$ DOLAR → Alış: 17,96 / Satış: 18,03
€ EURO → Alış: 18,26 / Satış: 18,33

Milyonlarca Açık Öğretim öğrencisini ilgilendiren açıklama geldi. Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fuat Erdal YÖK Anadolu Projesi’ne ilişkin önemli detayları paylaşarak “AÖF Bahar Dönemi sınavları yüz yüze mi olacak?” sorusuna da açıklık getirdi.

Milyonlarca Açık Öğretim öğrencisini ilgilendiren açıklama geldi. Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fuat Erdal YÖK Anadolu Projesi’ne ilişkin önemli detayları paylaşarak “AÖF Bahar Dönemi sınavları yüz yüze mi olacak?” sorusuna da açıklık getirdi.
  • 10.02.2021

AÖF Bahar dönemi sınavlar onlayn mı olacak?

Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Fuat Erdal haberglobal.com.tr’nin sorularını yanıtladı.

Prof.Dr. Erdal, YÖK Anadolu Projesi’ni her anlamda desteklediğini belirterek milyonlarca Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakultesi (AÖF) öğrencilerinin Bahar Dönemi sınavları yüz yüze mi olacak? sorusuna da açıklık getirdi.

 Anadolu Üniversite’sinin mevcut durumu ve gündeminden kısaca bahsedebilir misiniz?

Üniversite olarak topluma her alanda katkı sağlama misyonumuz içerisinde bizim birinci önceliğimizi eğitim oluştururken bunun ardından ise araştırmaya yönelik ortaya koyduğumuz bilimsel çalışmalarımız geliyor. Bu alana büyük önem verdiğimi bir kez daha vurgulamak istiyorum. Bir idareci olarak belirlediğim öncelikli hedeflerimin başında dünya üniversiteler sıralamasında Anadolu Üniversitesini hak ettiği yere, en üst sıralara taşımak geliyor. Bu yıl, bu hedefe ilerlemek noktasında çok önemli bir performans ortaya koyduğumuza inanıyorum. Anadolu Üniversitesi olarak, “Asya’daki En İyi 200 Üniversite 2020″ sıralamasında Türkiye’den listeye giren üniversiteler arasında birinci olduk. Yine ODTÜ Enformatik Enstitüsü bünyesinde yapılan sıralamada, ülkemizden 85 üniversite arasında 9. olduk. Eğitim Fakültemiz ve İletişim Bilimleri Fakültemiz, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından hazırlanan “Üniversitelerin Alan Bazlı Yetkinlik Analizi Raporu’na (2020)” göre, ilgili kategorilerde ilk sıralarda yer aldı. 5. İstanbul Uluslararası Buluş Fuarı (ISIF’20) kapsamında düzenlenen Uluslararası Buluş Yarışması’nda Üniversitemiz akademisyenlerinin yer aldığı projeler Altın, Gümüş ve Bronz kategorilerinde madalyaya layık görüldü. Bilimsel yayın ve projeler anlamındageride bıraktığımız yılda hayata geçirdiğimiz; “Kendi Kendine Yardım Temelli Çevrimiçi Psikososyal Destek Platformu” ve “Eskişehir İlinin Turizm Kaynaklarının Mekânsal Analizi ve Turizm Pazarlama Stratejisi” başta olmak üzere burada sayamayacağım kadar fazla çalışmamız var. Arkeoloji bölümümüz Kültür Bakanlığı koordinasyonunda Çatalhöyük, Karacahisar gibi ülkemizin en önemli arkeolojik miraslarıyla ilgili bilimsel çalışmalar yürütüyor. Bu yıl bildiğiniz gibi hem UNESCO tarafından 2021 UNESCO Yunus Emre Anma ve Kutlama Yılı hem de Cumhurbaşkanlığımız tarafından “Yunus Emre ve Türkçe Yılı” yılı olarak kabul edildi.  Tabi biz de Yunus Emre adıyla özdeşleşmiş bir Üniversite olarak yürüttüğümüz çalışmaları daha da zenginleştirmek adına hızla bu alanda yeni çalışmalar başlattık. Ülkemizin eğitimine daha fazla katkı sağlayabilmek amacıyla, Üniversitemizin üstün olduğu bilim dallarında 7 tanesi yüzde yüz İngilizce olarak açılacak, toplam 29 yeni program başvurusu yaptık. Üniversitemizi daha ileriye taşıyabilmek amacıyla, merkezi yönetimle sıkı bir iş birliği ve koordinasyon içinde olunması gerektiğine inanıyoruz. Bu anlayışla, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığımız başta olmak üzere, kamu karar vericileri ile eşgüdüm ve uyumumuzu arttırarak, Üniversitemiz ve ülkemize değer katacak ortak projeler üretmek için önemli çalışmalar başlattık.

 Pandemi koşullarıyla birlikte gerçekleşen online sınavların ilkini Anadolu Üniversitesi gerçekleştirdi. Hem uzaktan eğitim süreci hem de online sınavlarda üniversite olarak istenilen performans sağladınız mı?

Biliyorsunuz açık ve uzaktan öğretim alanında yaklaşık 40 yıllık tecrübesi olan bir üniversiteyiz. Bu tecrübenin bize kazandırdığı imkanların önemini de pandemi sürecinde daha iyi anladık. Öğrencilerimiz ve Türk yükseköğretiminin hizmetine sunduğumuz öğretim ve iletişim teknolojisi alanında güçlü bir altyapımız var. Pandemi sürecinden öncelikle Yükseköğretim Kurulu Başkanlığımızın öncülüğünde eğitim materyallerimizi Türk yükseköğretiminin hizmetine sunduk. Yine Bilgisayar Araştırma ve Uygulama Merkezimiz (BAUM) tarafından kendi yazılımcı ekibimiz tarafından geliştirilen MERGEN adlı öğrenme yönetimi sistemimizi birçok üniversitenin kullanımına açtık. Ayrıca BAUM tarafından gerçekleştirilen çevrim içi sınav sistemi yazılımı ile Türk yükseköğretim tarihinin en geniş katılımlı kitlesel çevrim içi sınavlarını büyük rekorlara imza atarak başarıyla gerçekleştirdik. Bu alanda dünya eğitim tarihinde bir ilk olacak birçok uygulamayı da başarı ile uyguladık. Örnek vermem gerekir ise dezavantajlı gruplardaki öğrencilerimize okuyucu-işaretleyici hizmeti sunduk. Başta görme engelli öğrencilerimiz olmak üzere dezavantajlı gruptaki öğrencilerimiz evlerinden okuyucu-işaretleyici desteği alarak  sınavlarını gerçekleştirdiler. Yine teknolojik altyapısı olmayan öğrencilerimiz, tüm pandemi tedbirlerinin alındığı Türkiye’nin 81 ilindeki bürolarımızda sınava girebildiler. Bu süreçte özellikle taşrada bulunan öğrencilerimiz için araç servis hizmeti de sağladık. Şimdi bu alandaki tecrübelerimizi içeren geleceğe yön verecek bilimsel bir kitapçık hazırlıyoruz. Özetle ülkemize duyduğumuz inançla pandemi koşullarının yarattığı tüm olumsuzlukların üstesinden geldik ve sınav süreçlerimiz başarı ile tamamladık.

 Gelecek dönem AÖF sınavları online mı olacak yüz yüze mi?

“DEVLETİMİZİN İLGİLİ KURUMLARININ ALDIĞI KARARLAR DOĞRULTUSUNDA BELLİ OLACAK”

Salgın sürecinde ülkemiz dünyaya örnek olacak bir mücadele sergiliyor. Biz de tüm imkanlarımızla bu mücadeleye katkı sunmaya çalışıyoruz. Biz bu alandaki tüm kararlarımızı Yükseköğretim Kurulu Başkanlığımız başta olmak üzere devletimizin ilgili kurumlarının aldığı kararlar doğrultusunda, öğrencilerimizin hiçbirini mağdur etmeyecek şekilde belirliyoruz. Yine bahar dönemine ilişkin süreçleri de devletimizin ilgili kurumlarının aldığı kararlar doğrultusunda belirleyeceğiz.

Önümüzdeki dönemlerde Anadolu Üniversitesi ne gibi yeniliklere imza atacak?

Üniversite olarak eğitim, araştırma ve topluma hizmet bizim üç temel görevimiz. Bu anlayışla, her üç alanda da hayata geçirmek istediğimiz çok önemli projelerimiz var. Eğitim alanında dijital altyapımızı ve öğrenme malzemesi çeşitliliğimiz ve kalitesini daha üst seviyeye çıkarmak için akademisyenlerimizin öz verili çalışmalar yürütüyor. Yine İngilizce programlarımızın sayısını artırarak hem ülkemize hem de dünyanın farklı coğrafyalarına yükseköğretim hizmetleri sunmak gayesi içeresindeyiz. Ülkemizin eğitim ihracatçısı olma misyonumuzu daha üst seviyelere çıkartacağız. Araştırma alanında da hem bilime hem topluma hizmet misyonumuzu birlikte değerlendiriyoruz. Birçok kamu kurumumuzla ülkemizin ihtiyaç duyduğu alanlarda projeler geliştirmek için protokoller imzaladık.

Anadolu Üniversitesi öncülüğünde yürütülen Ulusal Raylı Sistemler Test ve Araştırma Merkezi’ndeki (URAYSİM)” projesi hakkında neler söylemek istersiniz?

Bilindiği gibi URAYSİM, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Eskişehir’den duyurduğu ve Türkiye’yi raylı sistemler alanında dünyanın sayılı merkezlerinden birisi haline getirecek olan bir proje. URAYSİM’in hayata geçirilmesi ile demiryolu araçlarının testlerinin yapılabilecek ve sertifikasyonun sağlanması noktasında Türkiye’nin bu alandaki yurtdışı bağımlılığına son verilmiş olacak. Bunun yanı sıra raylı sistemler alanındaki araçların test ve sertifikasyon işlemleri de ülkemizde gerçekleştirilebilecek.  Merkezin en büyük özelliklerinden birisi de yüksek hızlı  trenlerin test ve sertifikasyonu için hiçbir Avrupa ülkesinde yer almayan ileri teknoloji hizmetleri de sunacak olması. Böylece çevre ülkeler ve Avrupa ülkelerindeki demiryolu aracı üreten firmalar da test ve sertifikasyon için Türkiye’ye gelecek.  URAYSİM ile birlikte öncelikle TCDD ve hafif raylı sistemleri kullanan kentlerimizin artan ihtiyaçları karşılanacak ve ülkemiz   gerek URAYSİM ile birlikte öncelikle TCDD ve hafif raylı sistemleri kullanan kentlerimizin artan ihtiyaçları karşılanacak ve ülkemiz   gerek demiryolu taşıtları gerekse de çeşitli bileşenleri ihraç edilebilecektir. Merkez, Ar-Ge ve demiryolu sektörü ürünlerinin uluslararası sertifikasyonunu sağlayarak, ülkemizi raylı sistemler alanındaki uluslararası pazarın en önemli oyunculardan biri haline getirecektir. URAYSİM faaliyete geçtiğinde ülkemizin yerli ve milli üretim alanında gerçekleştirdiği projelere bir yenisini daha eklenmiş olacak bu yönüyle bu merkez ülkemizin milli projesi. Bu projeye tüm gücümüz ile sahip çıkıyoruz ve gerçekleşmesi yolunda T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımız başta olmak üzere tüm paydaşlarımızla ile eşgüdüm içerisinde hızlı adımlar atıyoruz.

YÖK Anadolu Projesi’ni destekliyor musunuz?

“HER ANLAMDA DESTEKLEDİĞM PROJE”

Bildiğiniz gibi yükseköğretimi sistemimiz Yükseköğretim Kurulu Başkanlığımızın öncülüğünde çok önemli ve yakın bir gelecekte değeri çok daha iyi anlaşılacak değişimler geçiriyor.  Bugün Araştırma Üniversiteleri, Bölgesel Kalkınma Odaklı Üniversiteleri, Tematik Üniversiteler gibi farklı misyonları üstlenen üniversitelere sahibiz. Araştırma alanında sağlanan olanakların kapsamı ve çeşitliliği inanılmaz ölçüde genişledi. Dijital Dönüşüm gibi birçok yeni proje hayata geçiriliyor.  YÖK Anadolu Projesi de bunun güzel bir örneği. Türkiye’nin köklü üniversiteleri bu projeyle birlikte her alandaki deneyimlerini daha genç üniversiteler ile bir araya gelerek paylaşacaklar. Üniversitelerin eşelemesi ile kurulacak ilişkiler hem bilimsel çalışmalara hem de sosyal hayata önemli katkılar sağlayacak. Bu projenin hem akademisyenler hem öğrenciler için yeni bir ekosistem geliştireceğine inanıyorum. Bu yönüyle de her anlamda desteklediğim ve heyecan duyduğum bir proje.

Anadolu Üniversitesi büyük ve köklü üniversite. Öncelikle bu üniversitenin rektörü olmak size ne hissettiriyor?

Yaklaşık 28 yıldır akademisyen olarak meslek yaşamımı sürdürüyorum. Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Leeds ve Nottingham Üniversitesi gibi dünyanın uluslararası sıralamalarda çok yüksekte olan üniversitelerinde eğitim aldım. Akademik ve nitelik anlamında donanımlı bir özgeçmişten sonra, Adnan Menderes Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi ve İbn Haldun Üniversitesindeki görevlerim başta olmak üzere yaklaşık 15 yıllık idari tecrübelerim oldu. Anadolu Üniversitesi 62 yıllık geçmişi olan, oturmuş bir üniversite. Doğduğum, büyüdüğüm, memleketim Eskişehir’in bu köklü ve öncü üniversitesine rektör olduğum için kendimi ayrıcalıklı hissediyorum. Dünyanın 28 ülkesine nitelikli yükseköğretim hizmetleri sunan ve sayısı üç milyonun bulan bir ailenin mensubu olmak gurur verici. Anadolu Üniversitesi bir yönüyle hem Türkiye’nin hem de Türkiye ile gönül bağı olan çok geniş bir coğrafyanın üniversitesi olmak gibi önemli bir misyona sahip. Dolayısıyla bu durum, omuzlarımdaki yük ve sorumluluğu artırdığı gibi gerçekleştirmek istediğim çalışmalarla ilgili de bana büyük bir motivasyon kazandırıyor

Etiketler:

Türkiye’de Gençlik sorunu Yoktur
Gaziosmanpaşa Merkezli Sivil Toplum  Yöneticisi ve sevgi merhamet adamı Bilal AY ile söyleşi yaptık. Gündemi, aileyi, gençleri, bağımlılığı gereken mücadeleyi...
Durak değil Otopark
Her zaman olduğu gibi Türk milleti adına yine tarih yazıyoruz. Normalde otobüs duraklarının 50 metre yakınına park edilmesi yasak olan...
Kızılay’dan göz dolduran çalışma
Gaziosmanpaşa, Kızılay şubesi son zamanların en büyük yardım seferberliğini başlattı. Kızılay Gaziosmanpaşa şube Başkanı İsmail Yamak , ve ekibinin imza...
Su Parkında Çocuklar Hem Eğleniyor Hem Serinliyor
Sıcak yaz günlerinde serinlemek ve eğlenmek isteyen çocuklar, Gaziosmanpaşa Belediyesi’nin hizmete sunduğu Su Parkı’na koşuyor.Gaziosmanpaşa Belediyesi, yaz mevsiminde tatile gitme...
Şanlıurfa’da Hudut Karakolu’na saldırı! 1 asker şehit 4 asker yaralı
Suriye’nin Ayn-El Arap bölgesindeki terör örgütü üyeleri, Şanlıurfa’nın Birecik ilçesi Çiçekalan Hudut Karakolu’na roketli saldırı düzenlendi. Saldırı sonrası olay yerine...
Yaz Kur’an Kursu Öğrencilerine Bağımlılıkla Mücadele Semineri
Türkiye Yeşilay Cemiyeti Genel Merkezi Gaziosmanpaşa şube Başkanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı arasında imzalanan protokol çerçevesinde ilçemizde birçok Cami ve...
Eyüpsultan,da kaza
İstanbu Eyüpsultan da Haliç yol güzergahında bulunan göbekte kaza meydana geldi. Sabahın erken saatlerinde gerçekleşen kaza trafiği olumsuz yönde etkilendi....
GELECEK GAZİOSMANPAŞA MEYDAN DA BOY GÖSTERİSİ YAPTI
Gelecek Partisi Gaziosmanpaşa “ Meydan da seçim çalışmaları yaparak boy gösterdi seçimlerin yaklaşamasıyla meydanlarda seçim havası esmeye başladı. Bir çok...
Trabzonspor Pontus hayallerine alet edilemez
”BTP Genel Başkanı Hüseyin Baş’tan Fener Rum Patriği Bartelemehos’a üzerinde “Ekümenik Patrik” yazan Trabzonspor forması hediye edilmesine tepki Bağımsız Türkiye...
Aylardır kart bekleyenler var
Basın Kartı komisyonu niye toplanmıyor? Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’na geçen basın kartı işlemleri kilitlenmiş durumda. Yılda 3 kez toplanan komisyon bir...
Boğazköy Cebeci 36CB Bir günde iki kez arıza yaptı.
Bakımsız araçlarla yola çıkmak zorunda bırakılan şoförler yolcularla birlikte mağdur oluyor. ARAÇLAR DÖKÜLÜYOR İBB nın İETT olarak verdiği araçların bir...
SULTANGAZİDE CAN PAZARI
Sultangazi, 50 Yıl mahallesinde iki aile çatıştı. Cumartesi günü Bitlisliler ve Siirtliler arasında çocuk yüzünden çıkan tartışma sonucu iki aile...
Deva Partisi Gaziosmanpaşa’ da aşure dağıtımı yaptı.
Deva Partisi Gaziosmanpaşa,da her gün halkın içinde olmaya deva ediyor. Deva Partisi Gaziosmanpaşa ilçe başkanı Mehmet Halil Hayta, ve yönetimi,...
Ünal Basın ‘ın Acı Günü
Sarıgöl mahalle muhtarı Ünal Basın abimin Babası Fevzi Basın vefat etti. Sarıgöl mahallesi kirçeşme camiinde kılınan namazın ardından defnedilmek üzere...
Cenaze Hizmetlerimizle Vatandaşlarımızın Yanındayız
Gaziosmanpaşa Belediyesi, yakınını kaybeden vatandaşlara cenaze hizmetleri kapsamında ücretsiz ulaşım ve sıcak yemek hizmeti veriyor.İyi günde olduğu gibi acılı günlerinde...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ