$ DOLAR → Alış: 17,34 / Satış: 17,41
€ EURO → Alış: 18,26 / Satış: 18,34

SAHTE YAŞAM

Numan Olgun
Numan Olgun
  • 02.05.2021

Bir sürü sahte maske; sağlık ve hijyen kodeksine asla uygun olmayan, kullanılan malzemeler çeşitli zararlı kimyasallar ve plastik materyaller içeren maske piyasada dolaşıyor. Bunlar daha piyasaya sunulmadan denetlenenilir ve ön onay ve gerekli ruhsatı alarak piyasaya, yani halkın kullanımına sunulabilirdi. Sözde adil ve ehli Müslim ticaret ayağı ile piyasaya sürülen bir çok üründe hırsızlığa yolsuzluğa dur diyen yok maalesef !!

En denetlenmesi ve özel izin ve ruhsat onayına tabi olması gereken

  • sıhhi maske üreticilerinde kalite ve sıhhı kontrol ve piyasaya sürülmeden ruhsatlandırma yok! Ancak halka ulaştıktan sonra piyasaya sürüldükten sonra şikayetler üzerine denetim yapılıyor .
  • marketlerde ürünlerin giriş fiyatına göre etiket fiyat seviye kontrolü yok ( bir dönem göstermelik yapılmıştı, show maksatlı; Show Haber’de görmüştüm)
  • pazar yerlerinde en eskiden beri yapılan tezgahlarda fiyat etiketi bulundurma zorunluluğu denetimi ve irsaliyede ki giriş fiyatı ile satış fiyatı farkı kontrolü yok! ( çok eskiden yakın zamanlara kadar etiket koyma zorunluluğunun yanısıra, alış fiyatı ve satış fiyatı birlikte etiket üzerinde yer almak zorundaydı )
  • adamlar takır takır bitcoin ayağına halktan para topluyor denetim ve teminat yok ( tek teminat bir bilinen bir yetkili makam birlikte çekilen bir tür foto olabiliyor)
  • üretici belli standart ağırlıkta olan ürününü tescillettiği gramajla oynayıp hem fiyat yükseltiyor hem de kafasına göre gramajını göz boyama ve kandırmaca İçin düşürüyor; buna dur diyen yok!

1 kiloluk taze kaşar indi 800 grama veya 700 grama; 500 gram düşürülmüş 400 grama;
500 cl’lik şampuan düşürülmüş aynı tip ambalaj ile 350 cl‘ye;
5 kilo standart satılan sıvı yağı aynı tip ambalaj ile indiriliyor 4 litreye veya daha vahimi 4,5 litreye;
60 -75 gram standart çikolatayı hem 50 grama düşürülüyor, hem de üstüne cüzi gibi gösterilen extra zam da yapıyor!
Üçkağıtçı ve sahtekar oldu bu sayede bütün adını yurt çapında duyurmuş koca koca üretici firmalar!

  • Gıda içerik denetimi yok , gramaj denetimi yok! Domuz eti ve yan mamülleri piyasada cirit atıyor. Hibe edilen atlar kayboluyor! Ülkenin her tarafı doldu denetimsiz domuz çiftliği!

Herkes balık baştan kokar deyip istediği gibi ülkede sahtekarlığın kitabını yazıyor, dur diyen yok!

Yılbaşı gibi ve gavur ve kafir icadı olduğu söylenen tüm önemli günlerde bütün fiyatlar indirim kampanyaları ile düşürülürken, dini-kutsal Ramazan ayında ehli mümin Müslüman esnaflar fiyatları utanmasalar nerede ise 2 katına çıkarıyor, kendi dindaş insanına göz göre göre kazık atmak İçin yarışıyor, buna asla dur diyen yok!

Peki nerde bu devlet?!

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ