Avrupa Birliği, Ukrayna ile güvenlik muahedesi imzalayacak

AB Konseyi Başkanı Charles

AB Konseyi Başkanı Charles Michel, Brüksel’de düzenlenen AB tepesi öncesinde Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Michel, “Bugün Ukrayna ile ikili güvenlik mutabakatları imzalama fırsatımız olacak. Ukrayna’ya sonuna kadar dayanak verme niyetinde olduğumuz iletisini verebilmemiz çok değerli.” dedi.

AB’nin yaptırımlar kapsamında dondurduğu Rus varlıklarından elde edilen gelirlerden birinci transferin gelecek haftalarda Ukrayna’ya yapılacağını da anımsatan Michel, Ukrayna ile evvelki gün başlatılan iştirak müzakereleri hasebiyle Zelenskiy’i tebrik etti.

Zelenskiy de AB ile ülkesi ortasında imzalanacak güvenlik muahedesiyle birinci sefer 27 üye ülkenin tümünün Ukrayna’ya kapsamlı dayanak taahhüdünde bulunacağını tabir etti.

Ukrayna’ya verilecek uzun periyotlu siyasi, askeri ve finansal takviyenin çerçevesini çizecek bu mutabakatın, ülkenin NATO’nun güvenlik şemsiyesine girene kadar yürürlükte kalması planlanıyor.

Anlaşmanın içeriğinde Ukrayna için çağdaş askeri ekipman tedariki, işçi eğitimi, mayın temizleme, Ukrayna’nın nükleer ve siber güvenlik konusunda desteklenmesi üzere savunmaya ait garantilerin yanı sıra ülkenin AB üyeliği, Ukraynalı mültecilerin korunması, savaş hatalarından sorumlu olanların yargılanması, Rusya’ya yaptırımlar uygulanmaya devam edilmesi ve dondurulan Rus varlıklarının Ukrayna’nın, bilhassa de tekrar inşası ve iktisadının desteklenmesi için kullanılması taahhüdü üzere ögeleri da içermesi bekleniyor.

Muhabir: Selen Valente Rasquinho AA