Sevgili okuyucularım

NEJDET DERİCİ
NEJDET DERİCİ
  • 10.07.2020

Ülkemizde korona virüs denen Covid-19 salgını görülmesinin ardından Bilim Kurulu’nca alınan kararları uygulamak amacıyla İçişleri Bakanlığı 81 ilin valiliklerine genelgeler göndermek amacıyla bazı yaptırımlar talimatı vermiştir. Bu alınan kararlara uymayanlara ciddi miktarda para cezası kesme yolunu seçmiştir.

Ancak, burada önemli olan husus, İçişleri Bakanlığı polislere, jandarmaya para cezası kesebilirsiniz diye bir talimatı mı var ki, yoksa polis kendi kendine nasıl gidip para cezası kesebilir diye insan düşünmeden edemiyor.

Pandemi konusunda kesilen cezalar da Türk Ceza Kanununda ya da diğer kanunlarda herhangi bir yaptırım veya düzenleme öngörülmese de ancak idari para cezası verilebileceğini düşünüyorum.

Bu mahalde de vatandaşlara uygulanacak idari yaptırımlarla ilgili karar verici organ da mülki amirlikler olup, illerde mülki amir valiler, ilçelerde de kaymakamlardır.

Polisler ve jandarmalar ise sadece vatandaşa yaptığı ihlalden dolayı ancak tutanak tutabilme yetkisi vardır ve onu kullanabilir.

Buna rağmen kolluk kuvvetlerinin tutanak tutma yetkisini aşarak idari para cezası kesmesi ise kanuna aykırıdır.

 

Sokağa çıktığından dolayı polis tarafından Adana’da yasağı ihlal etti diye bir vatandaşa 789,00 TL. kesilen para cezasını Adana 5. Sulh Ceza Hakimliği idari yaptırım kararının ancak mülki amir tarafından verilebileceğini ve polis tarafından yalnızca ihlale ilişkin tespit tutanağı tutulabileceğini gerekçe göstererek iptal etti.

Bu iş sadece sokağa çıkma yasağı ile sınırlı olmayıp maske takmama cezasını da içerecektir.

Bu Mahkemenin iptal kararına istinaden vatandaşlara polis veya diğer kolluk kuvvetleri tarafından kesilen idari para cezaların, kararın tebliği veya tefhimi tarihinden itibaren en geç 15 gün içinde, Sulh Ceza Hakimliği’ne başvurularak idari para cezasının iptalinin talep edilmesi gerekmekte olup, hukuka aykırı bir şekilde vatandaşa kesilen idari para cezasının suçta ve cezada kanunilik ilkesine aykırılık teşkil edeceğinden “ kararın iptaline “ ilişkin karar verecektir.

Ülkemizde mahkemelerden o kadar çok farklı kararlar çıkarsa ve bir üst mahkemenin verdiği kararı diğer alt mahkeme tanımıyor ise, sanki farklı üniversitelerdeki hukuk Fakülteleri farklı kanun öğretiyormuş gibi sosyal görsel medyaya çıkan her hukukçu farklı yorum yaparak insanların kafasını karıştırırsa biz nasıl neye inanacağız.

Gelecekten endişeliyim…..

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ