ÜLKE YÖNETİMİ

NEJDET DERİCİ
NEJDET DERİCİ
  • 29.11.2021

Son günlerde dolar üzerinde oynanan spekülatif oyunlardan kim karlı veya kim zararlı çıkıyor bilemem ama umarım bundan ülke halkı zararlı çıkmaz.

Dolar bir anda 9 lira seviyesinden seri bir şekilde 13,50 seviyelerine kadar çıkıyor ve son anda Birleşik Arap Emirlikleri’nden El Nahyan adlı bir prens geliyor ve 10 milyar Dolar yatırım yapacağını söylüyor. Devamında ise Dolar bir anda 12 seviyelerine düşüyor.

Düne kadar FETO’ un finansörü olarak bilinen ve şerefsizlikle suçlanan bu BAE’ in tekrar kurtarıcı olması beni ciddi olarak FETO’ un bir oyunumu diye farklı bir düşünceye sevk ediyor.

Sonuçta yetkililer her zaman olduğu gibi suçu kendi sanal dünyalarında yarattıkları DIŞ GÜÇLER’ e atarak kendilerini aklıyorlar.

Sanal dünyada yarattıkları Dış Güçler denince aklıma bir hikaye geldi, size anlatmadan geçemeyeceğim. Hepimizin bildiği bir hikaye adı mı? “DON KİŞOT ve YEL DEĞİRMENLERİ”

Roman İspanyol asıllı Miguel de Cervantes ( 1547-1616) tarafından yazılmıştır.

Kahramanları ise,

Don Kişot : Asıl adı Alonso olan ve bu adı kullanan zayıf, hayalci ve saf bir kişiliği olan ve kendini son şövalye zanneden bir kişidir.

Dük ve Düşeş : Don kişot’un yakınları olup alaycı ve fırsatçı kişilerdir.

Sancho Panza : Don Kişot tarafından uşak olarak kullanılan ancak saf ve aynı zamanda da kurnaz sıradan bir köylüdür.

Pcro Perez : Köyün Papazıdır. Don Kişot’u koruyan ve kollayan kişidir.

ROMAN ise,

“Don Kişot, İtalya’nın Mancha eyaleti olan küçük bir köyde yaşayan ve sürekli hayaller kuran kendini dünyanın son şövalyesi zanneden saf bir kişidir.

Kendisini yıllar öncesi yaşanmışları tekrar canlandırmaya inandırır. Sonunda kendisi de akıl yolundan şaşar ve kendini şövalye zanneder ve buna da inanır.

Evinde ki eski paslı zırhları, kılıçları kuşanır ve kendince ezilen halkı kurtarmak için sıska atına binerek yollara düşer. Yanına da yolda rastladığı ve kendisine uşaklık yaptığı Sancho Panza alır.

Yolda rastladığı hanı şato zannederek, şatodaki şarapları kan zannederek, yel değirmenlerini insanlara kötülük yapan devler görerek, koyun sürülerini ise birbirlerine saldıran iki ordu zannederek ve dış güçler olarak görerek

bunlara saldırır ve sonunda köyün papazı ve berberi onu kafese koyarak evlerine götürür ve iyileştirmeye kalkarlar.

Bir süre sonra iyileştiğini düşünerek Sancho ile beraber tekrar yollara düşer. Yollarda karşılaştıkları çok sayıda maceradan sonra çevresindekiler ona inandığı şövalye gibi davranırlar, yardıma ihtiyacı olan kişiler için ondan yardım isterler ve de o buna inanır. Oyun tam bir komediye dönüşür.

Bir süre sonra Sancho işi bırakır ve Don Kişot Sanson Carraso ile düello yapar. Kazanan diğerinin isteğini yerine getirecektir. Sonunda Sanson kazanır ve Don Kişot’ a kılıcını atını bırakarak evine dönmesini ister. Don Kişot bunu kabul eder ve evine döner. Artık eski kimliği olan Alonso olmuştur. Tüm hayallerinden vazgeçer ve bir süre sonra da ölür. “

Türkiye’de yaşanan olayları gördükçe aklıma bu roman geldi, ya size…….

27.11.2021

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ