YANMAYAN BİR ORMANLAR KALDIYDI.

NEJDET DERİCİ
NEJDET DERİCİ
  • 04.08.2021

Son yıllarda mutfakta, çarşıda, pazarda yangın almış başını gitmiş, esnafı, işçiyi, ev kadınını, memuru, emekliyi kasıp kavurmuştu.

Şimdi de sıra orman yangınları tarafından çiftçiyi, köylüyü yani köylerinde yaşayanları vurmaya başladı. Ama bu vurma öyle böyle değil insanın sadece malını değil canını da alıyor. Sadece insanların mı? Hayır, ormanlarda yaşayan, kaplumbağanın, toprağın altındaki solucanın yani büyük küçük tüm canlıları kasıp kavuruyor.

Yangın tüm hızıyla yanmaya devam ederken yetkinin tek adamda olmasına karşın yetkisi olmayan yetkililer ile yetkisi elinde olanlar sadece olay yerine gidip her zamanki kalıplaşmış sözlerle halka hitap edip canı yanan insanlara alay edercesine ya otobüsün üzerinden ya da içinden halkın kafasına doğru 200 gr. çay poşetleri atmakla yetiniyorlar.

Manavgat’ta çıkan ilk yangının ardından olması gereken İçişleri Bakanının yerine Dış İşleri Bakanı Sn. Mevlüt Çavuşoğlu giderek incelemeler yapıyor ve cömert halktan yardımlarını esirgememesini talep ediyor. Cumhurbaşkanı Sn. Erdoğan ise helikopter ile havadan yangın hakkında bilgi alıp Marmaris’te yapacağı konuşma için meydana geliyor. Ama gelmeden önce yollar kesiliyor özel ve görevli araçlar yol kenarına çektirilip sadece onlarca gelen konvoya yol açılıyor. Konuşma sonunda ise halka gene çay poşetleri atılıyor. Sonra 25 yaşında yangında vefat eden gencin ailesine başsağlığı dilemek için aile halkın arasına çıkmayan Cumhurbaşkanı’nın yanına getiriliyor ve o insanlara kullandıkları maskeye güvenilmeyip Cumhurbaşkanı’nın kullandığı maske dağıtılıyor. Böylece başsağlığı dilenmiş oluyor !!!

Bugüne kadar ülkede çıkan yangınların en büyüğü ve en tahrip edicisi oldu bu yangınlar. Ülke resmen cayır cayır yanıyor ve biz önlem almakta geç kalıyoruz.!! Failler hakkında ise en ufak bilgi yok. Ancak tesadüf bu ya yangınlar çıkmadan önce Orman Yasasında değişiklik yapılarak orman alanlarını yapılaşmaya açma yetkisi Tarım ve Orman Bakanlığından alınarak Kültür ve Turizm Bakanlığına devredildi. Yani herhangi bir orman alanlarındaki yerin konumu otel veya turizm tesisi kurmaya elverişli ise ÇET Raporu bile istenmeyerek ve Cumhurbaşkanı’nın onayı ile Kültür ve Turizm Bakanlığına devredilebilecek olması çok manidar olmuştur.

Bu arada en dikkat edici husus ise hiçbir kurum ve kuruluşlardan, sendikalardan, üç beş basın haricinde diğerlerinden ses yok. Sanki ölü toprağı atılmış gibi sessiz ve uykudalar.

Arkadaş eğer bu yangınların onda biri önceki hükümetler zamanında olsa idi mangalda kül bırakmaz yer yerinden oynatırdınız. Şimdi neredesiniz? Konuşsanıza, yazsanıza…

Şimdi bakıyoruz da, eskiden orman yangınlarına Jandarma’da katılırdı ama yoklar, yangın söndürme uçakları var ama yok, dışarıdan kiralanacak yangın uçakları için para yok (ancak bir iki tana kiralayabiliyoruz), helikopter sınırlı. Olacak şey değil bu durum. Ama ülkeyi yönetenlerin yurt dışına gitmeleri için “ itibardan tasarruf olmaz “ diyerek alınan özel uçaklar, helikopterler, lüks araçlar vs. orada duruyor. Hatta bakan beylerde rahat gidip gelsinler diye bakanlıklara ait özel jetler. Ayıp yahu, insanda biraz sıkılma ve da utanma olur ya. Nedir bu şatafat?

Benim en çok gücüme giden ise, toplum sessiz. Belli kesim hariç hala bunlara tepki gösteren olmuyor ve görsel yayın organlarındaki oturumlarında ise malum akademisyenler, gazeteciler ve yazan çizenler geçmişten ve dünyadan örnekler vererek savunma yapıyorlar. Dikkat ederseniz bunlar kendilerine eleştirmeye başladığınızda seslerini yükseltip, sizi konuşturmamak için devamlı konuşarak ta ki siz susana kadar konuşuyorlar. Dikkat edin bakın bana hak vereceksiniz. Onlara verilen taktik bu.

Her zaman olduğu gibi ülkede iyiye giden ve halkın menfaatine uygun uygulamaları daima Cumhurbaşkanı’nın kendisi açıklar ve halkın tepki gösterdiği uygulamaları ise başkalarına açıklatır.

Dün tarih tekerrürden ibaret derler ya gene aynısı oldu ve yangın olayında sınıfta kalan hükümetin icraatlarını açıklamak Orman Bakanı’na kaldı ve o da suçu belediyelere attı.

Hayret mi ettim, tabi ki HAYIR!

Sonuç olarak demem o ki, bu yangınlar çok ama çok can yaktı. Şimdi can yakma sırası halkta. Kusura bakmayın, bunu siz hak ettiniz. 03.08.2021

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ