$ DOLAR → Alış: 17,34 / Satış: 17,41
€ EURO → Alış: 18,26 / Satış: 18,34

BİRE ÜÇ VEREN YANGIN

Hadise Ruyem AYDOĞAN
Hadise Ruyem AYDOĞAN
  • 28.03.2022

Serbest piyasa, ürünün fiyatının alıcı ve satıcının karşılıklı olarak anlaşmasıyla belirlendiği, arz ve talebine hükümet tarafından müdahale yapılmayan bir piyasadır. Şimdi bu tanıma göre hükümetin müdahale edemeyeceği bir piyasa ekonomisine sahipken fiyatlar genel düzeyini kim v denetler bugün bunu anlatmak gerektiği kanısındayım.
Fiyatlar Genel Düzeyini denetlemesi gereken Sermaye Piyasası Kurulu görevini yapmamakta. Duyumlarıma göre de büyük sermayedarlardan para almakta. Buna mukabil piyasa fiyatlarının olması gerektiği seviyeden çok daha fazla yukarı sıçramış olması şaşırtıcı değil aslında.

Asgari ücretin artmasıyla beraber fiyatlar genel düzeyinin paralel ve doğru oranda artmak yerine üç kat yükselmiş olması durumun vehametini fazlasıyla ortaya koyuyor. Sermaye sahiplerinin bu durumu kullanıyor olması tartışılacak ayrı bir konudur aslında. Rahatlaması gereken asgari ücretle çalışanın tam tersine nefes almasını zorlaştırması sermayedarların zaten kapasitesinin üzerinde çalıştırarak iliğini sömürdüğü işçisinin ayrı mağdur ettiğinin göstergesidir.

Eğitimim boyunca Keynesyen ekonomiye hayran kaldığımı ifade etmem gerekiyor. Hala aynı fikri savunmaktayım serbest piyasayı kendi başına bıraktığımızda maalesef ki şu anki yaşadığımız son durum gibi bir felakete dönüştürdüğünü görmek zor değil.


Keynesyen ekonomi fikrimi daha da pekiştiren yaşadığımız son durum Keynes’in teorisini tam olarak ortaya koyup genel bir uygulama haline getirmek olabilecek en iyi çözümdür. Buna dışa kapalı ekonomi de dahil.

“laissez-faire, laissez-passer” Bırakınız yapsınlar, bırakınız geçsinlerci Fizyokratlara rağmen nasıl yaklaşıyordu İktisat hocamın tabiri ile Hazreti Keynes.. “Serbest Piyasaya Devlet müdahalesi şart”. Nitekim 2.Dünya Savaşı sonrası bu teoriyi kabul edip uygulamaya başlayan Almanya gibi bir örnek var önümüzde. Almanya sanayi devi ve makine üretiminin babası olmuş durumda. Kısa süreli dışa kapalı ekonomi lüks tüketimimizden feragat etmeyi gerektirsede Milliyetçi olan bizler için hiçte zor olmasa gerek.

Sermaya Piyasası Kurulu fiyatlar genel düzeyini denetlemiyor mu yoksa denetleyemiyor mu? Bunun dahi denetlenmesi gerektiği çok acı bir gerçek.


İki kişi bir araya geldiğinde yağın, unun, vs. fiyatını konuşur olması da ayrı bir acınası halimizi ortaya koymakta. İstedikleri ise Cumhurbaşkanının bizatihi fiyatlara müdahale etmesi. Reis-i Cumhur müdahale edecek mi ilerleyen günlerde göreceğiz..

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ