TÜRKİYE BİR’DEN BÜYÜKTÜR.

NEJDET DERİCİ
NEJDET DERİCİ
  • 14.10.2021

Türk Halkı, 2023 yılı Haziran ayında veya erken yapılacak olan ilk seçimde BİR’ mi Türkiye’den büyük yoksa Türkiye mi BİR’ den büyük olduğunu tüm dünyaya gösterecektir.

Yeni kurulmuş bir partinin 2002 yılında almış olduğu % 34,28 oy oranı ile tek başına iktidara gelmesi ve her seçimde oy oranını % 50 lere kadar yükselterek kazanıp ülkeyi 20 seneye kadar kesintisiz olarak yönetmesi sonucu iktidar partisi olan AKP’nin güç zehirlenmesine sebep olmuş ve kendini BİR olarak görmeye başlamıştır.

Bunun tek bir sebebini iktidar partisine yüklenmesinin dışında bundan muhalefete de pay çıkartmakta fayda var. Muhalefet muhalefetliğini yapmış olsa idi yolsuzluğa, yoksulluğa, yasaklara, işsizliğe, yapılan zamlar karşısında ezilen halka rağmen bir parti bu kadar oy oranını sabit tutup 20 yıla yakın iktidarda kalamazdı.

Bu durum dünya literatürüne de aykırıdır. Çünkü her zaman iktidar partisi az veya çok oy kaybına uğrar. Buna sebepte muhalefetin daima iktidarı eleştirmesinden kaynaklanmaktadır.

Bizde ise bırakın iktidarın oy kaybetmesini her seçimde oy oranını yükseltirken, muhalefetin aynı veya ona yakın oy oranında kalarak yerinde sayması düşündürücüdür. O zaman mevcut muhalefet partilerin oturup kendilerine şu soruyu sormaları gerekir;

“ biz nerede hata yaptık ve neden 20 senedir bu hatalarımızı düzeltemiyoruz. “

Şuan halkın zamlardan, işsizliklerden, geçim derdinden kaynaklanan sıkıntılarının üst seviyede olduğu bu durumda hala iktidar partisi AKP’nin oy oranını % 34,3 de ve muhalefet lideri olan partinin ise % 23 de tutuyor ise bunu anlamakta zorluk çekiyorum. Parlamenter sistemine göre de AKP bu oy oranı ile hala birinci parti durumunda olup seçimi kazanmış olarak gözüküyor.

Ancak her ne olursa olsun yapılacak ilk seçimde halk TÜRKİYE’ in BİR’ den büyük olduğunu gösterecek ve gerçek oy tercihini ona göre yapacaktır.

Halkımızın bugüne kadar yaptıkları yapacağının teminatıdır.12.10.2021

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ