Sanayici kardeşlerin 250 Milyonluk kavgası kanlı bitti!

Sanayici kardeşlerin 250 Milyonluk kavgası kanlı bitti!
  • 29.05.2020

Sanayici Mustafa ve Adnan Demirci kardeşler 250 milyon lirayı aşkın mal varlığını paylaşamadı.

Gün aşırı kavganın yaşandığı demir çelik fabrikasında silahlar da patlayınca gerilim büyüdü. İddiaya göre, dönemin Arnavutköy İlçe Emniyet Müdürü Mustafa Haluk Öztürk ile bazı polisler, kardeşlerden Mustafa Demirci’den yana oldu.

Adnan Demirci, “Emniyet müdürü Öztürk, fabrikadaki hissemi ağabeyime devretmem için karakolda bana baskı kurdu” diyerek suç duyurusunda bulundu. Öztürk ile ilçede görevli iki polis hakkında dava açıldı. Olaydan sonra üç polisin de görev yeri değiştirildi.

BİRİ, birinci sınıf emniyet müdürü toplam 3 polise yönelik iki ayrı mahkemede açılan davaların gerisinde 2018’de yaşanan bir dizi olay yer alıyor. İstanbul Arnavutköy’de kurulu DÇT Demir Çelik Tel San. AŞ’nin sahibi Mustafa ve Adnan Demirci kardeşler, 5 yıl önce bir vakıf üniversitesi kurma karara aldı.

Hürriyet’in haberine göre üniversite kampüs inşaatı hızla sürerken kardeşler arasında anlaşmazlık baş gösterdi. Varlıkların paylaşımı konusunda anlaşamayan kardeşler birbirlerine karşı çok sayıda ceza ve hukuk davası açtı.

HİSSE DEVRİ İÇİN BASKI İDDİASI

Polislere yönelik davaya konu olaylardan ilki ise 2 Şubat 2018 akşamı yaşandı. Anılan gün, eşyalarını almak için fabrikaya giden Adnan Demirci ile Mustafa Demirci arasında kavga çıktı. Ağabey Demirci, kardeşinin bulunduğu yöne doğru 7 el ateş etti.

Kavga esnasında Adnan Demirci’nin omzu, yediği sandalye darbesi ile kırıldı. Demirci kardeşler farklı ekip araçlarıyla Yavuz Selim Polis Merkezi’ne götürüldü. Adnan Demirci, hastaneden aldığı darp raporu sonrası gittiği karakolda, fabrika hisselerinin devrine ilişkin kendisine baskı uygulandığını iddia etti.

Konuya ilişkin suç duyurusunda bulunan Demirci, olayın olduğu dönemde İlçe Emniyet Müdürü olarak görev yapan Haluk Öztürk’ün, DÇT Demir AŞ’de sahip olduğu yüzde 49 hisseyi ağabeyi Mustafa Demirci’ye devretmesi için kendisine baskı kurduğunu iddia etti.

2 YILA KADAR HAPSİ İSTENDİ

On sayfadan oluşan hisse devir evraklarının önceden hazırlanarak karakola getirildiğini öne süren Demirci, savcılık başvurusunda “Evrakları imzalamayınca, omzum kırık olduğu halde sabaha kadar nezarethanede tutuldum. Bana kurşun sıkan ağabeyim ise makam odasında ağırlandı; emniyet müdürünün aracı ile karakoldan ayrıldı” dedi.

Karakoldaki tartışmalara tanık olan iş insanı T. Ö. de tanık olarak alınan ifadesinde, Demirci’ye baskı kurulduğunu söyledi. Suç duyurusu sonrası emniyet müdürü Öztürk hakkında Emniyet Genel Müdürlüğü de müfettiş görevlendirdi.

ÖZEL MUAMELE BEKLEDİ

Soruşturma sürerken görev yeri değiştirilen Öztürk, hakkındaki suçlamaları kabul etmedi. Öztürk savcılık sorgusunda, Adnan Demirci’ye polis merkezinde özel muamele yapılmadığı için kendisine husumet beslediğini öne sürdü. Demirci’ye, hisse devri için baskı uygulamadığını söyleyen Öztürk, olay gününe ilişkin karakol kamera kayıtlarının da incelenmesini istedi. Öztürk hakkında, 6 aydan 2 yıla kadar hapis istemi ile iddianame düzenledi. Bakırköy 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davada ilk duruşma için eylül ayı ortasına gün verildi. Demirci’nin avukatı Ali Kemal Atçeken ise, mahkemeye sunduğu dilekçede, müvekkilinin can güvenliği olmadığını sanık polis müdürünün silahına el konulmasını istedi.

İki polise de ‘mala zarar verme’ davası

AĞABEYİ ile aralarındaki anlaşmazlıkta polislerin taraflı davrandığını öne süren Adnan Demirci, ikisi komiser 10’a yakın polisten de şikâyetçi oldu. İlçede görevli polisler Kemal Uçar ve Mahmut Demirkol hakkında “Mala zarar verme”, “tehdit”, ve “hakaret” suçlarından Gaziosmanpaşa 18. Asliye Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı.

Anılan davada iki polis memuru, Adnan Demirci’ye ait fabrikadaki bazı cihazları gece geç saate söktürerek Mustafa Demirci’ye vermekle suçlanıyor.

İddianamede Uçar’ın, Demirci’ye yönelik “Seni ters kelepçe ile süründüre-süründüre götüreceğim” dediği de öne sürüldü. 25 Nisan 2018 gecesi yaşanan olaya ilişkin polis memuru Kemal Uçar da, Adnan Demirci’den şikayetçi oldu. Demirci hakkında, Uçar’a yönelik ‘hakaret’ suçlamasıyla müşteki sanık sıfatı ile dava açıldı.

Kardeşi yaralamadan 1 yıl 3 ay hapis cezası

ÖTE yandan, Mustafa Demirci ile kardeşi Adnan Demirci arasında açılmış durumda olan çok sayıda hukuk ve ceza davası bulunuyor.

Ceza davalarının birinde Mustafa Demirci, kardeşine yönelik, kasten yaralama suçundan 1 yıl 3 ay hapis cezası aldı. Mustafa Demirci’nin kardeşine yönelik silahlı saldırı davası ise sürüyor.

Demirci kardeşler, müşteki sanık olarak yargılandıkları ‘hakaret’ davasında ise adli para cezası aldı.

Hürriyet

Ayasofya cami oldu ve ibadete açıldı! İşte Danıştay Ayasofya kararı Ayasofya cami oldu mu
sorusu ile ilgili son dakika gelişmeleri yakından takip ediliyor. Danıştay 10. Dairesi, Ayasofya’nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934...
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu
Sen ve ekibin Geldiğin gibi o koltuktan gideceksin  seni İstanbul halkı görmek istemiyor nede  . AK Parti Grup Başkanvekili Tevfik Göksu’ yu...
7 kişi ölmüş, 126 kişi yaralanmıştı; Havai fişek fabrikasının sahipleri gözaltına alındı
Sakarya'nın Hendek ilçesindeki havai fişek fabrikasının sahipleri Ali Rıza Coşkun ile oğlu Yaşar Coşkun patlamaya ilişkin soruşturma kapsamında gözaltına alındı.
Ankara’yı karıştıran VIP dolandırıcılık: İş adamını fena dolandırdılar
Salgın nedeniyle özel uçakla Mısır’a dönmek isteyen iş insanı AKP’li eski vekil ve akrabalarınca dolandırıldığını iddia etti.
EYÜPSULTAN BELEDİYESİ, ISO 9001 VE TS ISO 10002 BELGESİ ALDI
Gerçekleştirdiği çalışmalar ve vizyon projelerle ilçe belediyeleri arasında büyük başarılara imza atan Eyüpsultan Belediyesi, hizmet kalitesini artırmak amacıyla yürüttüğü çalışmaların...
Yürek konuştu, Ak Partililer alkışladı
Cumhuriyet Halk Partisi Sultangazi Belediye Meclis Üyesi Fahrettin Yürek, geçtiğimiz aylarda oturmadığı eve İSKİ tarafından gönderilen 257 TL’lik faturaya tepki...
7 işçi yaşamını yitirdi: Ortaçağ zihniyetiyle fabrika çalıştırmışlar
İşçi ve işçi yakınlarının anlattıkları, Hendek’te 7 işçinin öldüğü patlamaya adeta davetiye çıkarıldığını ortaya koyuyor. Patlamada dayısını yitiren Uzuner: “Ortaçağ...
15 Temmuz’da Erdoğan’ın yerini söyleyen 3 yaver tahliye edildi
Darbe girişimi sırasında Erdoğan’ın yerini bildirmekle suçlan 3 yaver, verilen mahkeme kararlarıyla tahliye edildi. Şafak Deliacı (Deniz) için geçen martta,...
İstanbul için 7.5’lik deprem simülasyonu: En riskli 9 ilçe
İstanbul’da gece yaşanacak 7.5 büyüklüğündeki deprem simülasyonuna göre, Avcılar’da 34 bin 935 haneye acil barınma gerekecek. Fatih’teki binaların ise yüzde...
Sultangazi’de göçük altında bir işçi kaldı
Sultangazi’de alt yapı çalışmaları sırasında oluşan toprak çökmesiyle bir kişi toprak altında kaldı. Toprak altında kalan işçi, arkadaşlarının yardımıyla kurtarıldı.
Kentsel dönüşümün sürdüğü Gaziosmanpaşa toz toprak altında: Biz nefes bile alamazken nasıl rahat uyuyorsunuz?
Kentin Soluğu’nda bu hafta Gaziosmanpaşa’da rant odaklı kentsel dönüşümün yarattığı sorunlara mercek tuttuk. Bozkurt, “Burada yaşanılmış hayatlar var, bir mazi...
Mecidiyeköy’de televizyon tamir atölyesinde patlama: 1 kişi yaralandı
Mecidiyeköy'de kapalı halde olan televizyon tamir atölyesinde meydana gelen patlamada yoldan geçen 1 kişi hafif yaralandı. Olay yerine çok sayıda...
VEREN EL İLE ALAN EL ARASINDA BEYAZ KÖPRÜ
Asırlardır sömürü ile yönetilmiş ülkere, Mazlum Coğrafya “ ya Beyaz Köprü Derneğinden her yıl, iyilik gidiyor. 2015 Yılında kurulan dernek, her...
Benzin ve motorine yine zam geldi
Benzin ve motorine bu gece yarısından geçerli olmak üzere zam yapıldığı açıklandı.
Erdoğan: Kısa çalışma ödeneği bir ay daha uzatıldı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kısa çalışma ödeneğinden faydalanma süresini 1 ay daha uzatıyoruz. İş fesih sınırlaması ve nakdi ücret desteği de 1...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ