Belarus diktatör bir ülkedir halk korkudan konuşamıyor

Belarus diktatör bir ülkedir halk korkudan konuşamıyor
  • 02.10.2020

Rusya nın eli altında

Belarus seçimleri: AB ile skandal tartışmalı oylama nedeniyle yoğunlaşıyor

AB ve Belarus, tartışmalı cumhurbaşkanlığı seçimlerinde artan bir sırada birbirlerine yaptırımlar uyguladılar.

Alexander Lukashenko, Ağustos ayında yapılan Beyaz Rusya oylamasından sonra zafer kazandığını iddia etti, ancak AB bunun hileli olduğunu söyledi.

Cuma günü, AB, Bay Lukashenko’nun ekibinin 40 üyesine yaptırım uyguladığını açıkladı.

Belarus aynı gün misilleme önlemlerini açıkladı, ancak hangi AB yetkililerinin hedef alındığını açıklamadı.

Belarus seçim Komisyonu, Bay Lukashenko’nun oyların %80’inden fazlası ile altıncı bir dönem kazandığını söyledi. Ancak muhalefet hile yaptığını ve seçimleri en az %60 oyla kazandıklarını söylüyor.

Protestocular son yedi haftadır Bay Lukashenko’yu istifa etmeye çağırıyorlar. Bu hafta sonu daha fazla protesto bekleniyor.

* Belarus’ta neler oluyor?

* ‘Nefes özgürlüğü’ – Belaruslular değişim için umut

Cuma günü, AB, listede listelenenlerin AB topraklarına girmesini engelleyen bir seyahat yasağı ve “listelenen kişilerin fonlarına veya ekonomik kaynaklarına karşı kullanılan”bir varlık dondurması da dahil olmak üzere önlemleri açıklayan bir bildiri yayınladı.

Yaptırımlarla kimler hedef alındı?

AB’nin yaptırımları, seçimlere katılan bireyleri ve ardından ülkedeki demokrasi yanlısı protestoculara yönelik baskıları hedef alıyor. Yaptırımlar çoktan yürürlüğe girdi.

Listede yer alanlar arasında, AB’nin “barışçıl göstericilere işkence etmekle”suçladığı İçişleri Bakanı Yuri Karaev ve üst düzey güvenlik yetkilisi Alexander Valerievich Bykov olduğu söyleniyor.

AFP haber ajansına göre, Bay Lukaşenko, muhalefetle müzakerelere katılmaya ikna etme umuduyla listeye dahil edilmedi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel gazetecilere verdiği demeçte, yaptırımların “Belarus’ta görüş özgürlüğünü protesto edenlerin elini güçlendirdiği için önemli bir işaret”olduğunu söyledi.

Belarus Dışişleri Bakanlığı, AB’nin yaptırımlarının “insanları, refahlarını ve ekonomisini etkileyeceği”konusunda uyardı.

Bloğa kendi yaptırımlarını açıkladı, ancak etkilenen AB yetkililerinin sayısı hükümet tarafından kamuya açıklanmadı.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, ” Belarus her zaman kelimelerle ve aslında çatışmaya karşı. Biz diyalog ve anlayış için vardır. Ancak egemen bir devlet olarak, ulusal çıkarlarımızı doğal olarak korumak için düşmanca eylemlere cevap vermek için pişmanlık duymadan da kararlıyız.”

Başka ne oluyor?

Cuma günü ABD, “hileli” seçimlerde rol aldığını iddia ettiği sekiz yetkiliye yaptırımlar açıkladı. Bay Karaev de bu listede.

İngiltere ve Kanada zaten Bay Lukashenko, ailesi ve diğer yetkililere Seyahat yasakları ve varlık dondurmaları uyguladı.

Belarus, tüm yabancı medya akreditasyonunu iptal ettiğini ve gazetecilerin yeniden başvurmak zorunda kaldığını duyurarak Cuma günü daha fazla önlem aldı.

Ayrıca büyükelçilerini Polonya ve Litvanya’ya çağırdı ve ülkelerin başkent Minsk’teki diplomatik misyonlarını küçültmelerini istedi.

Yerel basında çıkan haberlere göre, Belarus elçileri Varşova ve Vilnius’u 5 Ekim’e kadar terk edecek.

Hem Polonya hem de Litvanya, Bay Lukashenko’yu başka bir genel seçimi kabul etmeye çağırdı ve demokrasi yanlısı protestoculara yönelik şiddeti kınadı.

Belarus election: Row with EU intensifies over disputed vote

The EU and Belarus have imposed sanctions on each other in an escalating row over a disputed presidential election.

Alexander Lukashenko claimed victory after the Belarus vote in August, but the EU says it was rigged.

On Friday, the EU announced it was sanctioning 40 members of Mr Lukashenko’s team.

Belarus announced retaliatory measures the same day, but has not disclosed which EU officials have been targeted.

Belarus’s electoral commission says Mr Lukashenko won a sixth term with more than 80% of the vote. But the opposition says he cheated and that they won the election with at least 60% of the vote.

Protesters have been taking to the streets for the past seven weeks calling for Mr Lukashenko to step down. Further protests are expected this weekend.

On Friday, the EU released a statement announcing measures including a travel ban preventing those listed from entering EU territories, and an asset freeze “used against the funds or economic resources of the listed persons”.

Who has been targeted by sanctions?

The EU’s sanctions target individuals involved in the election and subsequent crackdown on pro-democracy protesters in the country. The sanctions have already come into effect.

Among those on the list are said to be Interior Minister Yuri Karaev and top security official Alexander Valerievich Bykov, whom the EU accused of “torture of peaceful demonstrators”.

According to AFP news agency, Mr Lukashenko was not included in the list in the hope of persuading him to take part in talks with the opposition.

German Chancellor Angela Merkel told journalists the sanctions were “an important signal because it strengthens the hand of those who are protesting for freedom of opinion in Belarus”.

Belarus’s foreign ministry has warned that the EU’s sanctions will “affect people, their welfare and the economy”.

It announced its own sanctions on the bloc, but the number of EU officials affected have not been made public by the government.

statement from the foreign ministry said: “Belarus is always in words and in fact against confrontation. We are for dialogue and understanding. But as a sovereign state, we are also determined, albeit not without regret, to respond to unfriendly actions in order to naturally protect our national interests.”

What else is happening?

On Friday, the US announced sanctions on eight officials it claims had roles in the “fraudulent” election. Mr Karaev is also on that list.

The UK and Canada have already imposed travel bans and asset freezes on Mr Lukashenko, his family and other officials.

Belarus took further measures on Friday, announcing it was cancelling all foreign media accreditation and reporters had to reapply.

It also summoned its ambassadors to Poland and Lithuania and demanded that the countries downsize their diplomatic missions in the capital, Minsk.

Belarusian envoys are set to leave Warsaw and Vilnius by 5 October, according to local media.

Both Poland and Lithuania have called on Mr Lukashenko to agree to another general election and condemned violence against pro-democracy protesters.

.https://emp.bbc.com/emp/SMPj/2.35.13/iframe.htmlmedia captionA 73-year-old great-grandmother has turned into an unlikely hero for demonstrators in Belarus

Sultangazi’de Cami Abdesthaneleri Yenileniyor
Sultangazi Belediyesi ilçe genelindeki camilerin abdesthanelerini yenilemek için hummalı bir çalışma yürütüyor. Çalışmalar  kapsamda Sultançiftliği Merkez Camii’nin abdesthanesi  baştan sona...
Koca: İstanbul’daki vaka sayısı Türkiye genelinin yüzde 40’ına ulaştı
Sağlık Bakanı Koca, toplantıyla ilgili açıklamalarında “Devam eden artışa karşı alınacak tedbirleri kararlaştırdık. İstanbul’da vaka sayısı Türkiye genelinin %40’ına, Ankara’nın 5...
Kumar baronu Bulut Akacan’ın adamları davadan önce firar etti
TV 100, Kıbrıs’taki kirli kumar düzeninin çarklarını ortaya dökmeye devam ediyor. TV 100, son haberinde, Bulut Akacan’ın birlikte yargılandığı 2...
Keten kardeşlere ‘Mermiler az mı geldi’ soruşturması
İstanbul’da, Şişli Belediyesi İmar ve Şehircilikten Sorumlu Başkan Yardımcısı Cemil Candaş cinayeti davasında yaşanan mermili polemiğe savcılık el koydu. Geçen...
İstanbul Bilişim’de milyonlarca liralık vurgunun arkasında ‘Hayali ihracat profesörü’ çıktı
Parasını aldığı halde ürününü göndermediği 50 bin mağdur ile gündeme gelen İstanbul Bilişim’in konkordato davasında önceki gün iflas kararı verildi. İstanbul Bilişim’in birçok...
AKSAKAL: “Ülke Ekonomisi Entübe Olmuştur.”
DSP Genel Başkanı sayın Önder AKSAKAL, Hazine ve Maliye Bakanı Berat ALBAYRAK’ın açıkladığı Yeni Ekonomik Program hakkında görüşlerini açıklayarak “Açıklanan Yeni...
Civils Arméniens abattus pendantleur sommeil: 13 morts et 52 blessés
Bien que L’Azerbaïdjan et L’Arménie aient convenu d’un cessez-le-feu après la réunion de Moscou, les forces arméniennes continuent leurs attaques....
Kürt Ahmet Kimdir? ALAATTİN ÇAKICI. Sedat Peker  yeraltı dünyasın da anlaşma yapıldı babalar arasında neler oluyor
Tüm siyasi çevreler ve iş adamları bu olayı konuşuyor. Yer altında yeni dizayn ediliyor ve Türkiye de bundan sonra anlaşmalar...
Yine aynı senaryo bunlara kimse dur diyemiyor kim yol veriyor bunlara
İkinci el araç satışında senetli-yemekli dolandırıcılık İzmir’de yaşayan ve otomobilini internet siteleri üzerinden satışa sunan 30’u aşkın kişi aynı yöntemlerle...
Coronavirus nightmare in the world and Europe will be in winter 2021.1 deaths from 3 months of the month. Every day you will find 500 in different countries
coronavirus (Kovid-19) will not forgive mankindIn Europe, deaths will increase, which will increase the course of the new type of...
Dünyada ve Avrupa’da koronavirüs kâbusu kışın olacak 2021.1 ayın 3 ay arası ölümler. Her gün ayrı ülkelerde 500 bulacak
koronavirüs (Kovid-19) insanoğlunu affetmeyecek koronavirüs (Kovid-19) hastalığına yakalanan kişiler kurtulduklarını zannetmesin 2021.1 ayın 3 kışın soğuklarda bu hastalık tetikleyecek ve...
Yargı SÖZCÜ gazetesi muhabirlerine tatil cezası vermiş bize ne
Sözcü gazetesi yazarları ve yöneticilerini sözde “FETÖ’ye bilerek ve isteyerek yardım” suçundan 27 Aralık 2019 tarihinde İstanbul 37. Ağır Ceza...
Mustafa akıncının Rumlara sunduğu harita…
Akıncı ya göre pembe renkli yer KKTC’ye kalacakmış Kıbrıs halkı kendi kaderini kendi eliyle intihar etmesin Mustafa Akıncı  dikkat edin...
Gaziosmanpaşa ak partide önümüzdeki dönem kim ilçe Başkanı olur
TÜRKİYE GENELİ İLÇELERDE BAŞKAN ADAYLARI ARASINDA YARIŞ VAR HERKES ŞANSINI DENEYECEK HALKA YAKIN OLAN İLÇE BAŞKANI OLACAK Şimdi Gelelim Gaziosmanpaşa...
Son günlerde sokakta ak parti ilçe başkanı kim olacakmış mış da bize ne
Başı boş insanlar siyaset yapıyor efendim ilçe kongresi olacakmış da ilçe başkanı kim olacakmış O olacakmış bu olacakmış im olursa...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ