$ DOLAR → Alış: 15,91 / Satış: 15,98
€ EURO → Alış: 16,84 / Satış: 16,90

TOKAYEV MANEVRALARI

Mehmet BARAN
Mehmet BARAN
  • 07.01.2022

Kazakistan da neler oluyor7 Ocak 2022
%50 %100 zamlardan bakalım noluyor
Bizim merkez bankası rezlerimizin
Bitirmeleri halinde zamlara dayandılar.
Vatandaş evini geçindiremez oldu
Haklarınıda arayamaz oldu.
Umarım hükümet bundan bi ders
Çıkartır.
Kazakistanda yabancı güçlerin
20 milyona yakın insanı nasılda
Himayesi altına almış

Yeni yılın ilk krizi Kazakistan’da patlak verdi. LPG fiyatlarına getirilen fahiş fiyatlar ülkeyi bir anda yangın yerine çevirdi. İşte krize dair birkaç satırbaşı.
NAZARBAYEV’E TEPKİ
SOVYETLER sonrasında Kazakistan da seçimle iktidara gelen Nursultan Nazarbayev 30 yılı aşkın bir süredir ülkenin oyun kurucusu.

2019 yılında 81 yaşındayken sağlık nedenleriyle Cumhurbaşkanlığı ndan ayrılsa da Güvenlik Konseyi Başkanı olarak etkinliğini sürdürdü.

Hem Rusya hem de Batı ile denge politikası güden, vatandaşa istikrar ve güvenlik vaat eden Nazarbayev başta bunu büyük ölçüde sağladı.

Ancak Batılı şirketlerle yapılan enerji anlaşmaları yeni türeyen kşiler Nazarbayev ailesine yönelik eleştiriler ve gelir adaletsizliği ile demokratik olmayan yönetim şekli ülkede huzursuzluğu arttırdı. Bir zamanların sevilen lideri, şimdi isyancı sloganların baş hedefine dönüştü. yani Yaşlı adam gitmeli gibi sloganlar atılıyor

TOKAYEV MANEVRALARI
KAZAKİSTAN Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayeve baştan beri Nazarbayevin emanetçisi gibi bakıldı.

Son gösterilerin ardından hükümet istifa ederken Tokayev önce zamları geri alarak halkın öfkesini kesmeyi denedi olmadı

Ancak protestocular devlet binalarını hedef almaya başlayınca Tokayev bir adım daha ileri atarak Nazarbayevi Güvenlik Konseyi nin başından aldı. Şimdi derler ki Nazarbayev sağlık gerekçesiyle yurtdışına gitti.
BİZDEKİ GİBİ DAMAT VARMIŞ ORDADA
DAMAT KULİBAYEVE TEPKİ
KAZAKİSTAN petrolden doğalgazdan kömürden zengin ayrıca bakır uranyum titanyum altın gümüş gibi kıymetli madenlerin üzerinde oturan da bir ülke. Enerji zengini ülkede LPG ye zam biraz da bundan tepki çekiyor. Tepki çeken bir diğer unsur ise Nazarbayevin petrol ve doğalgaz işi yapan damadı Timur Kulibayev. Nazarbayev in kızı Dinara ile evli olan Kulibayev Forbes dergisine göre eşiyle birlikte 3 milyar dolarlık bir servetin sahibi. Kimileri fiyat artışından Kulibayevi de sorumlu tutuyor.19 milyon nüfuslu Kazakistan da kişi başına düşen milli gelir 25 bin 300 dolar olarak geçiyor. Ortalama maaş 580 dolar civarında. İşte gelir adaletsizliği hakları savunacak arayı bulacak temsilcilerin olmaması ipleri giderek gerdi.

Eylemlerin şiddete dönüşmesi üzerine Tokayev eylemcileri yurtdışında destek alan iyi hazırlanmış teröristler olarak niteleyerek Rusya nın domine ettiği Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü nü barış gücü olarak müdahaleye çağırdıRUSYA böylece Ukrayna, Belarus Karabağ dan sonra eski cumhuriyetlerinden Kazakistan’a da barış gücü altında asker yolladı. Kriz tam da Rusya’nın Ukrayna krizi nedeniyle Batı ile diplomasi maratonuna oturmaya hazırlandığı bir dönemde geldi. Tamda rusyanın istediği gibi
Oldu

Rusya bir anda sınır komşusu Kazakistana binlerce asker indirirken bu ülkede önemli yatırımları olan Amerikan Chevron İngiliz Exxon Mobil gibi şirketler ve sınır komşusu Çin de gelişmeleri yakından takibe aldı.
KAFALARI KESİLEREK İNFAZ EDİLDİLER
Bu haberin doğruluğunu araştırıyoruz…
07:53: Kazakistan İçişleri Bakanlığı, eylemlere müdahale eden 18 kolluk kuvvetinin hayatını kaybettiğini 748’inin de yaralandığını duyurdu. Bakanlık, şu ana kadar en az 3 bin kişinin gözaltına alındığını belirtirken, 3 polis memurunun ise kafalarının kesilerek infaz edildiğini aktardı. Bakanlık ayrıca, çıkan olaylarda 26 silahlı eylemcinin öldürüldüğünü kaydetti.
İSTİKRARI ÇOK ÖNEMLİ
mehmetbaran153@gmail.com

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ