen Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) Başkanı Osman Dereli’yi görevden aldı.
300 Bin ev hasar gördü! İşte Lübnan’daki korkunç patlamanın ekonomik zararı…
Lübnan'daki Beyrut Limanı'nda dün meydana gelen patlamanın ağır bilançosu ortaya çıkmaya başladı. Resmi açıklamalara göre patlamada şu ana kadar 113...
Bakan Soylu’dan ‘sokağa çıkma yasağı’ açıklaması
İçişleri Bakanı Soylu, sokağa çıkma kısıtlamasına ilişkin, " Böyle bir şey söz konusu değil, gündemimizde de yok" dedi.
Dolar ve euro tarihi zirveye çıktı!
Gram altın 476 TL'yi aştı. Swap faizlerinin tekrar normale dönmesiyle TL'deki değer kaybı hızlandı. Euro/TL 8,60'ı aşarak Türk Lirası karşısında...
Vestel’de 7 işçinin koronadan hayatını kaybettiği öne sürüldü
Vestel'de Covid-19 vakalarının arttığı, işçilerden de konuşmamaları istendiği iddia edildi
Ünlülere ‘Koronavirüse iyi geliyor’ diyerek tanıttıkları ürün sebebiyle 104’er bin lira ceza
Aralarında Seda Sayan, Şeyma Subaşı, Seren Serengil, Seray Sever, Ebru Akel, Seda Akgül gibi isimlerin olduğu ünlülere tek tek 104...
Bakan Ersoy dediğini yaptı; model Daria Kyryliuk’ın da darp edildiği Momo Beach kapatıldı
Ukraynalı top model Daria Kyryliuk'ın darp edildiği Momo Beach ile birlikte Çeşme Alaçatı'da bulunan 6 mekan koronavirüs tedbirlerine uymadıkları gerekçesiyle...
Evrim Kırmızıtaş’la ilgili şok iddia: Hem komisyon hem müşteri gitti
İddialara göre; REMAX Gayrimenkul Danışmanı olan Evrim Kırmızıtaş'ın bir süre önce ünlü bir müşterisi kendisine Anadolu Yakası Boğaz Hattında yalı...
Buğday ekilen arazi azaldı, Yunanistan’dan ithalat yüzde 632 arttı
Dünyanın en çok buğday ithal eden ülkesi haline gelen Türkiye’nin buğday aldığı ülkeler arasında artış şampiyonu Yunanistan oldu.
4. ES-SEYYİD MEVLANA ŞEYH ÇAĞIRGAN İSMAİL HAKKI VELİ’Yİ ANMA PROGRAMI YAPILDI.
Çağırgan Baba Anma Etkinlikleri Yönergesi gereği, FEVZİ ÇAKMAK KÖYÜ MUHTARLIĞI, ALUCRA FEVZİ ÇAKMAK KÖYÜ KALKINDIRMA GÜZELLEŞTİRME SOSYAL YARDIMLAŞMA DERNEĞİ VE...
Çok zengin ülkeyiz! 60 milyona inşa edildi, açılmadı!
Balıkesir’in yeni havalimanına, 6 aydır tek sefer bile yapılmadı. CHP’li vekil Şahin, “60 milyon TL’lik proje, potansiyel yok diye hizmete...
Albayrak’tan bayram müjdeleri: Kira stopajı ve KDV indirimi
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, KDV ve iş yeri stopajında yapılan indirimlerle ilgili açıklama yaptı.
İstanbul’da bayram trafiği gece de devam etti
Kurban Bayramını il dışında geçirmek isteyen vatandaşlar gece saatlerinde 15 Temmuz Şehitler köprüsünde trafiğe neden oldu.
Milyarlık miras davasında Enver Paralı’nın torunu konuştu: Sahte vekaletle mal varlığını gasp ettiler
Hayatını kaybeden iş insanı Enver Paralı’nın milyarlık varlığı üzerindeki davaların merkezindeki torunu Ömerhan Kuru, dayısı, annesi, anneannesi ve teyzelerini sahte...
Kayyum, Ertunç Laçinel’in kız kardeşine fotoğraf çekimi için 1 Milyon ödemiş
Devlete 45 milyon TL’lik vergi borcunu ödemeyen kayyım 20 günlük şirkete 7 milyon TL ödedi. Aynı kayyımın şirket CEO'sunun kız...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ