KÜÇÜK KIYAMET

Kıymet TAYLAN
Kıymet TAYLAN
  • 29.03.2020

İslam tarihi boyunca birçok tehdit ile karşılaştı Allah ”tan uzaklaşmadığımızda her defasında bir felaket bir musibet ile bizleri Allah bizi uyardı.

Yüzbinlerce insanın hayatını kaybetmesine yol açan salgın hastalıklar ve afetler İslam tarihinin ilk dönemlerinde tehlikeli boyutlara ulaşmıştı. Özellikle bulaşıcı bir deri hastalığı olan taun farklı dönemlerde ciddi sayıda can kaybına yol açmış; Müslümanlar Allah’ın kaderinden yine Allah’a sığınmışlardı. Doğal afetlerin ilahî bir cezalandırma olduğu yönündeki iddiaların ise zan olmaktan öteye geçmediği biliyorlardı.

İnsanlık tarih boyunca yaşadığı bu felaketlere sebep olarak yaptıklarını düşünme fırsatı buldu. Günümüzde ise Allah’ın evi olarak bildiğimiz Kâbe “den bile Allah insanları Kovdu, Camilerimiz boş kaldı, oysa hatırlayalım 1999 depremi öncesi insanlarımız azmış arkasından Büyük Marmara depremi gelmişti. Ve insanlar Allah’ın evi olarak bildiğimiz camilere akın etmişti. Ancak 1999’dan bugüne yine camileri terk ederek Zevk ve safa peşinde koşmaya büyük küçük tüm günahları işlemekten kendilerini sakınmadılar, faiz almak, Fuhuş yapmak, Yetim hakkı yemek, Yolsuzluk yapmak, Kul hakkı Yemek, gibi birçok konuda insanlar birbiriyle yarışmaya devam etti ölümün her an geleceğini el birliği ile unuttuk. Oysa Herkesin Hesabı olduğu gibi Allah’ın da bir hesabı olduğunu kimse anlamadı. Ne zaman başımız sıkışsa ne zaman bir Felaket olsa o zaman Allah” a sığındık, ama yaptıklarımızdan ders çıkarmadan sığındık, kendimizi hiç dizginlemeyi düşünmedik, bizler Allah’ın Allah’ın varlığını ve hesabı olduğunu bir an bile aklımızdan çıkarmamız gereken yerde ne yazık ki kendi derdimize düşerek günü kurtarmanın yolunu bulmak için mücadele gösterdik. Ancak geldiğimiz nokta tam olarak bir küçük kıyamet noktası kıyamet günü insanlar birbirinden nasıl kaçarsa bizlerde bu günlerde birbirimizden kaçıyoruz, evlerimizden çıkamıyoruz.

İnsanlık bugüne kadar deprem, kasırga, çığ, toprak kayması, sel baskını, yangın, salgın hastalık, çekirge istilası gibi birçok felâket yaşadı. Bu olayların büyük can ve mal kaybına sebebiyet verdiği, hatta dünya tarihinin akışında önemli etkiye sahip olduğu muhakkak. Can ve mal kaybında insanın ihmâli gibi etkenleri de unutmamak gerekir.

 

 

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ